Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:05Film Chappie (2015) Chappie to robot nowej generacji, który myśli i czuje. Niestety trafia on w ręce gangsterów.

Ocena: 7.2/10 (2749)
Premiera: PL (2015-03-04)
Długość: 02:00:00
Gatunek: Akcja, Sci-Fi
Produkcja: Meksyk, USA
Reżyseria: Neill Blomkamp
Scenariusz: Neill Blomkamp, Terri Tatchell
Muzyka: Hans Zimmer
Zdjęcia: Trent Opaloch

Obsada: Hugh Jackman - Vincent, Sigourney Weaver , Sharlto Copley - Chappie, Dev Patel - Deon, Miranda Frigon - Psycholog, Jose Pablo Cantillo - Jankes, Robert Hobbs - Kierownik zaopatrzenia, Janus Prinsloo -Policjant, Brandon Auret - Hippo, Kevin Otto - Reportert

„Chappie” to film akcji z elementami science fiction w reżyserii Neilla Blomkampa. Akcja filmu toczy się w niedalekiej przyszłości. Na ulicach miast przestępczość zwalczają specjalnie zaprogramowane roboty policyjne. Deon Wilson zajmuje wysokie stanowisko w firmie, która produkuje te roboty. Dodatkowo Deon pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Kiedy jeden z robotów zostaje zniszczony bohater wykrada i wykorzystuje jego kurpus i programuje. Eksperyment kończy się powodzeniem, a Chapie posiada umysł małego dziecka, które uczy się świata i relacji. Chappie trafia jednak w ręce gangsterów, którzy planują wielki skok i chcą, aby robot pracował dla nich.

Chappie (zwiastun):
Recenzja Filmu Chappie:Sztuczna inteligencja- prawdziwe wzruszeniaNeill Blomkamp to nazwisko elektryzuje kinomaniaków, którzy cenią sobie w kinie klimat i widowiskowe efekty specjalne. Reżyser jest mistrzem budowania spektakularnych scen przy niewielkim nakładzie finansowym. Jego wcześniejsze filmy, takie jak „Elizjum” czy „Dystrykt 9” niosły też ze sobą przesłanie. Ich ogniwem wspólnym był problem nietolerancji, wykorzystywania słabszych oraz narodziny buntu. „Chappie” jest odmienny, jeśli chodzi o tematykę. Produkcja porusza bowiem problem sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja


Robotyka, komputery, ułatwianie sobie życia przez zlecanie coraz to kolejnych zadań maszynom to nasza codzienność. Żyjemy w świecie skomputeryzowanym, świecie, w którym możliwości technologiczne zachwycają i powodują pytanie, czy to możliwe. W tej to rzeczywistości coraz bardziej palący staje się problem sztucznej inteligencji. Już od długiego czasu naukowcy przeprowadzali badania w tym zakresie. Stąd też we współczesnej kinematografii coraz więcej filmów poruszających właśnie ten temat. Wystarczy wspomnieć tegoroczną produkcję Alexa Garlanda pt. „Ex machina”. „Chappie” jest także opowieścią o sztucznej inteligencji i jej korelacji ze światem ludzi. Zaskakująco film momentami przypomina mi „Wielką szóstkę” Disney’a, a w szczególności motyw budowania przez Tadashi’ego Baymaxa.

Nośnik przeznaczeń


Produkcja Blomkampa to widowisko naprawdę spektakularne. Na ekranach widzowie zobaczą roboty wyruszające na ulice miast, by walczyć z przestępczością. Tak bowiem niedaleką przyszłość widzi reżyser. Roboty odpowiednio sterowane są w stanie pokonaćć nawet najbardziej groźnych przestępców. Kiedy podczas rozgramiania gangu, jeden z robotów zostaje uszkodzony Deon Wilson (Dev Patel) wpada na pomysł wykorzystania korpusu robota. Naukowiec pracuje bowiem nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Wilson zgrywa „ludzką świadomość” na nośnik danych i programuje robota. Chappie od tej pory staje się robotem, który myśli i czuje. Niestety wkrótce po „narodzinach” trafia w niepowołane ręce.

Serce na metalu


Chappie to robot zbudowany w sposób mistrzowski. Warstwa techniczna filmu jest niesamowita i wywołująca wrażanie. Produkcja nie jest jednak tylko popisem techników, nie polega tylko na efekciarstwie. „Chappie” porusza bardzo ważny problem, wywołuje refleksje nad sztuczną inteligencją, możliwościami człowieka, a także te bardziej uniwersalne. Porusza bowiem problem walki dobra ze złem i kształtowania się ludzkich charakterów. Chappie jak młody robot trafia w nieprzyjemne środowisko, znajduje się w samym środku gangu, na dodatek ma zostać wykorzystany. Wśród członków gangu znajduje się między innymi Ninja i Yolandi, w czyich role wcielili się członkowie kontrowersyjnego zespołu Die Antword. Czy w takich warunkach możliwy jest niczym nie skażony rozwój Chappiego, czy robot będzie mógł malować, tak jak sobie to wymarzył? Prawdziwy świat jest bowiem pełen zła, nietolerancji i przemocy. Produkcja mimo zrobotyzowania momentami autentycznie porusza. Niezapomniana jest scena, kiedy Chappie zostaje obrzucony kamieniami i poturbowany przez bandę wyrostków. Prawdziwe jest też przesłanie filmu, nawołanie do życia zgodnego z marzeniami i ideałami: „W życiu większość ludzi próbuje ci powiedzieć, czego nie można robić. Nigdy tego nie słuchaj. Jeśli chcesz malować, możesz. Wszystko, co chcesz robić w swoim życiu, rób. Nie pozwól, by ludzie powiedzieli ci, że nie możesz. "

Marta


Chappie - Zdjęcie 1 Chappie - Zdjęcie 2 Chappie - Zdjęcie 3 Chappie - Zdjęcie 4 Chappie - Zdjęcie 5 Chappie - Zdjęcie 6 Chappie - Zdjęcie 7 Chappie - Zdjęcie 8 Chappie - Zdjęcie 9 Chappie - Zdjęcie 10 Chappie - Zdjęcie 11 Chappie - Zdjęcie 12 Chappie - Zdjęcie 13 Chappie - Zdjęcie 14 Chappie - Zdjęcie 15