Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:35Film Jack Strong (2014) Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który w latach 70. nawiązał współpracę z CIA i pracował dla obcego wywiadu.

Ocena: 7.9/10 (3582)
Premiera: PL (2014-02-07)
Długość: 02:07:00
Gatunek: Thriller, Szpiegowski
Produkcja: Polska
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Scenariusz: Władysław Pasikowski
Muzyka: Jan Duszyński
Zdjęcia: Magdalena Górka
Nagrody: Bursztynowe Lwy 2014 - w kategorii film, który zarobił najwięcej pieniędzy w kinach- Władysław Pasikowski Złote Lwy 2014- Najlepszy reżyser Władysław Pasikowski Złote Lwy 2014- Najlepsze kostiumy Małgorzata Braszka, Michał Koralewski

Obsada: Marcin Dorociński - Ryszard Kukliński, Maja Ostaszewska - Hanna Kuklińska, żona Ryszarda, Piotr Nerlewski - Bogdan Kukliński, syn Hanny i Ryszarda, Józef Pawłowski - Waldemar Kukliński, syn Hanny i Ryszarda, Paweł Małaszyński - Dariusz Ostaszewski, Zbigniew Zamachowski - Gendera, Dagmara Dominczyk - pracownica ambasady amerykańskiej, Patrick Wilson - David Forden, agent CIA, Piotr Grabowski - agent kontrwywiadu, Krzysztof Pieczyński - Zbigniew Brzeziński, Krzysztof Globisz - Siwicki, Mirosław Baka - Putek, Andrzej Musiał - dyżurny milicjant, Iwona Katarzyna Pawlak - pielęgniarka, Ireneusz Czop - Marian Rakowiecki, Zbigniew Stryj - generał Jerzy Skalski, Mariusz Bonaszewski - prokurator, Krzysztof Dracz - generał Wojciech Jaruzelski, Kamil Kula - żołnierz przekazujący Kuklińskiemu dokumenty stanu wojennego, Jacek Król - agent kontrwywiadu, Ksawery Szlenkier - zastępca prokuratora, Oleg Maslennikow - Wiktor Kulikow, Ilja Zmiejew - Generał Szernienko, Paweł Iwanicki - Walczak

„Jack Strong” to polski thriller szpiegowski w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Głównym bohaterem filmu jest major Ryszard Kukliński. Jego zadaniem jest przygotowanie planu manewrów Układu Warszawskiego. Kukliński orientuje się w tym czasie, że Związek Radziecki ma bardzo niebezpieczne plany. Działania rosyjskich strategów mogą doprowadzić do III wojny światowej, podczas której użyto by broni masowego rażenia. Zagraża to bezpieczeństwu Polski. Major w tym czasie dostaje awans i otrzymuje dostęp do ściśle tajnych dokumentów. Wtedy to kontaktuje się z ambasadą Stanów Zjednoczonych i nawiązuje współpracę z obcym wywiadem. Jego zadaniem jest przekazywanie ważnych dla kontrwywiadu informacji. Łącznikiem staje się Daniel (Patrick Wilson), szef CIA w Polsce. Praca dla obcego rządu wymaga od Kuklińskiego wielu poświeceń i zagraża bezpieczeństwu jego oraz jego rodziny.

