Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:44Film Disco Polo (2015) Tomek i Rudy zakładają zespół disco polo. Ich piosenki zdobywają szczyty list przebojów, jednak cena sławy jest wysoka.

Ocena: 9/10 (1184)
Premiera: PL (2015-02-27)
Długość: 01:47:00
Gatunek: Komedia, Muzyczny
Produkcja: Polska
Reżyseria: Maciej Bochniak
Scenariusz: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
Muzyka: Paweł Lucewicz, Michał Nosowicz
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk

Obsada: Dawid Ogrodnik - Tomek, Joanna Kulig - Anka, Piotr Głowacki - ''Rudy'', Aleksandra Hamkało - Mikser, Tomasz Kot - Daniel Polak, Tomasz Niecik- gwiazda disco polo, Iwona Bielska - Babcia ''Rudego'', Jacek Koman - ''Katiusza''

„Disco Polo” w reżyserii Macieja Bochniaka to polska komedia, która opowiada historię przemiany bohatera- „od zera do milionera”. A wszystko to za sprawą muzyki, która w latach 90. poruszała miliony Polaków- disco polo. Tomek (Dawid Ogrodnik) mieszka na prowincji i marzy o wielkiej karierze. Namawia swojego kolegę, „Rudego” (Piotr Glowacki) do współpracy i młodzi mężczyźni zakładają zespół disco polo. Początki nie są łatwe, bohaterowie trafiają na wiele przeszkód. W końcu ich determinacja i pragnienie spełnienia marzeń wygrywa, Tomek i „Rudy” podpisują kontrakt z wytwornią Alfa, której szefem jest Daniel Polak (Tomasz Kot). Czy wielka sława jest jednak tak beztroska i słodka? Jaka jest cena sukcesu?

Disco Polo (zwiastun):
Recenzja Filmu Disco Polo:Pociąg do marzeń


„Disco polo” to film bardzo kontrowersyjny. Wywoływał burzliwe dyskusje, jeszcze zanim ujrzał przyciemnione sale kinowe. Trzeba przyznać, że Maciej Bochniak postanowił włożyć kij w mrowisko i zrobić film, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Disco polo bowiem to nie tylko muzyka, disco polo to stan umysłu.

„Spadająca gwiazda spełnia sny”


Produkcja Bochniaka przenosi widza w szalone lata 90., kiedy to eksplodowała w Polsce moda na disco polo. To właśnie ta muzyka była spełnieniem „american dream”. Twórcy filmu mocno nawiązują do stylistyki filmów o Dzikim Zachodzie i gorączce złota. W Polsce żyłą złota i spełnieniem marzeń było zrobienie kariery w świecie disco polo. „Disco polo” zabiera widza w swój kolorowy, pełny cekinów świat. Scenografia i kostiumy stoją w filmie na bardzo wysokim poziomie. W kostiumach panuje przesyt, oczy mogą zwariować od nadmiaru kolorów, ferii barw. Łańcuchy na szyjach, sukienki siatki, błyszczące marynarki- to wszystko leje się z ekranów strumieniem. Do tego to świata chce trafić Tomek (w tej roli brawurowy, niesamowity i jak się okazuje uzdolniony muzycznie Dawid Ogrodnik). Chłopak namawia swojego przyjaciela, „Rudego” (Piotr Głowacki), sprzedaje ojcowską drezynę, kupuje sprzęt muzyczny i wyrusza ze swoimi przebojami, by zdobyć sławę, by złapać marzenie w dłonie.

„Takim cię wyśniłam, takim wymarzyłam”


Film przepełniony przebojami disco polo (śpiewanymi miedzy innymi przez Dawida Ogrodnika czy Joannę Kulig) wydawać by się mógł produkcją skierowaną do marginalnej części społeczeństwa, fanów disco polo. Nic bardziej błędnego. „Disco polo” to film, który przygotował dla widzów jeszcze kilka niespodzianek. Gratką dla każdego prawdziwego kinomaniaka będą pojawiające się podczas sensu odwołania do wielu znanych i lubianych produkcji. Między innymi znajdziemy tam sekwencje scen nawiązujące do „Aż poleje się krew”, „Titanica”, a także „Powrotu do przeszłości” .
To jednak nie wszystko. „Disco polo” to także produkcja w pewnym wymiarze magiczna. Tomek zakochuje się bowiem w znanej i lubianej gwieździe disco polo- Gensoninie, Ance (doskonała Joanna Kulig). Laserowe światła, piorun i czary z zegarem- to wszystko nadaje tej opowieści posmaku magii.

„Wszyscy Polacy to jedna rodzina”


Produkcja Bochniaka stanowi swoisty wehikuł czasu. Pozwala przenieść się w niesamowite lata 90., kiedy to na ekranach telewizorów królował „Disco relax”. Uśmiechy na twarzach widzów pojawią się mimowolnie, na widok koncertów disco polo w remizach, lunaparków, kolorowych krasnali ogrodowych. Disco polo to muzyka, która łączyła wszystkich ludzi. Bo jak to powie jeden z bohaterów: „Disco polo to my. I o nas jest ta muzyka”. Film to także nawoływanie o pogoń za marzeniem. Pokazanie, że marzenia mogą się spełnić. Trzeba tylko uwierzyć w swoje sny, niezależnie od tego, jaki smak i rytm mają. Czy pulsują w rytmie disco polo, czy krzyczą ostrym metalem, czy delikatnie oplatają duszę zmysłowym jazzem.


Disco Polo - Zdjęcie 1 Disco Polo - Zdjęcie 2 Disco Polo - Zdjęcie 3 Disco Polo - Zdjęcie 4 Disco Polo - Zdjęcie 5 Disco Polo - Zdjęcie 6 Disco Polo - Zdjęcie 7 Disco Polo - Zdjęcie 8 Disco Polo - Zdjęcie 9 Disco Polo - Zdjęcie 10 Disco Polo - Zdjęcie 11 Disco Polo - Zdjęcie 12 Disco Polo - Zdjęcie 13 Disco Polo - Zdjęcie 14 Disco Polo - Zdjęcie 15