Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Best of Me

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:58Film Dla ciebie wszystko (2014) Po 21 latach na pogrzebie przyjaciela spotykają się Dawson I Amanda. Parę łączyła kiedyś gorąca miłość.

Ocena: 4.9/10 (1984)
Premiera: PL (2014-10-07)
Długość: 01:57:00
Gatunek: Melodramat
Produkcja: USA
Reżyseria: Michael Hoffman
Scenariusz: J. Mills Goodloe, Will Fetters
Muzyka: Aaron Zigman
Zdjęcia: Oliver Stapleton

Obsada: Michelle Monaghan - Amanda Collier, Liana Liberato - młoda Amanda, James Marsden - Dawson Cole, Luke Bracey -młody Dawson, Sebastian Arcelus - Frank Reynolds, Jon Tenney - Harvey Collier, Ian Nelson - Jared, Jon Arthur - agent DEA

„Dla Ciebie wszystko” to melodramat oparty na powieści Nicholasa Sparksa w reżyserii Michaela Hoffmana. Dawson Cole to młody odrobine nieśmiały chłopak, który wychowuje się w niebezpiecznej rodzinie. Ojciec Dawsona i jego bracia to przestępcy, którym nie obcy jest alkohol i narkotyki. Amanda Collier pochodzi z dobrego domu, marzy o studiach, wychowywana jest pod troskliwą opieką rodziców. Dawsona i Amandę mimo sprzeciwów ze strony ojca dziewczyny połączyło gorące uczucie. Niestety tragiczny bieg zdarzeń sprawia, że młodzi rozstają się. Dawson nie może wybaczyć sam sobie i próbuje odpokutować swoje winy. Amanda próbuje ułożyć sobie życie, wychodzi za mąż, rodzi dzieci. Po 21 latach dawni kochankowie spotkają się na pogrzebie przyjaciela. Czy odżyje między nimi młodzieńcze uczucie?

Dla ciebie wszystko (zwiastun):
Recenzja Filmu Dla ciebie wszystko:Dawson, Amanda i wszystkie nieszczęścia świataNicholas Sparks- to nazwisko elektryzuje większość kobiet spragnionych pięknych i wzruszających historii. Autor bardzo poczytnych książek robi też karierę w Hollywood. Kolejne jego powieści są ekranizowane i zarabiają miliony. Nic wiec dziwnego, że Sparks cieszy się niesłabnącą popularnością. Co takiego w sobie ma ten autor książek, że historie zrealizowane na kanwie jego powieści aż tak bardzo poruszają? Odpowiedź jest prosta: te historie poruszają emocje. Wystarczy wymienić tutaj filmy takie jak: „Szkoła uczuć”, „I wciąż ją kocham” czy „Pamiętnik”. Klasyka filmowego romansu powstaje na bazie powieści Sparksa. Nic więc dziwnego, że „Dla Ciebie wszystko” przyciągnęło do kin rzesze zainteresowanych historiami o miłości.
Produkcja „Dla Ciebie wszystko” zaczyna się tak przewidywalnie i kiepsko jak wrzucenie na patelnię starego kotleta. Widzowi wydaje się, że ogląda jakiś remake „Pamiętnika”. Akcja filmu toczy się bowiem w dwóch planach czasowych. Możemy obserwować historię miłości Amandy i Dawsona jako pary nastolatków, spotkamy ich także po ponad 20 latach. Historia jest banalna, mamy tutaj młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie. Niestety dzieli ich pochodzenie społeczne. Ona jest bogata, pochodzi z dobrego domu, a on ucieka z domu pełnego przemocy, zła i rozpusty. Na drodze do szczęścia zakochanych staje ojciec dziewczyny, a także inne przeciwności losu. Niestety wizja miłości między Dawsonem a Amandą przyprawia o skurcze jelit. Jak zwykle mamy tutaj taniec przy kominku, pocałunki w deszczu i skakanie do wody z pomostu. Motywy te już bardziej bawią w filmach niż wywołują emocje, no i pachnie to tandetą. W pewnym momencie jednak widz zostaje zaskoczony sporą dawką dramatyzmu, która ożywia historię i sprawia, że film nabiera kolorytu. Stanowi to niewątpliwie plus produkcji, przełamuje dotychczasowe skojarzania. I wszystko byłoby dobrze, gdyby Sparks, a za nim reżyser Michael Hoffman nie rozpędzili się. Na bohaterów spadają chyba wszelkie możliwe nieszczęścia świata, pod nogami przeszkody piętrzą się do granic absurdu. Nie wystarczy jedno dramatyczne wydarzenie, trzeba wystrzelić w kierunku bohaterów serię nieszczęść z maszynowego karabinu produkcji. W pewnym momencie nawet w zamierzeniu zaskakujące zakończenie „Dla Ciebie wszystko” takie nie jest, widz bowiem kieruje się instynktem i sam mimowolnie domyśla się kolejnych absurdów.
Niestety aktorsko produkcja broni się tylko w połowie. O ile Michelle Monaghan i James Marsden w rolach starszych bohaterów wypadają przyjemnie, przekonują do siebie i zdają się opowiadać prawdziwą historię, to młodsza para aktorska Luke Bracey i Liana Liberato wypada sztucznie. Liana ratuje się jeszcze swoim uroczym uśmiechem, natomiast Luke bardziej przypomina ciężkiego klocka niż młodego, zakochanego chłopaka. Sytuację pogarsza fakt, że miedzy młodym Dawsonem a starszym Dawsonem nie ma cienia podobieństwa. Nawet po stu operacjach plastycznych człowiek nie może się tak bardzo zmienić. Aktorzy dobrani zostali totalnie przypadkowo i nie było to przemyślane.
Czego by tu jednak nie napisać, film na podstawie powieści Sparksa zawsze się obroni. „Dla Ciebie wszystko” zadowoli kobiety spragnione wielkich wzruszeń, oczekujących wydarzeń wywołujących spazmy płaczu i rozdzierających serce. Do tego wystarczy kilka ładnych ujęć i sukces gwarantowany.


Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 1 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 2 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 3 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 4 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 5 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 6 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 7 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 8 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 9 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 10 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 11 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 12 Dla ciebie wszystko - Zdjęcie 13