Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Edge of Tomorrow

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:57Film Na skraju jutra (2014) Bill Cage podczas walki z obcymi najeźdźcami na ziemię zostaje wciągnięty w pętlę czasu. Tym samym staje się jedynym ratunkiem dla całej ludzkości.

Ocena: 7.8/10 (2004)
Premiera: PL (2014-05-28)
Długość: 01:53:00
Gatunek: Akcja, Sci-Fi
Produkcja: Australia, USA
Reżyseria: Doug Liman
Scenariusz: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
Muzyka: Christophe Beck
Zdjęcia: Dion Beebe

Obsada: Tom Cruise - Bill Cage, Brendan Gleeson - Generał Brigham, Emily Blunt - Rita Vrataski, Bill Paxton - Starszy sierżant Farell, Jeremy Piven - Pułkownik Walter Marx, Noah Taylor - Dr Carter, Marianne Jean-Baptiste- Doktor Whittle, Charlotte Riley - Nance, Kick Gurry - Griff, Tony Way - Kimmel, Dragomir Mrsic - Kuntz, Lara Pulver - Karen Lord, Franz Drameh - Ford

„Na skraju jutra” to film Douga Limana, którego akcja rozgrywa się w przyszłości. Ziemię zaatakowali obcy zagrażający istnieniu ludzkości. Ludzie prowadza krwawą walkę o kolejne terytoria. Mimiki, tak bowiem się nazywają się te stwory, przypominają mechaniczne ośmiornice. Nie mają one litości, ofiary wśród ludzi gwałtownie rosną. Armie całego świata jednoczą swe siły i próbują walczyć z Mimikami. Amerykanin, oficer Bill Cage (Tom Cruise) przybywa do Londynu. Na miejscu, nienawykły do wypełniania rozkazów, nie chce się podporządkować rozkazom generała Brighama, w skutek czego zostaje aresztowany i zdegradowany do rangi szeregowego. Cage budzi się w koszarach i dowiaduje się, że następnego dnia będzie brał udział w walce. Bohater jest nieporadny, nie umie nawet korzystać z broni. Na polu bitwy ginie w przeciągu kilku minut. Przed śmiercią przypadkowo zabija jednak nieco innego Mimika, samca Alfa, który ochlapuje go swoją krwią. Tym samym Cage zyskuje nadprzyrodzone możliwości. Chwilę potem budzi się znów w koszarach i przeżywa na nowo ten sam dzień. Sytuacja powtarza się za każdym razem, kiedy ginie na polu walki. Bohater nawiązuje współpracę z Ritą Vrataski (Emily Blunt), która należy do Sił Specjalnych. Szybko staje się doskonałym żołnierzem. Okazuje się także, że dzięki swojej mocy jako jedyny może uratować świat przed zagładą.

Na skraju jutra (zwiastun):
Recenzja Filmu Na skraju jutra:Na kłopoty najlepszy restartStarcie z obcymi


Doug Liman zapewnił już sobie miejsce we współczesnej kinematografii reżyserią takich kinowych hitów jak: „Tożsamość Bourne’a”, „Mr. & Mrs. Smith” czy „Jumper”. Tym razem jednak reżyser podjął się całkiem nowego zadania. „Na skraju jutra” jest to bowiem film science- fiction, którego akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości i skupia na działaniach wojennych. Ludzkość jest zagrożona, Mimiki atakują kolejne miasta i są bezwzględne. Krwawa wojna jest bardzo trudna dla ludzi, tym bardziej że przeciwnicy posiadają także zdolności telepatyczne. Takiego wroga ciężko pokonać. Ciężko zrobić także na ten temat dobry film, który nie będzie kalką wielu znanych produkcji. Doug Liman dokonuje rzeczy praktycznie niemożliwych, tworzy film, który przyciąga i zatrzymuje nawet widzów na co dzień nie gustujących w klimatach science- fiction.

