Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:49Film Foxcatcher (2014) Młody zapaśnik, mistrz USA, przygotowuje się do Olimpiady w Seulu w rezydencji i pod okiem miliardera - trenera zapasów.

Ocena: 7/10 (2386)
Premiera: PL (2014-05-19)
Długość: 02:10:00
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Sportowy
Produkcja: USA
Reżyseria: Bennett Miller
Scenariusz: E. Max Frye, Dan Futterman
Muzyka: Rob Simonsen
Zdjęcia: Greig Fraser
Nagrody: Złota Palma w Cannes 2014: najlepszy reżyser Bennett Miller, Film Independent 2015: wyróżnienie specjalne Anthony Bregman, Bennett Miller, Channing Tatum, Dan Futterman, E. Max Frye, Jon Kilik, Mark Ruffalo, Megan Ellison, Steve Carell, Gotham 2014: nagroda specjalna jury dla najlepszej obsady Channing Tatum, Mark Ruffalo, Steve Carell

Obsada: Steve Carell - John du Pont, Channing Tatum - Mark Schultz, Mark Ruffalo - David Schultz, Sienna Miller - Nancy Schultz, Vanessa Redgrave - Jean du Pont, Anthony Michael Hall - Jack, Guy Boyd - Henry Beck, Brett Rice - Fred Cole, Jackson Frazer - Alexander Schultz, Samara Lee - Danielle Schultz

Historia oparta na faktach. Młody mistrz USA w zapasach, Mark Schultz (Channing Tatum), trenujący pod okiem starszego brata, Dave'a Schultza (Mark Ruffalo), również złotego zapaśnika, otrzymuje nieoczekiwany telefon. Miliarder John du Pont (Steve Carell) zaprasza go do swojej posiadłości. Na miejscu okazuje się, że chce on jako trener zapasów objąć pieczę nad przygotowaniami Marka do Mistrzostw Świata, a następnie - Olimpiady w Seulu w 1988 roku. Zaprasza też do siebie jego brata, który jednak odmawia. Mężczyźni zaprzyjaźniają się, Mark widzi w Johnie mentora i ojca. Po pierwszych sukcesach przychodzi rozprzężenie i spadek formy u młodego zawodnika. Du Pont wini za niepowodzenia sportowca i ściąga do siebie jego brata. Ten wyczuwa panujące pomiędzy Markiem a Johnem napięcie i próbuje pośredniczyć między nimi. Czy uda mu się doprowadzić do porozumienia i podnieść formę Marka przed Olimpiadą w Seulu?

Foxcatcher (zwiastun):
Recenzja Filmu Foxcatcher:Każda walka zaczyna się w dziecięcym pokoju„Foxcatcher” rozpoczyna się jak typowa amerykańska success story*: przemówieniem Marka Schultza w jakiejś podstawówce, w której to mowie utożsamia swój złoty medal w zapasach i trud jego zdobycia z tradycyjnymi wartościami z patriotyzmem na czele. Od pierwszej chwili wiadomo zatem, że będziemy asystować trudom wchodzenia na szczyty, realizacji pewnej wersji American dream**. I od początku też sport jawi się jako religia/opium bezwzględne dla swoich wyznawców (potrafiące m. in. sprawić, że główny bohater boleśnie policzkuje sam siebie po przegranej walce).

Nie bez przyczyny użyłam nazwy narkotyku kojarzącego się z wyrażeniem: „opium dla ludu”. Ważną postacią drugoplanową jest matka miliardera, starsza madame du Pont (Vanessa Redgrave), uważająca zapasy za sport prostacki, odpowiedni dla osób o niskim statusie społecznym, z pewnością natomiast - nie dla swojego syna. Daje ona w rozmowach z Johnem dobitny wyraz tej niechęci. W ten sposób poznajemy głębsze tło psychologiczne opowieści o sportowych i życiowych zmaganiach - obaj główni bohaterowie okazują się kryć w swoim życiorysie przykre doświadczenia z wczesnej młodości: miliarder du Pont jako osamotniony syn bogaczy, który w wieku 16 lat dowiedział się, że jedyny przyjaciel, jakiego miał w dzieciństwie, był opłacany przez jego matkę, oraz Mark Schultz, który jako dziecko mógł liczyć wyłącznie na wsparcie swojego brata. Na myśl przychodzi powiedzenie znanego psychoterapeuty, Wojciecha Eichelbergera, że „losy świata decydują się w dziecinnym pokoju”.

Zdecydowanie nie polecam „Foxcatchera” widzom spragnionym łatwych i przyjemnych historii oraz happy endów. Myślę jednak, że odnajdą się w filmie nie tylko (i może nawet - nie przede wszystkim) kibice. Obraz twórcy m. in. świetnego „Capote'ego” przynosi bowiem poruszającą opowieść o sporcie, jego niebezpieczeństwach i uroku, której mocną stroną są nie tylko zapadające w pamięć dzięki zwolnionym ujęciom sceny walki, ale także dojrzała, przekonująca gra aktorów.Channing Tatum z determinacją widoczną w oczach oraz powściągliwością i siłą ruchów godną mistrza zapasów gra jaśniejącą gwiazdę tej dyscypliny. Wcielający się w postać Dave'a Mark Ruffalo, poza energią i zwinnością ciała, promieniuje niezwykłym ciepłem, które uwidacznia się zarówno w jego życiu rodzinnym (jego bohater w przeciwieństwie do Marka jest żonaty i ma dwójkę dzieci), jak i w braterskiej więzi, jaka łączy go z młodszym bratem. Ta bezprzykładna przyjaźń, oparta w nikłym jedynie stopniu na rywalizacji, przede wszystkim zaś - na wzajemnym wsparciu i głębokiej braterskiej miłości, potrafi prawdziwie wzruszyć, zwłaszcza że rozwinęła się w świecie z podobnych więzi w dużym stopniu wyzutym. Partnerujący im Steve Carell nadał wykreowanej przez siebie postaci charakter lekko satyryczny, z delikatnie zaznaczonymi homoerotycznymi tęsknotami i zepsuciem próżnego i egotycznego bogacza nieodmiennie otoczonego luksusem. To dzięki niezwykle sugestywnej grze aktorów rejestr sportowych zwycięstw i porażek przemienia się na naszych oczach w poruszający dramat psychologiczny.

* success story (ang.) - historia sukcesu
** American dream (ang.) - amerykański sen

Weronika


Foxcatcher - Zdjęcie 1 Foxcatcher - Zdjęcie 2 Foxcatcher - Zdjęcie 3 Foxcatcher - Zdjęcie 4 Foxcatcher - Zdjęcie 5 Foxcatcher - Zdjęcie 6 Foxcatcher - Zdjęcie 7 Foxcatcher - Zdjęcie 8 Foxcatcher - Zdjęcie 9 Foxcatcher - Zdjęcie 10