Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Insidious: Chapter 3

Aktualizacja: 2016-06-10 16:14:17Film Naznaczony: rozdział 3 (2015) Quinn po tragicznym wypadku zostaje sparaliżowana. Nad dziewczyną zaczynają się kumulować złe moce.

Ocena: 6/10 (644)
Premiera: PL (2015-05-28)
Długość: 01:37:00
Gatunek: Horror
Produkcja: USA
Reżyseria: Leigh Whannell
Scenariusz: Leigh Whannell
Muzyka: Joseph Bishara
Zdjęcia: Brian Pearson

Obsada: Dermot Mulroney - Sean Brenner, Stefanie Scott -Quinn Brenner, Angus Sampson - Tucker, Leigh Whannell - Specs, Lin Shaye - Elise Rainier, Tate Berney - Alex Brenner, Michael Reid MacKay - The Man Who Cant Breathe, Steve Coulter - Carl, Hayley Kiyoko - Maggie

„Naznaczony: rozdział 3” to amerykański horror w reżyserii Leigh Whannella. Jest to trzeci film z serii „Naznaczony”, stanowi on prequel filmu z 2010 roku. Quinn Brenner (Stefanie Scott) to młoda i utalentowana aktorsko dziewczyna. Przeżyła ona jednak w swoim życiu traumatyczne wydarzenia. Po stracie matki ulega tragicznemu w skutkach wypadkowi, Quinn zostaje przykuta do wózka inwalidzkiego. Bohaterka czuje, że jej zmarła matka próbuje się z nią skontaktować, zwraca się o pomoc do medium, Elise Rainier. W tym czasie nad nastolatką zaczynają się też kumulować złe moce. Elise musi złamać swoją początkową niechęć do sprawy, pokonać duchy swojej przeszłości i pomóc młodej dziewczynie wydostać się ze szponów złych duchów. Pomaga jej w tym para parapsychologów- Tucker (Angus Sampson) i Specs (Leigh Whannell).

Naznaczony: rozdział 3 (zwiastun):
Recenzja Filmu Naznaczony: rozdział 3:Gdzie tornada brak, tam wieje obojętnością„Naznaczony.Rozdział 3” to już trzeci film z kultowej serii. W trzeciej części reżyserem został współpracownik Jamesa Wana, Leigh Whannell. Trudno zastąpić Wana, człowieka, któremu wyczucie horroru płynie we krwi, a zamiłowanie do reżyserii bije z każdej sceny filmu spod jego pieczy. Jest to zadanie praktycznie niemożliwe. Jaki jest wynik tej zmiany można przekonać się, oglądając kolejną odsłonę „Naznaczonego”. Film nie zawodzi, ale i nie fascynuje.

Zefir nudy


„Naznaczony. Rozdział 3” to prequel. Produkcja opowiada o wydarzeniach, które rozgrywały się przed klątwą, jaka spadła na rodzinę Lambertów. Główną bohaterką jest Quinn Brenner, nastolatka, która przeżyła swój dramat. Otóż zmarła jej ukochana mama i dziewczyna nie może pogodzić się z jej śmiercią. Udaje się po pomoc do Elise, medium. Początkowe fragmenty filmu dłużą się niemiłosiernie niczym kilometry taśmy seriali brazylijskich. Po piętnastu minutach zaczęłam się zastanawiać, czy oby nie pomyliłam filmów. „Naznaczony 3” pachnie filmem dla nastolatek. Mamy tu wszystko, o czym dorastająca dziewczyna może myśleć: szkoła, chłopcy, problemy rodzinne. Wieje nudą. Oczekiwanie na dreszcz grozy staje się samo w sobie straszne. Kiedy w końcu zaczyna się coś dziać, przeciąganie scen irytuje i chwyty mające stopniować napięcie wcale go nie stopniują, ale wręcz drażnią. Bohater podchodzi do drzwi, wygładza oddech, ogląda klucz, a międzyczasie mijają kolejne sekundy, minuty filmu.

Mocniejszy podmuch strachu


Na szczęście „Naznaczony. Rozdział 3” w pewnym momencie rusza z miejsca i zamyka etap pt. film dla grzecznych dziewczynek z prowincji. Quinn (w roli której zobaczyliśmy obiecującą i wiarygodną Stefanie Scott) zostaje praktycznie zamknięta w swoim pokoju, gdzie zaczynają się dziać rzeczy dziwne. Wentylacja przyprawia o drżenie, za ścianą słychać tajemnicze pukanie, a nastolatka początkowo nie jest świadoma zagrożenia. Ta część filmu zdecydowanie trzyma bardzo dobry poziom i aż chciałoby się, by cały film był utrzymany w podobnym klimacie. Reżyser widać czerpie garściami z mistrzów horroru. Najbardziej przerażający i jak dla mnie najbardziej esencjonalny jest motyw korytarza. Momenty te przypominały mi klimatycznie „Lśnienie” Kubricka i nie pozwalały oderwać się od ekranu. Niestety nie wszystko w „Naznaczonym 3” do końca będzie takie robiące wrażenie. Niestety pojawiają się pogromcy duchów, o których istnieniu wolałabym szybko zapomnieć. I skórę przeszywa jeszcze większy strach i groza. Pytanie zawisa w powietrzu, dlaczego film jest tak bardzo nierówny.
„Naznaczony 3” miał szansę stać się przebojem na wielką skalę. Posiadał bowiem ogromny potencjał i wiele z pomysłów wykorzystanych w filmie zasługuje na uwagę. Niestety niedopracowanie, niespójna koncepcja psują ogólny odbiór filmu. Wciąż jednak produkcja ta jest znacznie bardziej godna polecenia niż remake kultowego filmu z 1982 roku „Poltergeist”.


Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 1 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 2 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 3 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 4 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 5 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 6 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 7 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 8 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 9 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 10 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 11 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 12 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 13 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 14 Naznaczony: rozdział 3 - Zdjęcie 15