Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Flowers in the Attic

Aktualizacja: 2016-06-10 16:24:29Film Kwiaty na poddaszu (2014) Mroczna opowieść o tym, jak łatwo jest wyrządzić zło. Corrine Dollanganger traci męża. Kobieta pozostaje bez środków do życia. Decyduje się na powrót wraz ze swoimi dziećmi do ogromnej, ale jakże lodowatej posiadłości rodzinnej, z której uciekła wiele lat temu.

Ocena: 6.2/10 (294)
Premiera: PL (2014-01-18)
Długość: 01:30:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: Kanada, USA
Reżyseria: Deborah Chow
Scenariusz: Kayla Alpert
Muzyka: Mario Grigorov
Zdjęcia: Mirosław Baszak

Obsada: Heather Graham - Corrine Dollanganger/Foxworth, Ellen Burstyn - Olivia Foxworth, Kiernan Shipka - Cathy Dollanganger, Mason Dye - Christopher "Chris" Dollanganger, Jr., Ava Telek - Carrie Dollanganger, Maxwell Kovach - Cory Dollanganger, Dylan Bruce - Bart Winslow, Chad Willett - Christopher Dallanganger, Sr., Beau Daniels - Malcolm Foxworth, Andrew Kavadas - John Amos

Deborah Chow wyreżyserowała „Kwiaty na poddaszu” w roku 2014. Premiera filmu miała miejsce 18 stycznia. Jest to thriller produkcji kanadyjsko-amerykańskiej, za którego scenariusz odpowiada Kayla Alpert. Film powstał na podstawie powieści V. C. Andrews o takim samym tytule. Główną bohaterką „Kwiatów …” jest Corrine Dollanganger (Heather Graham). Kobieta traci męża i pozostaje bez środków do życia. Decyduje się wówczas na odważny krok, aby powrócić do rodzinnej posiadłości zarządzanej przez surową, zaborczą matkę. Kobieta została wyklęta i przez 20 lat nie miała kontaktu ze swoimi rodzicami. Aktualnie wychowuje czwórkę dzieci i musi zapewnić im byt. Podejmuje więc decyzję o wyjeździe. Mroczna posiadłość rodzinna kryje w sobie wiele tajemnic. Na każdym kroku można się potknąć o ból. Powitanie z matką/babką również nie należy do przyjemnych, a dzieci zostają zamknięte w pokoju, z którego schody prowadzą na poddasze. Z dnia na dzień matka coraz bardziej odsuwa się od swoich dzieci.

Kwiaty na poddaszu (zwiastun):
Recenzja Filmu Kwiaty na poddaszu:Wszystkie drzwi i okna można otworzyć - o „Kwiatach …”, które wyrosły na poddaszuDrzwi


„Kwiaty na poddaszu” (Flowers in the Attic) wyreżyserowane przez Deborah Chow (2014) nie stanowią pierwszej ekranizacji powieści V. C. Andrews. Ponad dwadzieścia lat temu, a dokładnie w 1987 roku Jeffrey Bloom przeniósł na ekran pierwszą część tej bestsellerowej sagi. Reżyser jednak pominął niektóre ważne dla rozwoju wydarzeń wątki. Sam klimat, gęsta atmosfera, panujące mgły i ścieżka dźwiękowa są jednak niezapomniane. W najnowszej ekranizacji trochę chyba brakuje kompozycji mroku czy rozkopywania ogrodu, żeby pożegnać dzieci. „Kwiaty…” Deborah stanowią natomiast readaptację, która wierniej oddaje zdarzenia z książki (relacje pomiędzy rodzeństwem). Jakże niezbędne i na plus staje się tutaj złamanie tabu. Niektóre wątki bowiem są potrzebne do odpowiedniego nakreślania psychologicznych wizerunków, do nadawania tonu, wyzwalania ekspresji, podsycania wulkanu emocji, czy budowania napięcia. Uczucie rodzące się pomiędzy rodzeństwem, napięcia i konflikty, a także elementy składające się na dojrzewanie - to wszystko wyczuwalne jest palcami smaku i dobrze uchwycone. Tego kazirodczego portretu zabrakło w pierwszej ekranizacji. Wątek został pominięty i przemilczany. Niestety „Kwiaty” z 2014 również posiadają pewne braki. Tak jak Bloom doskonale oddaje spiralę zachowań głównej bohaterki matki (kolejno zmiany prowadzące aż do podtruwania), tak Deborah w zasadzie na szklany ekran wystawia tylko pączki z cukrem pudrem, a pasje młodego Christophera Dollangangera (medycyna) zepchnięte zostają pod łóżko. Pięknie za to została pokazana przemiana młodych bohaterów. Z radosnych, pełnych marzeń dzieci bardzo szybko stali się tymi, którzy w pewnym sensie muszą walczyć o przetrwanie, bo zmusza ich do tego bolesna rzeczywistość. Nawet uczucia, jakie żywią do matki, zmieniają się, przechodzą swoistą metamorfozę. Wszystko z czasem zaczyna być pozbawione barw. I nie ma już takiej siły, żeby uwierzyć.

Okna


Deborah od początku prowadzi widza drogą niepokoju. Już podczas pierwszej odsłony, kolorowego obrazka idealnych dzieci i najpiękniejszej rodziny, odczuwamy, że za chwilę wszystko się zmieni. Życie bowiem jest pełne niespodzianek. „Pełne chciwości, strachu, wstydu i beznadziejności”. Kolory natomiast mają swoje znaczenie. Czerwony to symbol miłości i pożądania, żółte kwiaty to kolor słońca i nadziei.
Uwaga widza od początku zostaje zwrócona na dziwaczność pewnych relacji: ojciec - córka, syn - matka, a następnie brat - siostra. Przyjęcie urodzinowe miesza się z bólem. Matka po śmierci ojca nie potrafi poradzić sobie z życiem i obowiązkami. Nie posiada żadnych środków do życia, dlatego decyduje się na ciężki krok. Zamyka stare okna. Piękne marzenia i plany młodych bohaterów zostają przekreślone. Kiedy dzieci trafiają do posiadłości Foxworthów ich świat zamyka się. Powstają granice. Powstaje piekło na poddaszu, bo przecież kwiaty można tam posadzić jedynie z papieru.
„Kwiaty na poddaszu” to również opowieść o (nie)doskonałości. O tym, że jednak nie sposób być ideałem, ponieważ człowiek to tylko/aż człowiek. Ma serce i przeżywa. Są rzeczy, które lubi i takie, na które się krzywi i żadne pięknie wykrochmalone sukienki czy stojące kołnierzyki niczego tutaj nie zmienią. Doskonałe lalki, pięknie ubrane dzieci, to tylko pozory. Bo tak naprawdę mieszkają w ludziach emocje i uczucia. Potrafią oni krzyczeć, gryźć ze złości czy całować się z potrzeby. Dzieci w „Kwiatach…” mają cel. Szukają słońca. Szukają okna, aby nim wyjść. Są pod kluczem, dlatego tak bardzo pragną poczuć wolność. Surowa babka Olivia Foxworth (doskonała w swojej roli Ellen Burstyn) wprowadza listę zasad i kar. Daruje dzieciom w prezencie jedynie poddasze, na którym sufit staje się niebem, a podłoga ogrodem, stary fotel huśtawką, a okno drzwiami.

Klara


Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 1 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 2 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 3 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 4 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 5 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 6 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 7 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 8 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 9 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 10 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 11 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 12 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 13 Kwiaty na poddaszu - Zdjęcie 14