Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:01Film John Wick (2014) Pewnej nocy mafiosi kradną samochód Johna i zabijają jego psa, podarunek od nieżyjącej już ukochanej żony. Bohater postanawia się zemścić.

Ocena: 6.8/10 (1709)
Premiera: PL (2014-09-19)
Długość: 01:41:00
Gatunek: Thriller, Akcja
Produkcja: USA
Reżyseria: David Leitch, Chad Stahelski
Scenariusz: Derek Kolstad
Muzyka: Tyler Bates, Joel J. Richard
Zdjęcia: Jonathan Sela

Obsada: Keanu Reeves - John Wick, Michael Nyqvist - Viggo Tarasov, Alfie Allen - Iosef Tarasov, Willem Dafoe - Msrcus, Dean Winters - Avi, Adrianne Palicki - Ms. Perkins, Omer Barnea - Gregori, Daniel Bernhardt - Kirill, Bridget Moynahan - Helen, John Leguizamo - Aureilo

„John Wick” to amerykański thriller w reżyserii Davida Leitcha i Chada Stahelskiego. Główny bohater, John Wick (Keanu Reeves), zajmował się niegdyś likwidowaniem ludzi za pieniądze, był po prostu płatnym zabójcą. Z niebezpiecznego choć opłacalnego biznesu wycofał się przez wzgląd na swoją ukochaną żonę. Niestety żona Johna umiera. Jedyną pamiątką po niej jest szczeniak o imieniu Daisy. John dostał go w prezencie od żony, przesyłka została dostarczona mu w dniu jej pogrzebu. Niestety już następnego dnia na stacji benzynowej bohatera zaczepiają typy spod ciemnej gwiazdy. Zależy im na zdobyciu samochodu Johna, jednak on nie chce im go odsprzedać. W ramach zemsty mafiosi włamują się w nocy do domu Johna, kradną samochód i zabijają psa. Ten czyn na pewno nie ujdzie im na sucho. John wraca do gry i postanawia się zemścić.

John Wick (zwiastun):
Recenzja Filmu John Wick:Danse macabre, czyli kilka słów o filmie „John Wick”Przyznaję, że w pewien sposób pociągają mnie thrillery akcji i nie ukrywam, że „John Wick” pojawił się na mojej prywatnej filmowej liście. Lubię obrazy pełne akcji i sekrety wiążące bohaterów. Liczyłam, że i tym razem odnajdę w kinie coś ekscytującego.
Produkcja została wyreżyserowana przez debiutujących: Davida Leicha i Chada Stahelskiego (weteranów hollywoodzkich scen kaskaderskich) a rolę główną w filmie zagrał Keanu Reeves. Aktor powrócił na ekrany z wielkim rozmachem. Reeves miał bowiem sporą przerwę od dobrego i pamiętnego kina akcji, jednak w „Wicku” udowodnił, że grać nadal potrafi i nie brakuje mu charyzmy i energii. Z przyjemnością oglądałam tę całą akcję, chociaż były również elementy irytujące i sprężyna absurdu, która zamiast trzymać i nakręcać napięcie - denerwowała. Film jednak zdecydowanie zaliczyć można do produkcji udanych i takich, które warto zobaczyć.
Główny bohater to John Wick. Jest on płatnym zabójcą. Mężczyzna jest najlepszy w swoim fachu i zna się na rzeczy. Pewnego razu zakochał się w cudownej kobiecie i zdecydował się na „emeryturę”. Żona bohatera umiera na raka. Wick pogrąża się w depresji, a przecież tak bardzo marzył o tym, żeby zmienić swoje życie. Zło jednak nie pozwala mu o sobie zapomnieć, bowiem kto raz igrał z ogniem, tego ogień będzie już do końca prześladować. Karty odwracają się i Wick musi powrócić do świata krzywd. Dotyka go bolesny dramat. Jego mieszkanie zostaje zdemolowane, pies zabity, a ukochany samochód ukradziony. Teraz nic już nie powstrzyma go przed krwawą podróżą. Celem bohatera staje się więc walka sama w sobie. Musi on udowodnić zarówno sobie, jak i całemu światu, że potrafi wygrać. „John Wick” to krwawe eliminacje rosyjskich gangsterów, czarny dowcip, dobra akcja i orgia przemocy. A wszystko zmierza do jednego punktu zaczepienia, którym okazuje się syn rosyjskiego gangstera.

„John Wick” zabiera widza w świat pełen niebezpieczeństw, płatnych zabójców, śmierci czyhającej za każdym rogiem. Jest to jednak świat w pewien sposób fascynujący. Keanu Reeves jest królem tego śmiercionośnego parkietu. W swoim wykrochmalonym garniturze wydaje się być momentami kanciasty i sztywny, jednak kiedy kule idą w ruch, nie ma od niego nikogo lepszego. Z niebywałą gracją rozprawia się z przeciwnikami i pozastawia za sobą całe stosy trupów. John, w którego wcielił się gwiazdor filmu „Matrix” zdaje się być rysowany grubą kreską, podobnie zresztą jak pozostali bohaterowie. Widzom nie przeszkadza to jednak. Wybierając seans „Johnego Wicka”, trzeba się nastawić na mocne, dobre kino. Niewiele tu psychologizmu postaci mimo wprowadzenia i zaznaczenia sentymentalnych i nieco łzawych powodów vendetty bohatera. W produkcji chodzi przede wszystkim o walkę i strzelaniny.
David Leich i Chad Stahelski wykorzystali podczas pracy nad filmem całe swoje doświadczenie. „John Wick” wyraźnie czerpie z estetki filmów z lat 80., momentami przypomina bardzo dobre kino gangsterskie. Nie oznacza to jednak w żadnym stopniu zaniedbania formy. Wręcz przeciwnie „John Wick” jest filmem bardzo dobrze zrealizowanym. Sceny walki trwają bardzo długo, jednak precyzja w ich przedstawieniu ujmuje. Co zaskakujące w można w tym odnaleźć swoiste piękno.
„John Wick” to kino z dreszczykiem, kino, które nie boi się walki, przemocy i które odnajdzie na pewno wielu miłośników tego typu estetyki.


John Wick - Zdjęcie 1 John Wick - Zdjęcie 2 John Wick - Zdjęcie 3 John Wick - Zdjęcie 4 John Wick - Zdjęcie 5 John Wick - Zdjęcie 6 John Wick - Zdjęcie 7 John Wick - Zdjęcie 8 John Wick - Zdjęcie 9 John Wick - Zdjęcie 10 John Wick - Zdjęcie 11