Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Gus, petit oiseau, grand voyage

Aktualizacja: 2016-06-10 16:25:29Film Fru! (2014) Żółty ptaszek, który wcześniej nie opuszczał swojego terytorium staje przed niesamowitym wyzwaniem. Musi bezpiecznie doprowadzić stado ptaków do Afryki. Czy misja zakończy się sukcesem?

Ocena: 6.2/10 (155)
Premiera: PL (2014-10-11)
Długość: 01:30:00
Gatunek: Animacja, Komedia, Przygodowy
Produkcja: Belgia, Francja
Reżyseria: Christian De Vita
Scenariusz: Antoine Barraud
Muzyka: Stephen Warbeck, Christopher Willis

Obsada: Dakota Fanning - Delf, Seth Green - Yellowbird, Christine Baranski - Janet, Danny Glover - Darius, Elliott Gould - The Owl, Arthur Dupont - Gus, Sara Forestier - Delf, Bruno Salomone - Karl / Le Hibou, Isabelle Renauld - Coccinelle, Nathalie Boutefeu - Maggie

Reżyserem produkcji animowanej pod tytułem „Fru” jest Christian De Vita. Scenariusz opracował Antoine Barraud. Ta przygodowa komedia adresowana jest przede wszystkim do najmłodszego widza. „Fru” to produkcja belgijsko-francuska, a premiera tej bajki miała miejsce 6 marca 2015 (Polska). Główny bohater animowanej przygody to żółty ptaszek, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnego gniazda. Jego towarzyszką i przyjaciółką jest sympatyczna Biedrona, która namawia go do poznawania świata. Pewnego razu ptaszek przez pomyłkę zostaje wzięty za przewodnika stada. Ma poprowadzić grupę ptaków do Afryki. Podczas wyprawy ptaki wpadają w wiele niebezpiecznych pułapek. Istnieje też zagrożenie, o którym tak naprawdę niewiele wiadomo: żelazne ptaki. Czy mały bohater doprowadzi grupę sympatycznych ptaszków do ciepłych krajów? Czy uda mu się zapanować nad stadem?

Fru! (zwiastun):
Recenzja Filmu Fru!:Wyluzuj pióra!W krainie bajek zdarzają się pory roku, drzewa zmieniają kolor, a burze utrudniają lot. W krainie bajek przyjaciele trzymają się razem, pomagają sobie w trudnych sytuacjach. Są. Towarzyszą im małe i duże tęsknoty, miłość, zabawa i niesamowite zdarzenia.
Bajki zajmują stałe miejsce w filmografii i są wpisane w repertuar kin. Mały odbiorca musi mieć swój seans, bohaterów, z którymi spędzi przyjemnie czas, przygodę, której nie zapomni. Od kilku lat rośnie liczba animacji. Pojawiają się coraz to nowsze produkcje, stwarzane są kontynuacje, części kolejne, tych już istniejących np. filmy opowiadające historię Dzwoneczka. Powstała tego cała seria: „Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł” (2012), „Dzwoneczek i bestia z Nibylandii” (2014), „Dzwoneczek i tajemnica piratów” (2014), a dzieci chętnie zasiadają w kinowych fotelach, by dać się porwać przygodzie.
Tym razem głównym bohaterem filmu/bajki jest bezimienny Żółty Ptaszek. Zupełnym przypadkiem opuścił on gniazdko, kiedy był maleństwem i aktualnie przebywa pod skrzydłami sympatycznej Biedrony. Jest ona jego najlepszą przyjaciółką. Rzec można, iż Biedrona pełni również funkcję zastępczej matki. Próbuje uczyć głównego bohatera odwagi, uodpornić go na zło i strach. Biedrona chciałaby, aby Żółty Ptaszek w końcu opuścił ukryte terytorium i wystawił swój dziób poza jego granice. Pozwoliłoby mu to na przezwyciężenie lęku, a także poznanie innych ptaków bądź przyjaciół. Aspołeczny i bojaźliwy bohater niestety jest bardzo oporny na tego typu zabiegi. Przypadek sprawia, że bezimienny ptaszek będzie musiał poprowadzić stado zaprzyjaźnionych ptaków do Afryki. Podróż okazuje się pełna niespodzianek i niebezpieczeństw.
Czym zatem jest bajka „Fru”? Jest przygodą i podróżą zarazem. Opowieścią o odwadze, która jest niezwykle potrzebna w każdym czasie i miejscu, historią animowaną o prawdziwej przyjaźni i o cudach. W bajce znaleźć można przesłania i mimo, że bohaterowie nie mają dość sympatycznych sylwetek czy oczu, to mogą zjednać sobie serduszka dzieci. I mimo tego całego schematyzmu, przewidywalności bajka nie jest zła. Jest wesoła, zabawna, a momentami porusza. Są sceny, które mogą wywołać fontannę łez u małego odbiorcy np. pożegnanie starego ptaka. Tak jak w życiu, są tutaj szczęśliwe chwile i wypadki, dobro miesza się ze złem, jest contra, a wszystkie niebezpieczeństwa czekają przyczajone.
„Fru” to jednak przede wszystkim lekcja o tym, że nie można zamykać się w czterech ścianach własnego domu, że należy wychodzić do innych, poznawać świat, pomimo niebezpieczeństw czy pułapek. Bo życie ma właśnie być nauką, jak takie pułapki omijać, jak zjednać sobie dobre serca i przyjaciół i jak pokonywać własne obawy i lęki przed nieznanym.
Pełno tutaj również zabaw językowych i parafrazowania. We „Fru” znajdziemy takie zdania jak:
„Do stu tysięcy złamanych piór.”
„Za twym piórem ptaki sznurem.”
„Masz trochę nierówno pod piórami.”
„Oni mają mnie kompletnie w dziobie.”

Dokonując podsumowania. Jakie jest „Fru”? „Fru” to bajka przeciętna. Opowieść, jakich wiele. Bajka, w której każdy mały widz może znaleźć przesłanie dla siebie i wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski.


Fru! - Zdjęcie 1 Fru! - Zdjęcie 2 Fru! - Zdjęcie 3 Fru! - Zdjęcie 4 Fru! - Zdjęcie 5 Fru! - Zdjęcie 6 Fru! - Zdjęcie 7 Fru! - Zdjęcie 8 Fru! - Zdjęcie 9 Fru! - Zdjęcie 10 Fru! - Zdjęcie 11 Fru! - Zdjęcie 12 Fru! - Zdjęcie 13 Fru! - Zdjęcie 14 Fru! - Zdjęcie 15