Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Legend of Hercules

Aktualizacja: 2016-06-10 16:23:05Film Legenda Herkulesa (2014) Historia opowiada o życiu herosa Herkulesa, syna Zeusa i Alcmene. Herkules staje do walki przeciw swojemu przybranemu ojcu, królowi Argos.

Ocena: 3.2/10 (382)
Premiera: PL (2014-01-08)
Długość: 01:39:00
Gatunek: Fantasy, Przygodowy
Produkcja: USA
Reżyseria: Renny Harlin
Scenariusz: Sean Hood, Hanna Weg, Daniel Giat, Giulio Steve
Muzyka: Tuomas Kantelinen
Zdjęcia: Sam McCurdy

Obsada: Kellan Lutz - Hercules, Scott Adkins - Król Amfitrion, Liam McIntyre - Sotiris, Gaia Weiss - Hebe, Johnathon Schaech - Tarak, Kenneth Cranham - Lucius, Rade Serbedzija - Chiron, Spencer Wilding - Humbaba, Roxanne McKee - Królowa Alcmene, Sarai Givaty - Saphirra, Liam Garrigan - Iphicles, Luke Newberry - Agamemnon, Mariah Gale - Kakia, Nikolai Sotirov - Król Tallas

„Legenda Herkulesa” to amerykański film przygodowy z wątkami fantasy, którego reżyserem jest Renny Harlin. Akcja filmu rozgrywa się w 1200 roku p.n.e. Wtedy to grecka królowa Alcmene poczęła dziecko Zeusa. Chłopczyk otrzymał imię Herkules, lecz wychowywał się, nie znając swojej prawdziwej tożsamości. Herkules dorastał jako syn króla Argos, Amfitriona. Ojciec przez cały czas faworyzował jednak pierworodnego Ifiklesa, Herkulesa darzył szczerą niechęcią. Bohater zostaje podstępem zwabiony w pułapkę i sprzedany w niewolę jako gladiator. Żądny zemsty wraca, by zdetronizować okrutnego Amfitriona i walczyć o miłość swojego życia, córkę króla Krety- Hebe. Czy Herkules pokona wszystkie przeciwności w drodze do szczęścia?

