Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:12Film In Your Eyes (2014) Historia niezwykłej miłości. Bohaterowie nawiązują ze sobą telepatyczne połączenie, w ten sposób stają się sobie coraz bliżsi.

Ocena: 8/10 (744)
Premiera: PL (2014-04-20)
Długość: 01:45:00
Gatunek: Romans, Sci-Fi
Produkcja: USA
Reżyseria: Brin Hill
Scenariusz: Joss Whedon
Muzyka: Tony Morales
Zdjęcia: Elisha Christian

Obsada: Zoe Kazan - Rebecca Porter, Michael Stahl-David - Dylan Kershaw, Nikki Reed - Donna, Steve Harris - Giddons, Mark Feuerstein - Phillip Porter, Steve Howey -Bo Soames, David Gallagher - Lyle Soames, Michael Yebba - Chief Booth, Reed Birney - Dr. Maynard, Joe Unger - Wayne, Tamara Hickey - Dorothy, Jennifer Grey - Diane

„In Your Eyes” to amerykański romans w reżyserii Brina Hilla. Główni bohaterowie filmu żyją w przeciwnych stronach kraju: w Nowym Meksyku i w New Hampshire. Rebecca jest żoną cenionego lekarza, większość czasu spędza z nim na nudnych, firmowych bankietach. Mimo że ma męża, czuje się bardzo samotna. Z kolei Dylan, który mieszka w Nowym Meksyku, stara się zacząć wszystko na nowo. Bohater wyszedł właśnie z więzienia, szuka pracy i stara się zerwać z niechlubną przeszłością. Pewnego dnia zdarza się coś niezwykłego. Rebeka i Dylan nawiązują połączenie telepatyczne. Od tej chwili mogą ze sobą rozmawiać i patrzeć na świat jego/jej oczami. Dzięki temu stają się sobie coraz bliżsi.

In Your Eyes (zwiastun):
Recenzja Filmu In Your Eyes:„In Your Eyes”, czyli słońce pomiędzy ustamiKto z nas nie marzył o chwili, żebyś choć raz wniknąć w przestrzeń sercową ukochanej, ukochanego? Kto nie chciał zaszyć się w skrytce myśli, żeby przeczytać te wszystkie najpiękniejsze listy o miłości, zaczepić ustami o pocałunki, przekręcać magiczne klucze? Ludzie często podróżowali przez swoje umysły, w najskrytsze zakamarki wyobraźni, żeby latem odczuwać śnieg, a zimą żeby ogrzewać zmarznięte dłonie i topić ciała w promieniach słońca. Telepatia, wehikuł czasu, ślady czytania w duszy, tajemnicze koperty, których tak naprawdę nie ma, bo istnieją tylko i wyłącznie w głowach bohaterów - do takiego świata zaprasza nas reżyser filmu „In Your Eyes”, taki magiczny i jakby trochę czarodziejski świat przed nami odkrywa.
Brin Hill tworzy faktycznie dobry romans science fiction i wkłada w sam środek tworzywo z zupełnie innej, tzw. emocjonalnej półki. „In Your Eyes” to film, który można odkrywać w różny sposób i w różny sposób interpretować. Główna bohaterka tej produkcji to Rebecca Porter (w tę rolę wcieliła się całkiem nieźle Zoe Kazan), która w pewnym momencie swojego życia spotyka w swojej głowie drugiego człowieka. Początkowo brzmi to jakoś dziwnie, ale każda kolejna scena przekonuje, że warto udać się na ten fantastycznonaukowy, wielowymiarowy spacer.

