Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Avengers: Age of Ultron

Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:05Film Avengers: Czas Ultrona (2015) Bohaterowie muszą sprzymierzyć swoje siły w walce z Ultronem, który uznaje ludzi za największe zło, w związku z tym chce zniszczyć całą planetę.

Ocena: 9/10 (2743)
Premiera: PL (2015-04-13)
Długość: 02:21:00
Gatunek: Akcja, Sci-Fi
Produkcja: USA
Reżyseria: Joss Whedon
Scenariusz: Joss Whedon
Muzyka: Brian Tyler, Danny Elfman
Zdjęcia: Ben Davis

Obsada: Robert Downey Jr.- Tony Stark/Iron Man, Scarlett Johansson-Natasha Romanoff / Czarna Wdowa, Jeremy Renner- Clint Barton / Sokole Oko, Gwyneth Paltrow- Pepper Potts, Aaron Johnson- Pietro Maximoff / Quicksilver, Elizabeth Olsen -Wanda Maximoff / Scarlet Witch, Cobie Smulders- Maria Hill, Chris Evans- Steve Rogers / Kapitan Ameryka, Mark Ruffalo- Bruce Banner / Hulk, Samuel L. Jackson- Nick Fury, Paul Bettany- Jarvis / The Vision, Stellan Skarsgard- Erik Selvig, Josh Brolin-Thanos (głos), Don Cheadle-James Rhodes / War Machine, James Spader-Ultron (głos), Thomas Kretschmann- Baron Wolfgang von Strucker, Chris Hemsworth-Thor, Hayley Atwell-Peggy Carter, Lou Ferrigno-Hulk (głos)

„Avengers: Czas Ultrona” to amerykański film akcji science fiction w reżyserii Jossa Whedona. Kiedy Avengersi zapragnęli odrobiny wypoczynku przez ciągłą walkę ze złem, Tony Stark tworzy Ultrona. W ten sposób chce zapewnić planecie bezpieczeństwo. Robot samoistnie ocenia zagrożenie i przystępuje do ataku, eliminuje zło. Niestety sprawa komplikuje się, kiedy Ultron wymyka się spod kontroli i za największe zagrożenie uznaje ludzi. Jest to sygnał do walki i do zjednoczenia sił. Bohaterowie (Czarna Wdowa, Thor, Hulk, Iron Man, kapitan Ameryka) muszą wykazać się wielką odwagą i sprytem, żeby uratować setki milionów ludzkich istnień.

Avengers: Czas Ultrona (zwiastun):
Recenzja Filmu Avengers: Czas Ultrona:Z superbohaterów się nie wyrasta, czyli rzecz o „Avengers: Czas Ultrona”W komiksowym świecie superbohaterów liczą się tak naprawdę dwa wielkie wydawnictwa. Jedno z nich to DC Comics, które szczyci się takimi bohaterami jak Superman czy Batman. Drugi potentat wydawniczy to Marvel. Bohaterowie Marvela w przeciwieństwie do postaci znanych z DC Comics współdziałają, istnieją między nimi mnóstwo zależności. W 2012 roku na ekranach mogliśmy zobaczyć film pt: „Avengers”, w którym to piątka największych superbohaterów łączy swoje siły i wspólnie walczy o „lepsze jutro”. W tym roku Joss Whedon stanął przed niewątpliwie bardzo trudnym zadaniem. Musiał on bowiem udowodnić, że sukces pierwszej części nie był dziełem przypadku. „Avengers: Czas Ultrona” niewątpliwie nie zawiodło i zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że pobiło cześć pierwszą.

Podobnie jak w części pierwszej na ekranach w „Avengers: Czas Ultrona” zobaczymy wielu znanych z komiksów Marvela bohaterów. Wiodąca jest piątka postaci, jednak reżyser znalazł miejsce też dla całej plejady bohaterów, znanych z filmów, seriali Marvela, a także dla bohaterów, którzy dopiero pojawią się w przyszłych filmach Marvela. Duża liczba postaci nie wywołała jednak na ekranie zamieszania. Moje obawy przed zlepkiem wątków i niekontrolowanym natłokiem scen nie sprawdziły się. Na szczęście! Widzowie otrzymali pięknie i zwarcie skomponowaną fabułę. Do zrozumienia produkcji nie trzeba koniecznie znać poprzedniej części i bohaterów Marvela, jednak ta wiedza jest przydatna podczas sensu. Dzięki znajomości innych filmów widz może wyłapać dodatkowy wymiar oraz śledzić wątek w poszczególnych filmach serii. W „Avengers: Czas Ultrona” Whedon nie posiłkuje się żadna konwencją filmową (np. filmu szpiegowskiego czy filmu policyjnego) jak to bardzo często bywało w przypadku filmów Marvela. „Avangers: Czas Ultrona” zabiera w swój komiksowy świat, operuje bowiem na takich schematach. I robi to doskonale.

Głównym wątkiem, który motywuje Avangersów do działania i ponownego zjednoczenia się, jest walka ze sztuczną inteligencją, która chce zawładnąć światem i zniszczyć ludzkość. Tony Stark stworzył Ultrona w celu zapewnienia na Ziemi bezpieczeństwa. Stało się inaczej. Robot zbuntował się i za największe zagrożenie uznał właśnie ludzi. Sposób przedstawianie Ultrona wymyka się wszelakim znanym nam schematom. W ostatnim czasie na ekranach kin pojawiła się spora liczba filmów podejmujących tę tematykę. Wymienić tutaj można chociażby filmy takie jak: „Ex Machina”, „Chappie” czy „Transcendencja”. Ultron w „Avangers”: Czas Ultrona” jest genialny. Naśladuje zachowania ludzkie, ale ma też swoje humory. Nie o rozważania jednak nad sensem egzystencji, inteligencją i możliwościami człowieka chodzi w produkcji Whedona. Nie jest to film nastawiony na poklask krytyków. „Avangers: Czas Ultrona” to blockbuster pełną gębą. To film, który ma się spodobać rzeszom spragnionych dobrego, rozrywkowego kina akcji.

Superbohaterowie Marvela nie są tworami przeznaczonymi dla nastolatków. Z nich się nie wyrasta. Widzowie w różnym wieku mogą z przyjemnością poddać się historii, która dzieje się na srebrnym ekranie. Joss Whedon stworzył film o ludziach obdarzonych nadzwyczajnymi zdolnościami, walczącymi ze złym robotem. Wszystko tutaj jest na swoim miejscu, jest elementem zgranej całości. Każdy bohater miał na ekranie swoje pięć minut, przez co widz mógł poznać motywy działania bohaterów. Każdy aktor został dobrany genialnie do swojej roli. Obsada nie ma punktów słabych. A na szczególną uwagę zasługuje między innymi Robert Downey Jr., który swoim ciętym dowcipem rozbawi każdego ponuraka. Do tego dochodzi genialna akcja i efekty specjalne wbijające w fotel. Nie pozostaje zatem nic innego, jak biec do kina na „Avangers: Czas Ultrona” i pozachwycać się superbohaterami.

Marta


Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 1 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 2 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 3 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 4 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 5 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 6 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 7 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 8 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 9 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 10 Avengers: Czas Ultrona - Zdjęcie 11