Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:54



Film Citizenfour (2014) „Citizenfour” to niemiecko-amerykańsko-brytyjski dokument o Edwardzie Snowdenie. Reżyserką tego dokumentalnego filmu jest Laura Poitras.

Ocena: 8.2/10 (868)
Premiera: PL (2014-10-10)
Długość: 01:54:00
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania
Reżyseria: Laura Poitras
Zdjęcia: Kirsten Johnson, Laura Poitras
Nagrody: Oscary 2015 - Oscar - Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny Dirk Wilutzky, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, BAFTA 2015 - BAFTA - Najlepszy film dokumentalny Laura Poitras, Satelity 2015 - Satelita - Najlepszy film dokumentalny, Film Independent 2015 - Film Independent - Najlepszy film dokumentalny Dirk Wilutzky, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych 2015 - DGA - Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie dokumentalnym Laura Poitras , Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych 2015 - NSFC - Najlepszy film dokumentalny, Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów 2015 - Eddie - Najlepszy montaż dokumentu Mathilde Bonnefoy, Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych 2014 - BSFC - Najlepszy film dokumentalny, Gotham 2014 - Nagroda Gotham - Najlepszy film dokumentalny Dirk Wilutzky, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles 2014 - LAFCA - Najlepszy film dokumentalny, Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych 2014 - NYFCC - Najlepszy film dokumentalny

Obsada: Edward Snowden - on sam, Glenn Greenwald - on sam, William Binney - on sam, Jacob Appelbaum - on sam , Ewen MacAskill - on sam, Jeremy Scahill- on sam, M. Margareth McKeown - ona sama, Kevin Bankston - on sam

„Citizenfour” to niemiecko-amerykańsko-brytyjski dokument o Edwardzie Snowdenie. Reżyserką tego dokumentalnego filmu jest Laura Poitras. Premiera obrazu miała miejsce 10 października 2014 roku, a w polskich kinach „Citizenfour” ukazał się 15 maja 2015 roku. Film zdobył wiele nagród (w tym Oskara), a także wiele nominacji. Rzec można, że „Citizenfour” był filmem długo oczekiwanym. Opowiada on bowiem o największym skandalu politycznym XXI wieku i stanowi trzecią część trylogii filmowej o Ameryce po 11 września (wcześniejsze produkcje to: „Mój kraj, mój kraj” i „Przysięga”). Praca nad dokumentem trwała długi czas. Reżyserka bardzo długo zbierała materiały. W styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych wiadomości mejlowych od człowieka, który określał siebie pseudonimem „Citizen Four”. Autor w korespondencji zaznaczył, iż w jego posiadaniu znajdują się dowody na wielką inwigilację, którą prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Citizenfour (zwiastun):




Recenzja Filmu Citizenfour:



„Inwigilacja jest faktem …” - rzecz o „Citizenfour”



