Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:24Film Focus (2015) Nicky to zawodowy oszust, który zaczyna uczyć fachu drobną oszustkę Jess. Między bohaterami zaczyna rodzić się uczucie.

Ocena: 7/10 (2002)
Premiera: PL (2015-02-11)
Długość: 01:44:00
Gatunek: Komedia kryminalna
Produkcja: USA
Reżyseria: Glenn Ficarra, John Requa
Scenariusz: Glenn Ficarra, John Requa
Muzyka: Nick Urata
Zdjęcia: Xavier Grobet

Obsada: Margot Robbie - Jess Barrett, Will Smith - Nicky, Rodrigo Santoro , Gerald McRaney - Ownes, Laura Flannery - Cheerleader , Adrian Martinez - Farhad, Stephanie Honore - Janice, Dominic Fumusa - Jared, Nina Leon - BA Reporter, Griff Furst - Gareth

„Focus” to amerykańska komedia, za której realizację odpowiadała para reżyserów: Glenn Ficarra i John Requa. Głównym bohaterem produkcji jest Nicky (Will Smith), bardzo sprytny i jednocześnie pełen uroku oszust. Pewnego dnia Nicky poznaje piękną Jess (Margot Robbie). Jak się okazuje kobieta to także drobna oszustka. Nicky bierze ją pod swoje skrzydła i zaczyna uczyć „fachu”. Para wspólnie z grupą przyjaciół organizuje przekręt na dużą skalę. Między bohaterami w tym czasie rozwija się uczucie. Niestety po zakończeniu zadania Nicky porzuca kobietę, mają już nigdy więcej się nie spotkać. Los jednak jest zaskakujący, trzy lata później dochodzi do ponownego spotkania bohaterów w Buenos Aires na wyścigach samochodowych i wszystko zaczyna się komplikować. Czy powracające uczucie ma szansę na rozwój?

Focus (zwiastun):
Recenzja Filmu Focus:Focus - pokusWill Smith i Margot Robbie, odtwórcy głównych ról w filmie “Focus” to z pewnością jedne z najbardziej gorących nazwisk Hollywood. Will Smith do tej pory raczej dał się poznać od strony dramatów, kina wymagającego, kina z wielkim ładunkiem emocjonalnym. Tym razem miał szansę pokazać coś zupełnie innego, siebie w roli zakochanego oszusta. Margot Robbie z kolei podniosła ciśnienie i przyspieszyła krew w żyłach swoją rolą w „Wilku z Wall Street”, to właśnie z tej produkcji zapamiętali ją widzowie, a już na pewno męska część widowni.

Pokusa oszustwa


Wymienieni aktorzy wcielają się w rolę zawodowych oszustów. Nicky i Jess poznają się całkiem przypadkowo, on ma być jej kolejnym celem. Okazuje się jednak, że trafiła kosa na kamień, a raczej drobna oszustka na mistrza. Nicky zaczyna uczyć fachu piękną i seksowna Jess. Przekazuje jej to, co wie na temat manipulowania ludźmi. Dla bohaterów oszukiwanie jest elementem krwiobiegu, kłamią z taka samą łatwością jak oddychają, a każdy z nich ma swoje powody oszukiwania. Nikcy odkrywa prawdę o ludziach i mechanizmie oszustw. „Ludzki mózg jest powolny i jednozadaniowy”, „Jeśli skupisz uwagę, możesz mieć, co chcesz”. Jess jest bardzo pojętą uczennicą, pragnie nowych doznań. Para aktorów wcielająca się w rolę bohaterów na ekranie wypada bardzo dobrze. Widz wierzy w historię, która powoli sączy się z ekranu. Takie jest bowiem tempo akcji- spokojne, bez przekombinowania. A jednocześnie produkcja nie jest nudna.

Pokusa bogactwa


Z oszukiwaniem w parze idą korzyści materialne czerpane z tego procederu. Do najciekawszych scen filmu zaliczymy na pewno akcję na meczu. Sceny kolejnych akcji trzymają w napięciu i dodają produkcji odpowiedniego smaku. To kolejne akcje dostarczają bohaterom pieniędzy w nieprzyzwoitych ilościach. Focus” nie jest jednak tutaj moralizatorski, nie piętnuje procederu. Co więcej widz angażuje się w poczynania bohaterów i w jakiś sposób kibicuje im. Nie oczekujmy jednak tutaj scen zapierających dech w piersiach. Nie ma tutaj pościgów policyjnych, strzelanek, wybuchów. „Focus” to komedia sensacyjna, której rytm wyznacza spokojna raczej, genialna muzyka. Akcja płynnie miarowo, momentami przyspiesza, momentami zwalnia, jednak cały czas utrzymuje się w bezpiecznym torze. Żarty w produkcji też są bardzo zrównoważone. Smith i Robbie praktycznie nie uczestniczą w rozśmieszaniu widza, a szkoda. Humorem poza granice wykracza tylko Adrian Martinez jako Farhad, która raz po raz rzuca bardzo rubasznym żartami. Mimo że dotyczą one praktycznie wyłącznie seksu, nie rażą, widz raczej uśmiecha się pobłażliwie do sympatycznego bohatera.

Pokusa miłości


„Focus” to także historia miłości. Między głównymi bohaterami rodzi się bowiem uczucie. Nicky początkowo nie docenia tego i para rozstaje się. Po trzech latach dochodzi do przypadkowego spotkania i wtedy już grany przez Smitha bohater kapituluje przed pokusą miłości. Nicky obawia się uczuć, zaangażowania. Jego ojciec zawsze powtarzał mu, że są dwa rodzaje ludzi: młotki i gwoździe, a on jest miękki jak żelkowy gumiś. Jak się jednak okazuje największą pokusą jest drugi człowiek, emocje z nim związane. Nie da się przed tym uciec, nie da się obronić.

Marta


Focus - Zdjęcie 1 Focus - Zdjęcie 2 Focus - Zdjęcie 3 Focus - Zdjęcie 4 Focus - Zdjęcie 5 Focus - Zdjęcie 6 Focus - Zdjęcie 7 Focus - Zdjęcie 8 Focus - Zdjęcie 9 Focus - Zdjęcie 10 Focus - Zdjęcie 11 Focus - Zdjęcie 12 Focus - Zdjęcie 13 Focus - Zdjęcie 14 Focus - Zdjęcie 15