Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Nut Job

Aktualizacja: 2016-06-10 16:25:04Film Gang Wiewióra (2014) Chodzący swoimi drogami Wiewiór powoduje wielki wybuch, w wyniku którego ulegają zniszczeniu zapasy żywnościowe dla całego parku. Surly zostaje wygnany i musi nauczyć się żyć w wielkim mieście.

Ocena: 6.7/10 (196)
Premiera: PL (2014-01-11)
Długość: 01:26:00
Gatunek: Animacja, Komedia, Przygodowy
Produkcja: Kanada, USA, Korea Południowa
Reżyseria: Peter Lepeniotis
Scenariusz: Lorne Cameron, Peter Lepeniotis
Muzyka: Paul Intson

Obsada: Will Arnett - Surly, Katherine Heigl - Andie, Liam Neeson - Raccoon, Brendan Fraser - Grayson, Stephen Lang - King, Maya Rudolph - Precious, Sarah Gadon - Lana, Joe Pingue - Johnny, Annick Obonsawin - Jamie, Jeff Dunham - Mole, Gabriel Iglesias - Jimmy, James Rankin - Fingers, Scott Yaphe - Lucky

„Gang Wiewióra” to animowany film dla całej rodziny. Głównym bohaterem tej produkcji jest Wiewiór Surly. Surly lubi chodzić własnymi drogami i jest niepokornym mieszkańcem parku. Pewnego dnia podczas próby kradzieży orzechów z objazdowego wózka dochodzi do nieszczęścia. Wybuch niszczy drzewo, w którym przechowywane są zapasy żywnościowe na zimę dla wszystkich mieszkańców parku. Zwierzęta przerażone i bardzo zdenerwowane postanawiają ukarać Wiewióra i wyrzucają go z bezpiecznego parku. Teraz Surly musi nauczyć się funkcjonowania w wielkim mieście. Kiedy wydaje mu się, że wszystko stracone, odkrywa sklep z orzechami. Postanawia zorganizować na niego napad. Szybko okazuje się, że nie tylko Wiewiór ma takie plany….

Gang Wiewióra (zwiastun):
Recenzja Filmu Gang Wiewióra:Bajeczny orzech do zgryzienia„Gang Wiewióra” to kolejna tegoroczna animacja przeznaczona dla młodych widzów. W tym roku na ekranach kin pojawiło się sporo bardzo dobrych filmów familijnych i trudno jest się przebić z czymś oryginalnym. „Gang Wiewióra” z obiecującą fabułą i gwiazdorskim polskim dubbingiem jest jedną z najbardziej reklamowanych pozycji. W filmie głosów użyczyli między innymi: Cezary Pazura, Weronika Rosati, Sonia Bohosiewicz czy Andrzej Grabowski. Do ich operowania głosem nie można mieć zarzutów, film jednak nie powala, nie zaskakuje, jest niestety jedną z wielu „bajek na jeden raz”.
„Gang Wiewióra” jest filmem, w którym wyraźnym echem odbijają się motywy kryminalne. Kiedy Wiewiór powoduje wybuch drzewa w parku i zniszczenie zapasów na zimę dla zwierząt, zaczyna się akcja jak z prawdziwego filmu sensacyjnego. Wiewiór zostaje wyrzucony z parku i musi nauczyć się żyć w wielkim mieście. Niemal kryminalna intryga, bohaterowie i zdrajcy- to wszystko znajdziemy w tej produkcji przeznaczonej dla młodych widzów. Plany napadu na sklep z orzechami zgrywają się w czasie z planami ludzi na obrabowanie banku. Dla ludzi orzechy nic nie znaczą, to pieniądze są przedmiotem pożądania. Dla zwierząt odwrotnie, właśnie orzechy zapewnią im spokojne życie i przetrwanie zimy, to orzechy stanowią prawdziwe bogactwo. Widzowie oczywiście z zapartym tchem kibicują zwierzętom. Cała gromada różnych zwierzęcych charakterów jest naprawdę urocza. Największą sympatię budzi Grayson, uważany za bohatera, a tak naprawdę tchórzliwy i śmieszny w swoich poczynaniach. Na uwagę także zasługuje mops. Najlepsze żarty zobaczymy właśnie z udziałem tego mało rozgarniętego psa. Te dwie postacie, mops i Grayson, wprawiają w dobry humor i bawią widzów w każdym wieku. Główny bohater, Wiewiór, jest niestety momentami zbyt naburmuszony, by wywoływać uśmiech na dziecięcych twarzach, a przecież szczery śmiech to podstawa kina familijnego.
W filmie znajdziemy wiele nawiązań do kultury masowej, do filmów, teledysków piosenek. Surly spuszcza się na linie po orzechy, a w tle rozbrzmiewa słynny motyw muzyczny z „Mission: Impossible” (1996). Z kolei podczas przygód w mieście, nagle w głośnikach usłyszymy przebój zespołu PSY i wiewiórki zaczynają tańczyć „Gangnam style”. Stanowi to nawiązanie do znanej piosenki, lubianej także przez dzieci, ale nie jest niczym odkrywczym, nie zaskakuje. W „Gangu Wiewióra” znajdziemy też wiele nawiązań do kina familijnego. Przykłady można tutaj mnożyć. W filmie odnajdziemy elementy „Ratatuj”, sporo ze „Skoku przez płot” czy z „Mrówki Z”. Wszystko to zostało wymiksowane w specjalnym blenderze „Gangu Wiewióra”. Czasami wydawało się jednak, że twórcy zbyt mocno chcieli nawiązać do wielu bajek, wziąć z nich to, co najlepsze i zapomnieli całkiem o oryginalności, o czymś, co będzie wyróżniać „Gang Wiewióra” spośród wielu tego rodzaju produkcji. Niestety w efekcie w animacji za dużo wtórności i kopiowania sprawdzonych już kiedyś pomysłów.
Film zachwyca natomiast pięknymi, żywymi kolorami, cieszy oczy spragnione ucieczki do bardziej kolorowego świata. Mimo wielu niedociągnięć „Gang Wiewióra” jest filmem, na który warto zwrócić uwagę, stanowi bowiem kolorowe oderwanie od rzeczywistości.

Agnieszka Walczak


Gang Wiewióra - Zdjęcie 1 Gang Wiewióra - Zdjęcie 2 Gang Wiewióra - Zdjęcie 3 Gang Wiewióra - Zdjęcie 4 Gang Wiewióra - Zdjęcie 5 Gang Wiewióra - Zdjęcie 6 Gang Wiewióra - Zdjęcie 7 Gang Wiewióra - Zdjęcie 8 Gang Wiewióra - Zdjęcie 9 Gang Wiewióra - Zdjęcie 10 Gang Wiewióra - Zdjęcie 11 Gang Wiewióra - Zdjęcie 12 Gang Wiewióra - Zdjęcie 13 Gang Wiewióra - Zdjęcie 14