Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:30Film Jurassic World (2015) „Jurassic World” w reżyserii Colina Trevorrowa to film fabularny będący kontynuacją Parku Jurajskiego III.

Ocena: 8/10 (1741)
Premiera: PL (2015-05-29)
Długość: 02:04:00
Gatunek: Przygodowy, Sci-Fi
Produkcja: Chiny, USA
Reżyseria: Colin Trevorrow
Scenariusz: Derek Connolly, Colin Trevorrow, Rick Jaffa, Amanda Silver
Muzyka: Michael Giacchino
Zdjęcia: John Schwartzman

Obsada: Chris Pratt - Owen Grady, Bryce Dallas Howard - Claire Dearing, Jake Johnson - Lowery, Irrfan Khan - Simon Masrani, Vincent D’Onofrio - Vic Hoskins, BD Wong - dr Henry Wu, Ty Simpkins - Gray, Nick Robinson - Zach, Lauren Lapkus - Vivian, Brian Tee - Takashi Hamada, James DuMont - kpr. Dooley

„Jurassic World” w reżyserii Colina Trevorrowa to film fabularny będący kontynuacją Parku Jurajskiego III. Ta przygoda science fiction z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników gatunku. Polską premierę filmu datuje się na 12 czerwca 2015.
Akcja filmu toczy się w roku 2015. Minęło ponad dwadzieścia lat od wydarzeń, które zostały przedstawione w „Parku Jurajskim”. Na wyspie Isla Nublar aktualnie działa park rozrywki, który jest w pełni wyposażony i stanowi niesamowitą atrakcję dla rodzin z dziećmi i nie tylko. W tym samym czasie w laboratoriach naukowcy pracują nad stworzeniem dziwnego dinozaura, który będzie łączył cechy charakterystyczne dla dwóch gadów. Kolejne mutacje genetyczne zaczynają stanowić zagrożenie. Pewnego razu nowy okaz wymyka się i wszyscy zaczynają być w niebezpieczeństwie.

Jurassic World (zwiastun):
Recenzja Filmu Jurassic World:Park powraca, czyli człowiek contra gad - o „Jurassic World” słów kilkaUczta o smaku przygody


Początkowe prace nad „Jurassic World” rozpoczęto już kilkanaście lat temu. Premiera była przewidziana na rok 2005 szybko jednak zaprzestano działań i praca nad filmem legła w gruzach. Film był długo wyczekiwanym przygodowym obrazem. Na ekrany polskich kin trafił dokładnie 12 czerwca 2015 roku (dwa dni po premierze światowej). Ta przygodowa opowieść science fiction z pewnością wciągnie pod swoje skrzydła miłośników świata dinozaurów i pasjonatów wielkich stworzeń. „Jurassic World” w reżyserii Colina Trevorrowa stanowi bowiem kontynuację „Parku Jurajskiego”. Warto przenieść się w świat inny, aniżeli ten, w którym egzystujemy i potowarzyszyć głównym bohaterom i wielkiej przygodzie. Ta przygodowa uczta została okraszona dla smaku piękną ścieżką dźwiękową, ścieżką, która będzie w stanie zauroczyć.

Jazda bez trzymanki


Większość z nas zapewne pamięta doskonały film Stevena Spielberga pt. „Jurassic Park”. Na punkcie tego obrazu zwariowało młode pokolenie (dzieci i młodzież lat osiemdziesiątych). „Park Jurajski” ukazał się na ekranach kin w roku 1993 i podbił serca wszystkich miłośników dobrej przygody. „Jurassic World” również posiada własny smak, budzi emocje, a niektóre sceny poruszają do głębi. Sądzę jednak, że nie przebije on kultowej „Jedynki”. Film Spielberga stanowi bowiem dzieło niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. W zasadzie wszystkie filmy z serii o Parku dla dinozaurów (Parku Jurajskim) powstawały w oparciu o jednolity schemat: na dużej powierzchni „wytwarzane” są dinozaury, które później wypowiadają wojnę ludziom. W ten sposób tworzy się szablon-schemat: człowiek contra wyhodowany Dino. Ta schematyczność momentami drażni, ale widzowie mimo wszystko potrafią się doskonale wkręcić się w przygodę. Podobnie jest w przypadku „Jurassic World”. Trzeba jednak przyznać, że obraz najnowszy bardzo zgrabnie nawiązuje do pierwowzoru. Na wyspie Isla Nublar doskonałą atrakcję stanowi park rozrywki, gdzie turyści mogą oglądać i podziwiać ogromne dinozaury. Park jest rozbudowany i posiada wiele atrakcji. Ponadto wzmocniony system zabezpieczeń ma chronić turystów, aby nie zdarzyła się tragedia, taka jak przed laty. Park jest atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców, niestety utrzymanie takiego interesu generuje olbrzymie koszty. Żeby koszty zwracały się, trzeba turystom zapewniać coraz to nowsze atrakcje. Tym razem ma to być dinozaur, który jest krzyżówką różnych gatunków (Indominus rex). Gad jest agresywnym olbrzymem i posiada dużą inteligencję. Pewnego razu dochodzi do tragedii. Najnowszy „wynalazek” wymyka się spod kontroli. Park jest zagrożony. Teraz wszystko staje pod znakiem zapytania, a słupek emocji podnosi się do góry. Szablon - owszem - ale jakże zgrabnie zrealizowany. Niesamowite efekty również potrafią zaskoczyć, a czego bowiem wymagać od przygody w klimacie science fiction? - Zaskoczenia. Akcja toczy się sprawnie i dynamicznie, widz nie może narzekać na nudę, wstęp został poprowadzony bardzo zgrabnie, a wojna: człowiek contra gady to już prawdziwa jazda bez trzymanki.

Wehikuł smaku


Czy można na coś narzekać? Myślę, że aktorzy mogli bardziej przyłożyć się do swoich ról. Tak jak dinozaury wypadają ciekawie i intrygująco, tak Chris Pratt (bohater filmowy: Owen Grady) jest zwyczajnie kiepski, podobnie zresztą jak Bryce Dallas Howard, która w roli Claire Dearing nie sprawdziła się.
„Jurassic World” to jednak z pewnością kino obowiązkowe. Dla mnie był to również jeden z tych obrazów, który przywołał sentymenty. Dodatkowym atutem produkcji Colina Trevorrowa jest również muzyka. Pięknie scala się ze ścieżkami i obrazem Parku Jurajskiego, po którym przebiegają oczy zahipnotyzowanego widza. Na wszelkie niedoskonałości należy przymknąć oko. Warto pokusić się o seans, żeby przeżyć naprawdę niesamowitą przygodę. Jak dla mnie „Jurassic World” przebił nawet „Avengersów”.

Silver


Jurassic World - Zdjęcie 1 Jurassic World - Zdjęcie 2 Jurassic World - Zdjęcie 3 Jurassic World - Zdjęcie 4 Jurassic World - Zdjęcie 5 Jurassic World - Zdjęcie 6 Jurassic World - Zdjęcie 7 Jurassic World - Zdjęcie 8 Jurassic World - Zdjęcie 9 Jurassic World - Zdjęcie 10 Jurassic World - Zdjęcie 11 Jurassic World - Zdjęcie 12 Jurassic World - Zdjęcie 13