„Citizenfour” to niemiecko-amerykańsko-brytyjski dokument o Edwardzie Snowdenie. Reżyserką tego dokumentalnego filmu jest Laura Poitras. Premiera obrazu miała miejsce 10 października 2014 roku, a w polskich kinach „Citizenfour” ukazał się 15 maja 2015 roku. „Citizenfour” to laureat Oscara. Dokument Poitras zdecydowanie zasługuje na uwagę, nie tylko z powodu, że jest zdobywcą statuetki, ale przede wszystkim dlatego, że stanowi jeden z najważniejszych obrazów dokumentalnych ostatnich lat. Ponadto film ten był długo wyczekiwany, a research trwał długi czas.
„Citizenfour” opowiada o jednej z największych afer politycznych dwudziestego pierwszego wieku (sprawa Snowdena) i jednocześnie jest trzecią częścią trylogii filmowej o Ameryce po 11 września (wcześniejsze produkcje to: „Mój kraj, mój kraj” i „Przysięga”). Widz dowiaduje się o tym już na samym początku. Wyczytuje z napisów, czego będzie dotyczył dokument i szybko, sprawnie wkręca się w wir wydarzeń, w rzeczywistość przedstawioną w filmie, w walizkę dowodów i hotel w Hongkongu. Film ten tak naprawdę dotyczy każdego z nas, może właśnie dlatego jest aż tak ważny i nie powinien przemknąć bez echa. Żyjemy bowiem w świecie komunikatorów, wirtualnego shoppingu, szaleństwa na czatach i w sieci elektronicznych banków. Z pomocą w życiu codziennym, komunikacji przychodzi nam Internet. XXI wiek to nie uśmiech na twarzy, ale szalone emotikony, które wyrażają nastrój. To za pomocą operacji elektronicznych jesteśmy w stanie zrobić przelew, zapłacić rachunek, czy wysłać pliki (zdjęcia) itp. I nagle z dokumentów Snowdena wynika, że wszystkie ludzkie działania poddawane są/mogą być poddane w przyszłości „obróbce”. Inwigilacja. Jakże to smutne, bolesne. W dzisiejszym świecie stajemy się bowiem niewolnikami - niewolnikami systemu. Snowden mówi o tym wprost. Internet to postęp, a jednocześnie ograniczenie. Już na początku ludzie sami zaczęli rozważać inwigilację. Mieli blokady wewnętrzne i bariery. Bali się wpisywać we wszechwiedzące wyszukiwarki pewne hasła, czy wrzucać linki. Zdecydowanie ograniczali tym siebie, zawężali sobie horyzont poszukiwań. Internauci mieli obawy przed wyrażaniem swoich poglądów, przed zabieraniem głosu w dyskusjach czy debatach na politycznych forach. Spodziewali się czegoś takiego jak inwigilacja. I stało się. Snowden opowiada o wirtualnym świecie w bardzo ciekawy sposób. Widz nawet na chwilę nie może się oderwać od ekranu, bo każdy dzień tygodnia: poniedziałek, środa, piątek - odsłaniają kolejne świadectwa. Edward Snowden przedstawia dokumenty, które dowodzą, że NSA (amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) oraz kilka jej odpowiedników (brytyjskie GCHQ, Centrala Łączności Rządowej) dopuszczają się szpiegowania ludzi, co jest deptaniem prawa i odbieraniem prywatności.
W rolę Edwarda wcielił się sam Edward, a dokument przeplatany jest newsami z telewizji czy alarmem przeciwpożarowym, czy info o jedzeniu. Główny bohater rozmawia naturalnie, nie jest spięty, widać, że przygotował się do rozmów i wie, co chce przekazać. Dialog płynie, wciąga, a widz nie odczuwa znużenia. Snowden pokazuje to, co w gruncie rzeczy powinno być proste, ale i przerażające zarazem. Twierdzi, że władze mogą na podstawie haseł, słów-kluczy, czatów, rozmów telefonicznych, treści wiadomości tekstów czy mejlowych stworzyć profile psychologiczne użytkowników. Również historia wpisów w Google ma tutaj ogromne znaczenie, nie wspominając o Facebooku, który tak naprawdę stanowi doskonały monitoring wszelakich kroków próżności internautów. Wniosek ze słów Snowdena wypływa więc taki: żyjemy w czasach, w których góra biega po naszych piętach, w czasach technologii, która stanowi smycz, w czasach, w których nawet telefon może być pluskwą.
Warto przystanąć również na chwilę i pochylić się nad montażem dokumentu. Reżyserka kręciła najważniejsze rozmowy swoją kamerą, odrzuciła atrakcyjne montażówki. Zdecydowanie postawiła na cinema verite, żeby w sposób jak najbardziej rzeczywisty zapisać rzeczywistość i zaprezentować dowody.
„Citizenfour” to dokument obowiązkowy. Szokujący, a jednocześnie zmuszający do refleksji. Film, wobec którego należy się zatrzymać.

Silver


Citizenfour - Zdjęcie 1 Citizenfour - Zdjęcie 2 Citizenfour - Zdjęcie 3 Citizenfour - Zdjęcie 4 Citizenfour - Zdjęcie 5 Citizenfour - Zdjęcie 6 Citizenfour - Zdjęcie 7 Citizenfour - Zdjęcie 8 Citizenfour - Zdjęcie 9