Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Imitation Game

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:31Film Gra tajemnic (2014) Pasjonująca opowieść o życiu Alana Turinga, wybitnego krypotologa, twórcy maszyny, która złamała kod Enigmy.

Ocena: 8.8/10 (4804)
Premiera: PL (2014-08-29)
Długość: 01:53:00
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Reżyseria: Morten Tyldum
Scenariusz: Graham Moore
Muzyka: Alexandre Desplat
Zdjęcia: Óscar Faura
Nagrody: Oscar- najlepszy scenariusz adaptowany Graham Moore, Satelita 2015- najlepszy scenariusz adaptowany Graham Moore, Amerykańska Gildia Scenarzystów 2015 - najlepszy scenariusz adaptowany Graham Moore, GLAAD Media 2015 - najlepszy film szeroko rozpowszechniony, MFF w Toronto - Nagroda Publiczności-najlepszy film Morten Tyldum

Obsada: Benedict Cumberbatch - Alan Turing, Keira Knightley - Joan Clarke, Matthew Goode - Hugh Alexander, Rory Kinnear - Detective Robert Nock, Allen Leech - John Cairncross, Matthew Beard - Peter Hilton, Charles Dance - Commander Denniston, James Northcote - Jack Good, Tom Goodman-Hill - Sergeant Staehl, Steven Waddington - Superintendent Smith

„Gra tajemnic” to dramat biograficzny w reżyserii Mortena Tylduma. Film opowiada historię Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Bohater był genialnym matematykiem, który uwielbiał zagadki. Jego pasja i zapał do dziś mogą stanowić wzorzec. Alan Turing podczas II wojny światowej skonstruował maszynę, która służyła do łamania kodu Enigmy. Praca Alana i zespołu jego ludzi przyczyniła się w znacznym stopniu do skrócenia II wojny światowej i do minimalizacji zniszczeń i ofiar. Oprócz fascynującego wątku Enigmy produkcja ukazuje również osobiste życie Turinga, jego skłonności homoseksualne, sięga do dzieciństwa i początków odkrywania w sobie odmiennej orientacji seksualnej.

Gra tajemnic (zwiastun):
Recenzja Filmu Gra tajemnic:Obowiązkowa gra w tajemnice, czyli o filmie „The Imitation Game” M. TyldumaGra refleksji


„Gra tajemnic” to seans obowiązkowy. Obok tego filmu nie można przejść obojętnie. To obraz, który porusza, zatrzymuje, stanowi rozkaz do analizy, grę do myślenia. 48-letni reżyser, Morten Tyldum, zmusza widza do uważnego podążania za głównym bohaterem. Widz bowiem pełni w relacji scena-film ogromną rolę - musi złamać kod i włamać się do świata pełnego tajemnic, do gry refleksji. Dlatego należy słuchać i oglądać uważnie. Poddać analizie szczegóły, nie spychać na bok pobocznych ścieżek, rozdzierać horyzonty. „Jeżeli nie słucha się uważnie, coś może umknąć. Coś ważnego.”

Gra czasu


„The Imitation Game” jest oparty na faktach. Reżyser doskonale prowadzi narrację na trzech planach czasowych. Wydarzenia zbiegają się ze sobą, jedne wynikają z drugich, inne łączą się dopiero później. Jest tutaj historia walki z Enigmą, powrót do czasów szkolnych, ścieżki wydeptanej przez pierwszą miłość Alana, a także wydarzenia i obrazy, które prowadzą do skazania. Głównym bohaterem filmu jest Alan Turing. Tyldum historię tego niezwykłego człowieka opowiada w sposób ciekawy i intrygujący. Film pożera się oczami ze smakiem. Są momenty, kiedy nie sposób oderwać się od ekranu, gdyż ciekawość nie pozwala odetchnąć. Turing był twórcą nowoczesnej informatyki, doskonałym kryptologiem, który podczas drugiej wojny światowej pracował nad złamaniem kodu Enigmy. Człowiek ten zmagał się ze swoimi lękami, bólami i tęsknotą. W roku 1952 został skazany na przymusowe leczenie - kastracja chemiczna. Alan był bowiem homoseksualistą, a jak wiadomo w tamtych czasach prawo brytyjskie było nieubłagane.

Gra tajemnic


Turing - autentyczny geniusz, ostry i cyniczny, cyjanek słowny, a jednocześnie zamknięty w sobie „rodzaj tęsknotyczny”, bolesny i samotny, szuka szyfru do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Ten najbardziej złożony i zagadkowy program na świecie staje się jego celem, wyzwaniem. Za Alanem nie przepadają kryptolodzy, z którymi współpracuje. Jest bowiem zbyt ambitny, pewny siebie i mądry. Problem podąża za bohaterem już od talerza, na którym marchewka (pomarańczowy kolor) stykała się z groszkiem (kolor zielony). Według Alana barwy te nie mogły się stykać. Powodowało to zgrzyt w jego odczuwaniu, postrzeganiu świata. Być może miało to związek z synestezją? Przemoc w szkole nasilała się. Młody chłopak czuł się wyobcowany i samotny. Rękę wyciągnął do niego kolega ze szkoły, w którym później Alan się zakochał. I tak piętrzyły się, rozrastały kolejne tajemnice. Sekret alienacji szedł w parze z orientacją seksualną, a następnie wszystko doprowadziło do Enigmy. W „Grze tajemnic” na uwagę zasługują naprawdę piękne kadry, realizm wojny oddany na plus, a przede wszystkim gra aktorska. W swojej roli doskonale sprawdził się Benedict Cumberbatch.W Alana wcielił się doskonale, podobnie jak Keira Knightley w Joan Clarke.

Gra snów


„The Imitation Game” to film o wielkich tajemnicach i wielkich rozterkach, to biograficzny dramat, w którym pokazana została jednostka wybitna, a jednocześnie niesamowicie samotna, człowiek walczący z otoczeniem, jak i z samym sobą. Marzyciel, niszczyciel (w pewnym sensie siebie samego) i entuzjasta-pasjonat, a zarazem ofiara brytyjskiego prawa. „Gra tajemnic” jest więc złożonym, wielopoziomowym dramatem o życiu, orientacji seksualnej, miłości do siebie i do świata, pasjach i ambicjach. Jest to film o tym, że każdy człowiek jest inny, stanowi jednostkę, odrębną w swojej wrażliwości i odczuwaniu. Bo „ludzie różnią się od siebie. Jeden lubi truskawki, inny jest uczulony na pyłki. Każdy jest inny”. Problemem kluczowym staje się tutaj zachowanie tajemnic. Każdych. „The Imitation Game” to film, w którym logika walczy z uczuciami i gdzieś tam szuka Boga.
„Czy byłem Bogiem? Nie, bo Bóg nie wygrał wojny. My tego dokonaliśmy.”

Klara


Gra tajemnic - Zdjęcie 1 Gra tajemnic - Zdjęcie 2 Gra tajemnic - Zdjęcie 3 Gra tajemnic - Zdjęcie 4 Gra tajemnic - Zdjęcie 5 Gra tajemnic - Zdjęcie 6 Gra tajemnic - Zdjęcie 7 Gra tajemnic - Zdjęcie 8 Gra tajemnic - Zdjęcie 9 Gra tajemnic - Zdjęcie 10 Gra tajemnic - Zdjęcie 11 Gra tajemnic - Zdjęcie 12 Gra tajemnic - Zdjęcie 13 Gra tajemnic - Zdjęcie 14 Gra tajemnic - Zdjęcie 15