Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Gambler

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:46Film Gracz (2014) Głównym bohaterem filmu jest profesor literatury, a jednocześnie nałogowy hazardzista. Mężczyzna przegrywa cały swój majątek. Zapożycza się u podejrzanych ludzi. Musi zdążyć ze spłatą długów na czas.

Ocena: 6.5/10 (455)
Premiera: PL (2014-11-10)
Długość: 01:51:00
Gatunek: Dramat, Kryminał
Produkcja: USA
Reżyseria: Rupert Wyatt
Scenariusz: William Monahan
Muzyka: Jon Brion, Theo Green
Zdjęcia: Greig Fraser

Obsada: Mark Wahlberg - Jim Bennett, John Goodman - Frank, Brie Larson - Amy Phillips, Michael K. Williams - Neville Baraka, Jessica Lange - Roberta, Anthony Kelley - Lamar Allen, Alvin Ing - Lee, Domenick Lombardozzi - Ernie, Emory Cohen - Dexter, Steve Park - Two, Leland Orser - Larry, George Kennedy - Ed

„Gracz” (The Gambler) to dramat kryminalny, który został wyprodukowany w 2014 roku. Reżyserem filmu jest Rupert Wyatt. Filmowy scenariusz został opracowany przez Williama Monahana. Głównym bohaterem filmu jest profesor literatury, a jednocześnie nałogowy hazardzista. Mężczyzna zamierza zapożyczyć się u bezwzględnego gangstera. Sytuacja zaczyna się robić napięta. Bennetowi udaje się pożyczyć pieniądze, jednak na spłatę długu ma bardzo mało czasu. Jim zamierza wygrać ten pojedynek. Czas jednak ucieka i tyka jak zegarowa bomba. Czy główny bohater będzie w stanie zwrócić dług i jednocześnie ocalić tych, których kocha, czy znajdzie w sobie dość siły, aby ocalić siebie?

Gracz (zwiastun):
Recenzja Filmu Gracz:Taniec z diabłem, czyli „The Gambler”Bo czymże jest nałóg, jeśli nie łańcuchem, który puścić nie chce. Kajdanami rozpaczy, zaklinaczem snów. A o wyzwolenie trzeba walczyć każdego dnia. Nie zawsze jednak się to udaje. Zrywanie z nałogami wymaga wielkiej siły. Nałogi rodzą się w psychice, dlatego tak trudno się przed nimi ucieka. Wypełniają wnętrza. Zamykają drzwi. O nałogu, jakim jest hazard, opowiada film „The Gambler” (2014), którego reżyserem jest Rupert Wyatt.

Świat przedstawiony w filmie jest pełen gier i dodatkowych znaczeń. Casino mieni się i błyszczy. Kolorowe kamienie, pionki, karty, wszystko elegancko podawane na tacy za największe pieniądze. W tym wymiarze liczy się szczęście, fart. Liczy się również ryzyko. „Łatwo coś stracić. Trudniej zyskać”, a bohaterowie, którzy wypełniają świat pełen gier są ludźmi, których pasją jest sprawowanie władzy, podbijanie „nowych terenów”, przyciskanie kolejnych guzików, kasa. Są oni panami pieniędzy. Określają zasady. Mają swoje priorytety.

Głównym bohaterem filmu jest tytułowy Gracz. Mężczyzna zwie się Jim Bennett, ma całkiem niezłą pracę. Wykłada literaturę. Fascynuje. Nominowany do Nagrody Akademii Mark Wahlberg stworzył jedną z lepszych kreacji w swojej karierze. Wczuł się idealnie w rolę profesora - hazardzisty. Nałóg spędza mu sen z powiek. Staje się motorem napędzającym. Jim zapożycza się u niewłaściwych ludzi i bardzo szybko będzie musiał spłacić dług. Czas ucieka, a zegar bezlitośnie tyka. Nic nie jest w stanie zatrzymać wskazówki. „Z czasem dług cię przytłoczy”. I przytłacza. Bohater przestaje kontrolować swoje emocje. Wykłady, jakie prowadzi również są kontrowersyjne, ale otwierają słuchaczom oczy.

„Żeby coś posiąść, nie wystarczy tylko pragnąć. Żeby zostać mistrzem pióra, to trzeba się nim urodzić. Sztuka wymiera. Jeśli nie jesteście geniuszami, to dajcie sobie spokój (…)”.
„The Gambler” pomimo chwilowych zamuleń i małych niespójności jest pełen przesłań, a piękna muzyka urozmaica doznania, podkręca atmosferę, czaruje. Jedna z ostatnich scen po prostu wzrusza i daje do myślenia. Bieg jest tutaj symbolem. Symbolizuje nową drogę do wolności. Ścieżką tą biegną również idealnie dopasowane dźwięki M83.

W „Graczu” na plan pierwszy wysuwają się pytania: czego tak naprawdę pragniesz? Do jakich dochodzisz zmian? Czy pieniądze i sława to wszystko? Odpowiedź jest przecież prosta, każdy z nas jest inny, inaczej zapatrzony w ten świat. A nic tutaj tak naprawdę nie jest pewne. Główny bohater czuje się w pewnym sensie przytłoczony przez nałóg. Czuje, że ten „taniec z diabłem” może mieć kiepski finał. Hazard wciąga. Ciężko się obudzić, ciężko znaleźć granice. Hazard dopuszcza tylko dwa zakończenia: śmierć albo absolutną wygraną. Przesłanie, jakie płynie z filmu, jest wyraźne i piękne. Życie jest tylko jedno, dlatego powinno się je przeżyć w prawdziwy sposób. Najlepiej jednak uwierzyć w prawdziwą miłość, wtedy można powiedzieć, że odniosło się prawdziwe zwycięstwo.

Klara


Gracz - Zdjęcie 1 Gracz - Zdjęcie 2 Gracz - Zdjęcie 3 Gracz - Zdjęcie 4 Gracz - Zdjęcie 5 Gracz - Zdjęcie 6 Gracz - Zdjęcie 7 Gracz - Zdjęcie 8 Gracz - Zdjęcie 9 Gracz - Zdjęcie 10 Gracz - Zdjęcie 11 Gracz - Zdjęcie 12