Legenda Herkulesa (zwiastun):
Recenzja Filmu Legenda Herkulesa:Czy widział ktoś Herkulesa?W ostatnich latach wielki sukces kasowy odniosły produkcje przenoszące na ekran dzieje starożytne. Jest to wielka pokusa dla reżyserów, by dorównać filmom takim jak „Troja”, „Gladiator” czy „300”. Ten komu się to uda, na pewno zdobędzie ogromną sławę i pieniądze. Reżyser filmu „Legenda Herkulesa”, Renny Harlin zarzucił na tę wysoką nagrodę wędkę i… złowił kapeć. Efekt starań jego ekipy nadaje się raczej do ukrycia pod dywanem i nie do wyciągania na światło dzienne.
Aspiracje reżysera były wysokie. Renny Harlin wziął na tapetę opowieść o herosie Herkulesie. Mitologiczna postać już wielokrotnie gościła na ekranach, tym razem jednak produkcja okazała się totalną klapą. O wiele więcej adrenaliny dostarczyła nawet animacja Walt Disney Pictures „Herkules” z 1997 roku. Z rozrzewnieniem wspominałam podczas seansu ową animację. Ale zacznijmy może od początku, czyli od fabuły. Była dla mnie ona totalnym zaskoczeniem i miała tyle wspólnego z losami mitologicznego Herkulesa, co weganin z pieczenią jagnięcą. Główny bohater nosi imię Alcides i wychowuje się jako syn Amfitriona, króla Argos. Naprawdę jednak jest darem od Hery, synem Zeusa i żony Amfitriona, zesłanym, by położyć kres panowaniu swojego przybranego ojca. Alcides, czyli Herkules zostaje wysłany na wyprawę wojenną, a tam schwytany i sprzedany jako niewolnik- gladiator. Wraz ze swoim właścicielem wraca, by dokonać zemsty. Siłą napędową jego działań jest miłość do Hebe, córki króla Krety, która została obiecana za żonę bratu Herkulesa, Ifiklesowi.
Po totalnym zaskoczeniu fabułą filmu przyszły kolejne zaskoczenia. Reżyser filmu zapałał chyba tak wielką żądzą sukcesu, że postanowił skopiować po trochu z każdej ważniejszej superprodukcji. W „Legendzie Herkulesa” znajdziemy odwołania, wątki i motywy zaczerpnięte z „300”, „Gladiatora” czy „Troi”. Jakby tego było mało Renny Harlin dorzucił trochę z historii Jezusa Chrystusa. Herkules w jednej ze scen stoi z rozpostartymi ramionami i krzyczy w niebo, wzywając swego ojca, natomiast Amfitrion drwi: „Synu Zeusa, jak chcesz ocalić tych ludzi, skoro sam nie umiesz się wyzwolić?”. Mogłoby to wszystko być ciekawym nawiązaniem kulturowym, dialogiem między produkcjami, gdyby nie taka nieudolna realizacja.
Stylistyka filmu i jego klimat są jakby klonem produkcji „300” Zacka Snydera. Typowe dla tego filmu sceny walki z wykorzystanie slow-motion zostały tutaj bezczelnie wręcz przekopiowane. Niestety widz cały czas odczuwa, że ogląda jakąś marną podróbkę efekciarstwa w stylu Snydera. Nieudolne to strasznie. Podobnie rzecz się ma efektami specjalnymi. Te z kolei bawią. Dawno nie uśmiałam się tak, jak podczas walki Herkulesa z lwem nemejskim czy podczas finałowej potyczki, kiedy to miecz ciskał pioruny. Finałowa scena bardziej przypominała kreskówkę i dziecięce zabawy z mieczem świetlnym niż prawdziwą walkę, a lew nemejski pluszową maskotę niż potwora.
Sytuację pogarsza wątek miłosny, między bohaterami nie czuć chemii. Dialogi między Herkulesem a Hebe są sztywne, przypominają grabienie liści łopatą. Dodatkowo czuć w nich straszny patos „- Wolałabym coś trwalszego. - Jest. Moja dusza, w której wygrawerowane są rysy twej twarzy.” - aż się chce płakać… z rozpaczy, takie dno. Aktorzy w większości doskonale dobrali się z twórcami i reprezentują równie żałosny poziom. Gaia Weiss w roli Hebe jest irytująca. To mimoza, która snuje się po ekranie i powoduje rozstrój żołądka u widza. Ale szczytem koszmaru jest Kellan Lutz w roli Herkulesa. Pomijając już kiepską grę aktorską, to ten opalony, wydepilowany koleś z solarium nie kojarzy mi się z w żadnym stopniu z herosem, a ewentualnie z pół-bogiem wiejskiej potańcówki w Koziej Wólce. Jedynym aktorem na poziomie okazał się tutaj Scott Adkins w roli króla Amfitriona. Adkins pokazał, że nawet kiepska produkcja nie zwalnia z obowiązku dawania z siebie wszystkiego. Chętnie zobaczyłabym go jako zastępcę Gerarda Butlera w „300: Początek imperium”. Niestety tak się nie stało i pozostaje tylko żałować.
W tej koszmarnej całości mamy jednak niewielkie, bo niewielkie, ale zawsze jakieś- jasne punkty. Do plusów produkcji z pewnością zaliczyć można scenografię i kostiumy. Klimat filmu też jest odpowiedni. Dodatkowo jedna scena po prostu mnie zachwyciła. „Pogrzeb” Herkulesa z pewnością jest najlepszą sceną filmu, genialne ujęcia zapadają w pamięć. Gdyby tak dopieścić w podobny sposób całość produkcji, na pewno film wyszedłby zdecydowanie lepszy.

Agnieszka Walczak


Legenda Herkulesa - Zdjęcie 1 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 2 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 3 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 4 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 5 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 6 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 7 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 8 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 9 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 10 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 11 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 12 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 13 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 14 Legenda Herkulesa - Zdjęcie 15