Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Maps to the Stars

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:13Film Mapy gwiazd (2014) „Mapy gwiazd” to historia pewnej rodziny, opowieść o różnych, a jakże podobnych do siebie bohaterach, których losy nieustannie się przeplatają i zbiegają w jednym punkcie.

Ocena: 7.6/10 (1461)
Premiera: PL (2014-05-19)
Długość: 01:51:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: Francja, Kanada, Niemcy, USA
Reżyseria: David Cronenberg
Scenariusz: Bruce Wagner
Muzyka: Howard Shore
Zdjęcia: Peter Suschitzky
Nagrody: Złota Palma dla Julianne Moore w kategorii najlepsza aktorka

Obsada: Mia Wasikowska - Agatha Weiss, Robert Pattinson - Jerome, Evan Bird - Benjie Weiss, Julianne Moore - Havana Segrand, John Cusack - Dr Stafford Weiss, Ari Cohen - Jeb Berg, Donald Burda - Hank, Olivia Williams - Christina Weiss, Sarah Gadon - Clarice Taggart, Joe Pingue -Arnold, Carrie Fisher - Carrie Fisher, Jayne Heitmeyer - Azita Wachtel, Amanda Brugel - Victoria, Jonathan Watton - Sterl Carruth, Jennifer Gibson - Starla Gent

Reżyserem dramatu psychologicznego pt. „Mapy gwiazd” jest David Cronenberg. Ten francusko-kanadyjsko-niemiecko-amerykański dramat z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gatunku i miłośnikom filmów Cronenberga. „Mapy gwiazd” to historia pewnej rodziny, opowieść o różnych, a jakże podobnych do siebie bohaterach, których losy nieustannie się przeplatają i zbiegają w jednym punkcie. Każda z postaci ma swój prywatny świat, swoje grzechy i swoje obsesje. Jednym z głównych bohaterów filmu jest głowa rodziny - dr Stafford Weiss - autor bestsellerowych poradników. Jego celem jest doradzanie innym, sam jednak nie posiada uporządkowanego życia. Jego żona Cristina poświęca się bez reszty karierze 13-letniego syna, który dodatkowo ma problem z narkotykami. Nagle w życiu rodziny pojawia się córka Agatha, u której zdiagnozowano jakiś czas temu piromanię. Zatrudnia się ona u aktorki Havany. Reżyser stopniowo będzie odsłaniał kolejne sekrety bohaterów.

Mapy gwiazd (zwiastun):
Recenzja Filmu Mapy gwiazd:Kartografia emocjonalnaMapa świata


Cronenberga, podobnie jak Almodóvara, kocha się albo nienawidzi. Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina. Jego twórczość porusza, wyzwala emocje, powoduje burzę myśli, eksplozję analiz, szczery zachwyt, oburzenie, strach, czarne przerażenie, a nawet łzy. Światową popularność Cronenbergowi przyniosły przede wszystkim horrory, które zbudowane były ze scen często krwawych i makabrycznych. Reżyser w zasadzie od początku lubił prowokować. Ocierał się również o sceny mocne, ostre i pornograficzne. Te wszystkie prowokacje miały jednak swój cel: zmuszały widzów do wchodzenia głębiej, nie tylko w wizualną stronę filmu, ale przede wszystkim w powłokę i charaktery głównych postaci, klimaty zdarzeń i ciągi natręctw. Cronenberg zawsze chciał szokować, dlatego w sposób przemyślany i szczegółowy skupiał się nad tworzeniem oprawy wizualnej swoich bohaterów. Tak też stało się w przypadku filmu pt. „Mapy Gwiazd” - najnowszego dzieła tego kanadyjskiego reżysera filmowego.