Od nieudacznika do superbohatera


Główny bohater filmu, Bill Cage, to żołnierz, który nie potrafi nawet posługiwać się bronią. Tom Cruise doskonale pasuje do roli majora-lalusia z wielkim uśmiechem na twarzy, którzy próbuje się wymigać od udziału w działaniach na froncie. Posuwa się w tym celu nawet do nieuczciwych zagrywek, szantażuje generała. Efektem tego ląduje w koszarach, zdegradowany i zmuszony do udziału w nadchodzącej bitwie. Cage nie ma szczęścia i już po kilku minutach walki ginie. Nic w sumie dziwnego, na polu bitwy przypomina bowiem raczej pełzające nieszczęście niż żołnierza. Dzieje się jednak coś dziwnego, ponieważ za kilka chwil bohater budzi się znów w koszarach. Sytuacja powtarza się za każdym razem. Z chwilą śmierci bohatera następuje restart dnia. Jest to motyw znany z „Dnia świstaka” Harolda Ramisa. W „Na skraju jutra” został odświeżony i podany w całkiem przyjemnej dla widza formie. Bohater przeżywający na nowo dzień za każdym razem staje się bardziej sprytny i walczy coraz lepiej. Dużo w tym zasługi pięknej i walecznej Rity. Tutaj też widzimy ukłon w stronę twórców „Dnia świstaka”, jedna z bohaterek wspomnianej produkcji miała tak właśnie na imię. Mnie osobiście pierwszy powrót Cage’a na pole bitwy przypominał sceny z filmu „Oszukać przeznaczenie”, z tym że na jednym „powrocie” w „Na skraju jutra” się nie skończyło. Bohater wraca setki razy.

Again, again, again


Wykorzystany motyw zaplątania w czasie nie jest prekursorski, ale przykuwa uwagę widza. Bohater za każdym razem przeżywa historię w myśl głównego hasła filmu: Żyj. Giń. Powtórz. Dzieje się tak tysiące razy. Przypomina mi to schemat gier komputerowych: kiedy gracz ginie, wraca znów do punktu kontrolnego (checkpoint) i zaczyna wszystko od nowa. Sekwencje powtarzane w nieskończoność, próby przejścia dalej tak, by nie zginąć, w grze mogą w końcu znużyć i spowodować zniecierpliwienie. Tutaj tak się nie dzieje, głównie przez ogromne umiejętności Limana. Reżyser wymaga od widza uwagi, przeskakuje pewne fragmenty, mając tym samym zaufanie do inteligencji odbiorcy. Liman bardzo umiejętnie puszcza do widza oczko, wplata wątki wręcz humorystyczne. Główny bohater, przechodzący po raz kolejny to samo, potrafi przewidzieć już słowa innych bohaterów, z którymi się spotyka, zna nawet kierunek ciosów, które zostaną w niego skierowane. Reakcje innych postaci na słowa Cage, próby wytłumaczenia danej sytuacji także bawią.

Jazda bez trzymanki


Film ani na chwile nie zatrzymuje tempa. Liman jest doskonałym twórcą, który wymaga pełnego zaangażowania. Fabuła wciąga, efekty specjalne nie przyćmiewają historii, która dzieje się na ekranie. Cruise genialnie potrafił ukazać metamorfozę głównego bohatera, a Emily Blunt zachwyca swoja urodą i umiejętnościami aktorskimi. Czegóż chcieć więcej? Chyba tylko większej ilości takich produkcji na naszych ekranach.

Agnieszka Walczak


Na skraju jutra - Zdjęcie 1 Na skraju jutra - Zdjęcie 2 Na skraju jutra - Zdjęcie 3 Na skraju jutra - Zdjęcie 4 Na skraju jutra - Zdjęcie 5 Na skraju jutra - Zdjęcie 6 Na skraju jutra - Zdjęcie 7 Na skraju jutra - Zdjęcie 8