Zima


Wszystko zaczyna się podczas zimnego śniegu, kiedy to mała Becci do swojej magicznej główki sprowadza chłopca ze słonecznej krainy - Dylana. I wówczas rozpoczyna się jazda bez trzymanki. Sanki uderzają w drzewo, dziewczynka doznaje obrażeń, a Dylan w tym samym czasie traci przytomność podczas lekcji. Setki kilometrów - to samo odczuwanie. Czy ktoś z nas czasem nie próbuje ulepić bałwana? Otóż nie! Reżyser sprawną ręką buduje kolejne igloo. Mija kilka lat i przenosimy się do zimnej krainy głównej bohaterki. Okazuje się, że kobieta została wrzucona w lodowate małżeństwo, a odejście uniemożliwia jej fakt wdzięczności. Becci znosi więc te wszystkie wielkie bale charytatywne, sztywne twarze i żakiety, spotkania biznesowe i krawaty. Bogaty mąż nie posiada dla niej w zasadzie żadnego innego czasu poza tym biznesowym, a po skończonych przyjęciach zwraca pięknej żonie uwagę i wypomina usterki. Mamy więc wniosek: szczęścia nie można zbudować na pieniądzach, do prawdziwego życia potrzebne są fundamenty w postaci choćby zwęglonych steków i kryminalnej czułości. I pewnie dlatego pojawia się Dylan. Nieważne jest tutaj czy chłopak jest wytworem chorej/samotnej/nieszczęśliwej duszy-wyobraźni, czy faktycznie istnieje. Ważne są za to emocje i odczucia, które młodzi bohaterowie mogą odkrywać wspólnie. Za pomocą oczu pokazują sobie ciała, za pomocą słów zdradzają myśli. Tworzą w swoich głowach mapy, którymi podążają podczas zakupów, pracy, aż w końcu otwierają przed sobą dotyk. W pewnym momencie zaczynają odczuwać tę całą fuzję smaku, która spływa po ich ciałach, dotyka ust, dłoni i serc. I w ten sposób zaczyna się u Hilla miłość. Od duszy. Ta niesamowita konglomeracja uczuć kiełkuje i rozdziera wnętrza głównych bohaterów jeszcze bardziej. Emocje rozlewają się. Pęka epruwetka.

Lato


„In Your Eyes” to paranormalny romans, który jednak nie polega na czułych słowach rzucanych w oczy. Owszem, można tutaj znaleźć komplementy i bliskość, ale mimo wszystko kluczem do zrozumienia obrazu stają się psychologiczne kreacje bohaterów. Rebecca Porter i Dylan Kershaw chorują na tęsknotę. Są samotnikami wrzuconymi w wir wydarzeń. Patrzą się nocami w okna, widzą swoje dłonie, mimo iż są od siebie w odległości. W filmie Hilla czuć delikatny zapach „Domu nad jeziorem” (reżyseria: Alejandro Agresti). Tutaj jednak do przenoszenia „listów” służy głowa, w melodramacie Agrestiego komunikacja odbywała się za pomocą magicznej skrzynki pocztowej. „In Your Eyes” to także jakby kolejna półka samotności, „samotności w sieci” własnej duszy, ale jednak ciepłej duszy, która niesamowicie pragnie miłości. Ma tutaj bowiem miejsce nawiązywanie i zrywanie połączeń, jest kabel, który biegnie w głowie od dzieciństwa po resztę, jest sen, którego nie sposób zmylić, jest lato. I mimo absurdalnego zakończenia, w którym na siłę został przedłużony pociąg, mimo kiepskiej końcówki, gdzie nic nie trzyma się kupy, odnaleźć można jedno, najpiękniejsze - prawdziwy pocałunek i słońce pomiędzy ustami.

Kaja Kowalewska


In Your Eyes - Zdjęcie 1 In Your Eyes - Zdjęcie 2 In Your Eyes - Zdjęcie 3 In Your Eyes - Zdjęcie 4 In Your Eyes - Zdjęcie 5 In Your Eyes - Zdjęcie 6 In Your Eyes - Zdjęcie 7 In Your Eyes - Zdjęcie 8 In Your Eyes - Zdjęcie 9 In Your Eyes - Zdjęcie 10 In Your Eyes - Zdjęcie 11 In Your Eyes - Zdjęcie 12 In Your Eyes - Zdjęcie 13 In Your Eyes - Zdjęcie 14