Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Maleficent

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:47Film Czarownica (2014) „Czarownica” to zupełnie odmieniona kultowa baśń o „Śpiącej królewnie”. Główną bohaterką jest tym razem „zła wróżka” - Maleficenta.

Ocena: 9/10 (2506)
Premiera: PL (2014-05-28)
Długość: 01:37:00
Gatunek: Familijny, Fantasy
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Reżyseria: Robert Stromberg
Scenariusz: Linda Woolverton
Muzyka: James Newton Howard
Zdjęcia: Dean Semler
Nagrody: trzy nominacje do nagrody Teen Choice w kategoriach: ulubiony film akcji, ulubiona aktorka filmu akcji: Angelina Jolie, ulubiona aktorka filmu akcji: Elle Fanning

Obsada: Angelina Jolie- Maleficent, Elle Fanning - Aurora, Juno Temple - Thistletwit, India Eisley - młoda Maleficent, Sam Riley - Diaval, Sharlto Copley - Stefan, Miranda Richardson - królowa Ulla, Imelda Staunton- Knotgrass

„Czarownica” (ang. Maleficent) to dramatyczna baśń przygodowa z 2014 roku. Reżyserem filmu jest Robert Stromberg. Główną rolę w filmie zagrała Angelina Jolie. Wcieliła się ona w Maleficentę - złą wróżkę („Diabolinę" ze „Śpiącej królewny”). Rzecz dzieje się w magicznej krainie, pełnej wróżek, dobrych i złych duszków, a także ludzi, którzy z uporem dążą do objęcia władzy. Główną bohaterką jest Maleficenta - niegdyś piękna i dobra, teraz zraniona i żądna zemsty wróżka. Przybywa do zamku i rzuca na maleńką, bezbronną Aurorę klątwę. W ten sposób pragnie zemścić się na Stefanie, który kiedyś ją oszukał i zakpił z jej serca. Czas mija, Aurora wyrasta na piękną księżniczkę, niestety jak to na baśnie przystało, klątwa musi się wypełnić. „Czarownica” jest baśnią o walce dobra ze złem. Zawiera naukę i morał.

Czarownica (zwiastun):
Recenzja Filmu Czarownica:Klątwa (nie) będzie trwać wiecznie, czyli o kołowrotkach dobra i złaMaleficenta - obrończyni wrzosowisk


Reżyserem „Czarownicy” (ang.: Maleficent, co oznacza dosłownie - szkodliwy, występny, zbrodniczy), dramatycznej baśni przygodowej utrzymanej w klimacie fantasy, jest Robert Stromberg, znany jako scenograf z takich produkcji jak: „Avatar” (2009), „Alicja w Krainie Czarów” (2010), „Oz Wielki i Potężny” (2013). Za inspirację do powstania filmu posłużyła postać znana z disneyowskiej „Śpiącej królewny” - Diabolina. W postać już dorosłej, złej wróżki (ale czy na pewno złej?) wciela się znana z innych filmowych hitów - Angelina Jolie.
Widz poznaje bohaterkę w chwili, kiedy jest ona młodą wróżką, posiada magiczną moc i duże, silne skrzydła. Zamieszkuje ona piękną, baśniową krainę wypełnioną po brzegi kwiatami, magią, trzepotaniem skrzydeł elfów, czarodziejskimi iskrami i czarodziejskim pyłem. Mała Maleficenta uśmiecha się do stworzeń i świata, zakochuje w chłopcu, który zwie się Stefan. Niestety porządek i dobro zostają zakłócone przez wielkie ambicje, chciwość i zdradę. Pocałunek złożony przez Stefana na ustach wróżki okazuje się fałszywy i pociąga za sobą lawinę nieszczęść. Tak też rozpoczyna się dramat, który zmienia nie tylko krainę w ciemną i niedostępną, ale przede wszystkim Maleficentę. Żądna zemsty Maleficenta, za odkrojenie skrzydeł i zdradę Stefana, rzuca na małą Aurorę czar: „Nim słońce zajdzie w jej szesnaste urodziny, zapadnie w sen, śmierci podobny.” Nawet w momencie walki z własnym sumieniem Maleficenta usłyszy: „klątwa będzie trwać wiecznie”. Faktycznie, nic nie jest w stanie już cofnąć czasu, pomimo czarów i zaklęć, jakie rzucane są w magicznej krainie. Kołowrotki same zaczynają się nakręcać, podobnie jak klątwa, której nawet najszybsze wiatry nie potrafią zatrzymać.

Dobro kontra zło


Walka, jaka rozgrywa się w „Czarownicy” Stromberga, nie jest tylko i wyłącznie walką pomiędzy dwoma światami (zamek - wrzosowisko). Jest to przede wszystkim wojna, jaka toczy się na płaszczyźnie własnego serca, które w pewnym momencie mięknie i chce zmienić swoją drogę. Podobno na dobro nigdy nie jest za późno? Podobno… Zawsze bowiem można „skraść to, co zostało z serca” najpiękniejsze.
Wyjątkowa kreacja Angeliny Jolie zdecydowanie przewyższa Johnny’ego Deppa z „Alicji…” Jolie jest zdecydowana i charyzmatyczna. Jako „zła wróżka”, powoduje zaćmienie umysłu i serca, żeby za moment po prostu zwyczajnie wywołać łzę wzruszenia i rozłożyć na drobne.

Nowe szaty "Śpiącej królewny"


Zupełnie odmieniona kultowa baśń zyskuje nową szatę i interpretację. Teraz już wiadomo, że każde zło jest wywołane innym złem i że wnętrze człowieka to paleta, a nie jednobarwna płachta materiału. Nie ma ludzi wyłącznie dobrych i nie ma ludzi tylko złych - i taki właśnie wniosek płynie z „Czarownicy”. Ważne jest również to, aby nie oceniać po pozorach, gdyż może to być zgubne dla duszy. Paradoksalnie, dobro może się ubierać na czarno.
„Czarownica” to zdecydowanie najlepsze aktorskie widowisko studia Walt Disney Pictures. Poza tym doskonałe efekty specjalne, kostiumy, magiczna otoczka, zmieniające się kolory, szaleństwo magicznego pyłu, idealnie stworzona kraina na miarę wróżek i magii, sprawiają że ciężko oderwać wzrok od ekranu. Zmodyfikowana baśń o „Śpiącej królewnie” wnika więc w serce i pozostaje w nim na zawsze. Jest jak prąd, który powoduje drżenie powiek, kiedy rozpaczliwie poszukuje się pocałunku, który miałby obudzić duszę ze snu, przełamać klątwę i uratować życie.

Kaja Kowalewska


Czarownica - Zdjęcie 1 Czarownica - Zdjęcie 2 Czarownica - Zdjęcie 3 Czarownica - Zdjęcie 4 Czarownica - Zdjęcie 5 Czarownica - Zdjęcie 6 Czarownica - Zdjęcie 7 Czarownica - Zdjęcie 8