Mapa (nie)szczęścia


Żeby dobrze zrozumieć „Mapy Gwiazd”, należy stopniowo kreślić w swojej głowie odpowiednie strzałki. Ten cały bieg w kierunku nieszczęścia i szczęścia, bólu, utraconych nadziei, różne kierunki nagich tęsknot, kierunki niespokojne, zawiłe uliczki w głąb (nie)pamięci - to wszystko tworzy mapę jedyną w swoim rodzaju, mapę wnętrza. Każdy z bohaterów posiada w sobie taką mapę. Ta siatka niesamowitych emocji, odpowiednio dobranych uczuć, ten cały wachlarz: od gniewu poprzez strach, aż do euforii wywołanej śmiercią, potrafi wgnieść w kinowy fotel, wyprowadzić z równowagi, strącić nogi i myśli z równoważni. Bohaterowie w filmie Cronenberga są trudni i cierpią na różnego rodzaju zaburzenia, są uszkodzeni. Próbują udawać, wtopić się w świat i są utworzeni z plastiku. Z każdym dniem ładują się w coraz to większe tarapaty. Mają do tego smykałkę - do komplikowania życia, do przesypiania prawdziwego szczęścia. Ten cały blender z zamontowanym pojemnikiem, w którym uczucia i dewiacje doskonale korespondują z kształtem bohaterów, zasługuje na wielkie brawa.

Mapa tęsknoty


„Mapy gwiazd” to film zagubionych duszach. Nie ma tu zdrowych, normalnych ludzi. Havana, w rolę której wcieliła się znakomita Julianne Moore, tęskni za sławą, za sukcesem. By to uzyskać jest zdolna do największych poświeceń, zrobi wszystko, nie zawsze będąc uczciwa. Benjie tęskni za sławą, a także za spokojem. Mimo całej swojej hardości chciałby mieć spokojny dom, zapewnioną pozycję gwiazdy, chciałaby również uwolnić się od cienia przeszłości i zwid, które go nawiedzają. Agatha z kolei to bardzo złożona i tajemnicza postać. Dziewczyna przybywa do Hollywood i od razu koncentruje uwagę widza. Oszpecona bohaterka marzy o miłości, tęskni też za przejawami ciepła. Ponadto mimo całego swojego zepsucia widać w niej tęsknotę za swoją rodziną. W rolę Agathy wcieliła się Mia Wasikowska i podobnie jak Julianne Moore świetnie wpasowała się w klimat filmu i swoją kreacją udowodniła swój wielki talent. To nie koniec gwiazd na ekranie, w filmie podziwiać możemy też między innymi: Johna Cusacka, Olivię Williams czy Roberta Pattinsona. Grane przez aktorów postacie o porysowanych duszach tworzą prawdziwe galaktyki tęsknoty.

Mapa szaleństwa


Film balansuje na pograniczu szaleństwa i choroby. Oglądając poczynania bohaterów na ekranie, widz wielokrotnie łapie się za głowę i zadaje sobie pytanie: kto tutaj jest szalony, a kto naprawdę chory? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo szaleństwo i choroba objawiają się w różny sposób. Począwszy od moralnego zepsucia i dążenia do celu po trupach, którego objawem może być dziki taniec radości na wieść o dramacie rodzinnym rywalki do tej samej roli, aż do morderstwa popełnionego w afekcie. Cronenberg nie rezygnuje tutaj ze swoich ulubionych chwytów. Przez ekrany przetaczają się całe tabuny szaleńców. Towarzystwo jest zepsute moralnie do szpiku kości. Benjie i jego koledzy osiągają szczyt - wulgarność przeskakuje na poziom ekspert. Do tego w filmie mamy molestowanie córki, kazirodztwo, piromanię, zwidy i narkotyki. Wszystko to płynie sobie rzeką kłamstwa, fałszu i pozornej uprzejmości, wszystko znajduje się gdzieś na granicy jawy i snu. Nie ma tutaj tematów tabu, a im głębiej w film, tym bliżej do samego jądra szaleństwa. W pewnym momencie szaleństwo ogrania wszystkich bohaterów. Po napisach końcowych widz zostaje z masą refleksji i pytań w głowie. A o to dokładnie chodziło. „Mapy gwiazd” to trudna, ale jednocześnie fascynująca podróż po wszystkich ciemnych zakamarkach ludzkiej duszy.

Kaja Kowalewska
Agnieszka Walczak


Mapy gwiazd - Zdjęcie 1 Mapy gwiazd - Zdjęcie 2 Mapy gwiazd - Zdjęcie 3 Mapy gwiazd - Zdjęcie 4 Mapy gwiazd - Zdjęcie 5 Mapy gwiazd - Zdjęcie 6 Mapy gwiazd - Zdjęcie 7 Mapy gwiazd - Zdjęcie 8 Mapy gwiazd - Zdjęcie 9 Mapy gwiazd - Zdjęcie 10 Mapy gwiazd - Zdjęcie 11 Mapy gwiazd - Zdjęcie 12