Jack Strong (zwiastun):
Recenzja Filmu Jack Strong:Bohater made in PolandWładysław Pasikowski to reżyser, którego twórczość jest znana szerokiej widowi. Szczególnie męska część publiczności ceni filmy tego reżysera. Produkcje te dla mężczyzn stanowić mogą prawdziwą ucztę. Bezkompromisowe, twarde kino, tematy trudne i bolesne, bohaterowie, z których wybucha testosteron- to cały Pasikowski. Rozpoczynając od „Krolla” z 1991 roku, Pasikowski zalicza sukces kinowy za sukcesem. Po drodze pojawiają się „Psy” z genialnym Bogusławem Lindą, „Słodko-gorzki” czy ostatnie głośne i obsypane nagrodami „Pokłosie”. W „Jacku…” Pasikowski skupił się na temacie kontrowersyjnym, poruszającym opinię publiczną. „Jack Strong” to film szpiegowski oparty na historii pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Ryszard Kukliński był postacią, o której było głośno, postacią, która pobudzała do dyskusji i skrajnych opinii. Nie zmienia to faktu, że bardzo duża część młodego pokolenia pewnie nie miała pojęcia, kim był Ryszard Kukliński. Dopiero film Pasikowskiego przekazuje im pierwsze informacje na ten temat, być może nawet zachęca do dalszego samodzielnego poszukiwania informacji. Pasikowski podaje widzom bowiem fascynujący i wciągający thriller szpiegowski, którego bohater jest postacią historyczną, człowiekiem z krwi i kości. Sama historia, która potrafi zapierać dech w piersi, rozgrywa się na terenie Polski. Pułkownik Kukliński zdecydował się na współpracę z obcym wywiadem, kiedy nad Polską i światem zawisła wizja III wojny światowej. Gdyby spełniły się czarne wizje, świat mógłby zmienić się w wielką pustynię powstałą po wybuchach kolejnych bomb i użyciu broni masowego rażenia.
Ryszard Kukliński w interpretacji Pasikowskiego to bohater bez skazy. Reżyser nie wspomina tutaj o kontrowersjach narosłych wokół tej postaci, ocena filmowa jest jednoznaczna. Kukliński to bohater narodowy. Wszystko jest jasne i poukładane w jednotorowy sposób. W tej jednoznaczności zabrakło mi jednak dramaturgii. Bohater zdaje się od początku być pewien swojej decyzji, nie waha się, działa jak maszynka, sprawnie, szybko i do przodu. Aż ciężko uwierzyć, że podczas wielu lat pracy dla obcego wywiadu w Kuklińskim nie zapaliła się ani razu czerwona lampka, nie miał wyrzutów sumienia, nie przeżywał dramatu wewnętrznego. Za mało tutaj dylematów moralnych, za mało emocji. Nawet kiedy żona Kuklińskiego oskarża go o zdradę, o posiadanie kochanki, ten zachowuje stoicki wręcz spokój i nie widać po nim żadnych emocji.
Doprawienie porcją emocji, pokazanie dwoistości okazałoby się przyprawą, która tylko wyostrzyłaby i tak znakomity smak filmowego obrazu. W filmie Pasikowskiego bowiem trudno znaleźć słabe punkty. W rolę Kuklińskiego wcielił się Dorociński. Mamy tutaj typowego dla Pasikowskiego bohatera, twardego, szorstkiego momentami, zdeterminowanego. Dorociński rolą tą udowadnia, że zasługuje na miano jednego z najlepszych polskich aktorów. Miło także popatrzeć na Particka Wilsona, znanego między innymi z „Obecności”. Dorociński i Wilson to wręcz męski duet doskonały. A na dodatek Wilson całkiem sprawnie mówi w filmie po polsku. Zupełnym zaskoczeniem jest natomiast postać kobieca. U Pasikowskiego postacie kobiece były raczej zawsze słabą stroną filmu. Inaczej jest w przypadku „Jacka Stronga”. Maja Ostaszewska, wcielająca się w postać żony Kuklińskiego, spisała się świetnie. Gra niesłychanie realistycznie, jest zwykłą kobietą, która stoi u boku swojego męża, wspiera go, prowadzi dom. To, co wydawać by się mogło tłem, wypada bardzo dobrze i decyduje o pozytywnym odbiorze gry aktorskiej. Do mocnych stron filmu należy także oddanie realiów lat 70 i 80. XX wieku. Film niczym wehikuł czasu przenosi widza w ważne dla historii Polski lata.
„Jack Strong” to świetnie zrealizowany portret Kuklińskiego, który swoją odwagą zasłużył na miano bohatera. Wątki kina szpiegowskiego doskonale łączą się tutaj z kinem sensacyjnym, a to przyspiesza puls i trzyma w napięciu do ostatnich chwil seansu. Pasikowski zalicza tym samym kolejny udany film.

Agnieszka Walczak


Jack Strong - Zdjęcie 1 Jack Strong - Zdjęcie 2 Jack Strong - Zdjęcie 3 Jack Strong - Zdjęcie 4 Jack Strong - Zdjęcie 5 Jack Strong - Zdjęcie 6 Jack Strong - Zdjęcie 7 Jack Strong - Zdjęcie 8 Jack Strong - Zdjęcie 9 Jack Strong - Zdjęcie 10 Jack Strong - Zdjęcie 11