Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

A Walk Among the Tombstones

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:15Film Krocząc wśród cieni (2014) Matt Scudder, były gliniarz, który aktualnie zarabia na życie oferując usługi detektywistyczne, zamierza rozwiązać kryminalną zagadkę.

Ocena: 8.8/10 (1444)
Premiera: PL (2014-09-18)
Długość: 01:54:00
Gatunek: Dramat, Kryminał
Produkcja: USA
Reżyseria: Scott Frank
Scenariusz: Scott Frank
Muzyka: Carlos Rafael Rivera
Zdjęcia: Mihai Malaimare Jr.

Obsada: Liam Neeson - Matt Scudder Maurice Compte - Danny Ortiz, Patrick McDade - Bar Owner, Laura Birn - Leila Alvarez, David Harbour - Ray, Adam David Thompson - Albert, Sebastian Roché - Yuri Landau, Mark Consuelos - Reuben, Razane Jammal - Carrie Kristo, Whitney Able - AA Woman, Dan Stevens - Kenny Kristo

„Krocząc wśród cieni” to film produkcji amerykańskiej, którego reżyserem jest Scott Frank. Scenariusz został opracowany przez reżysera. Za podstawę posłużyła powieść Lawrance’a Blocka. Główną rolę w filmie zagrał Liam Neeson. Film ten z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników dramatów kryminalnych, thrillerów utrzymanych w mrocznym klimacie itp. Głównym bohaterem produkcji jest Matt Scudder, były gliniarz, który aktualnie zarabia na życie, oferując usługi detektywistyczne. Z jego usług zamierza skorzystać handlarz narkotyków. Matt początkowo odmawia, jednak po czasie decyduje się rozwiązać kryminalną zagadkę. Żona handlarza została porwana, zamordowano ją w brutalny sposób. Śledztwo ujawnia, że za wszystkim stoją psychopatyczni, seryjni mordercy. Dopuścili się oni wielu bestialskich zbrodni. Scudder nie poddaje się i planuje wpaść na ich trop. Zamierza zrobić wszystko, żeby położyć zbrodniom kres.

Krocząc wśród cieni (zwiastun):
Recenzja Filmu Krocząc wśród cieni:Łańcuch kryminalny
- czyli rzecz o filmie Scotta Franka „Krocząc wśród cieni”Opowieść kompletna


„Krocząc wśród cieni” (tytuł oryginalny: A Walk Among the Tombstones) to film, który już od pierwszych chwil zaczyna przyciągać uwagę widza, film, od którego ciężko się oderwać. Fabuła nie jest tu sztywna jak wykrochmalony kołnierzyk męskiej koszuli. Przeciwnie - opowieść prowadzona w sposób elastyczny czyni z filmu „opowieść kompletną”. Reżyserem tego kryminalnego dramatu jest Scott Frank. Postarał się on, aby produkcja bardzo mocno wbijała się w oczy i w serca. Uczynił z filmu materiał, który posiada niezwykłą warstwę znaczeniową, przez co zmusza do refleksji. Akcja opowiadanej przez reżysera historii rozgrywa się końcem lat dziewięćdziesiątych.

Pęknięcia z przeszłości i porysowana dusza


Głównym bohaterem filmu jest Matthew Scudder. W przeszłości policjant z problemem alkoholowym, aktualnie prywatny detektyw uczęszczający na spotkania grupy AA, żeby ostatecznie wygrać walkę z nałogiem. Bohater został „uszkodzony” przez reżysera, być może po to, by mocniej zwrócić uwagę widza. Pęknięcia z przeszłości i porysowana dusza mają za zadanie zbliżyć głównego bohatera do widza. Widz tym samym zaczyna darzyć sympatią byłego alkoholika, pomimo że Matthew posiada nie do końca wdzięczną przeszłość. Widz automatycznie rozgrzesza Scuddera i jego krzywy pijacki wizual z baru, w którym ma możliwość go poznać. Postać grana przez niezastąpionego Liama Neesona da się po prostu lubić. Przyjemniej widz „kroczy wśród cieni” z kimś, kto budzi zaufanie. Kibicuje mu również w śledztwie, które aktualnie prowadzi. Scudder bowiem podejmuje się trudnego zadania. Można stwierdzić, że w pewnym sensie jest bojownikiem. Główny bohater próbuje wygrać na płaszczyźnie dosłownej - z psychopatycznymi, seryjnymi mordercami. Prowadzi również metaforyczną walkę z samym sobą i porachunek z bolesną przeszłością, w której trefny strzał spowodował lawinę bólu i wyrzutów sumienia. Na drodze bohatera staje również nastoletni TJ (Astro). Ten bezdomny, czarnoskóry chłopak trafia pod skrzydła Scuddera, a z drugiej strony pełni rolę konfesjonału. Metamorfoza postaci granej przez Neesona posiada przecież swoją przyczynę, a przed złem nie można się uginać, tylko trzeba je zwyciężyć.
Liam Neeson znany z takich produkcji jak „Uprowadzona”, „Non-stop”, „Tożsamość” z pewnością także i w tym filmie zaskoczy. Śledztwo prowadzi w taki sposób, żeby zaintrygować i zasiać ziarno niepewności w odbiorcach. Widzowie, którzy będą liczyli na jakieś niesamowite zwroty akcji, mogą poczuć się rozczarowani. Sam Matthew Scudder natomiast nie został tu przedstawiony jako superbohater. Scudder posiada swoje „rysy na szkle” przez co, czyni go to bardziej ludzkim. Tym samym główna postać z „Krocząc wśród cieni” stanowi w sporym stopniu zaprzeczenie głównego bohatera „Uprowadzonej”, w rolę którego również wcielił się Liam Neeson.

Fizjonomia płótna ulicy


„Krocząc wśród cieni” odbiega od rąbanki. Nie jest to film, w którym królują pościgi i strzelaniny. To soczysty dramat kryminalny, można pokusić się o stwierdzenie, że w pewien sposób utrzymany w konwencji noir. Liczy się tu rewelacyjnie odzwierciedlony klimat schyłku wieku, ścieżka dźwiękowa, która pięknie synchronizuje się z akcją i poszczególnymi scenami, trzyma w napięciu, charakter i atmosfera miasta przedstawionego, ulic, zakątków, szczelin - sceny pełne deszczu, chłodu, które wręcz dotykają widza, mimo iż zjawiska atmosferyczne nie wydostają się poza ramy ekranu, a także marazm moralny, uśpienie i bezwład idealnie pasujący do panującego w filmie mroku. Ta wspaniała koincydencja tworzy doskonałą całość.

„Zła się nie ulęknę”


Film „Krocząc wśród cieni” wymaga od widza nie tylko logicznego łączenia faktów, umysłu analizatora, ale przede wszystkim uruchomienia wyobraźni. To właśnie dzięki niesamowitej imagination odbiorca będzie w stanie odczytać ukryty kod i zrozumieć wszystko. Fabuła przemyca wątki drastyczne, bohaterów złożonych z wypaczeń i mimo iż na brutalność wskazuje się za pomocą słowa, to i tak widz z podekscytowaniem wnika w ten cały kryminalny łańcuch i „zła się nie ulęknie”.

Kaja Kowalewska


Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 1 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 2 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 3 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 4 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 5 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 6 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 7 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 8 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 9 Krocząc wśród cieni - Zdjęcie 10