Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Divergent

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:51Film Niezgodna (2014) Nastoletnia Beatrice posiada więcej niż jedną dominującą cechę. Jej życie jest w niebezpieczeństwie, gdyż społeczeństwo tego nie toleruje.

Ocena: 7.4/10 (2314)
Premiera: PL (2014-03-18)
Długość: 02:23:00
Gatunek: Akcja, Sci-Fi
Produkcja: USA
Reżyseria: Neil Burger
Scenariusz: Evan Daugherty, Vanessa Taylor
Muzyka: Junkie XL
Zdjęcia: Alwin H. Kuchler

Obsada: Shailene Woodley - Beatrice "Tris" Prior, Kate Winslet - Jeanine Matthews, Theo James - Cztery (Tobias), Ashley Judd - Natalie Prior, Zoe Kravitz - Christina, Ray Stevenson - Marcus Eaton, Mekhi Phifer - Max, Maggie Q - Tori, Tony Goldwyn - Andrew Prior, Jai Courtney - Eric, Miles Teller - Peter, Veronica Roth - Inicjacja nieustraszonej

W odizolowanej metropolii, która powstała na gruzach Chicago ustalono pewien system, który w założeniu miał wprowadzać ład i harmonię. Całe społeczeństwo zostało podzielone na pięć frakcji. Młodzi ludzie w wieku 16 lat zostają poddani specjalnym testom oraz wybierają jedną z frakcji. Czynią to na podstawie dominującej cechy swojego charakteru. Wyróżniano pięć grup: erudyci (ceniący sobie wiedzę), serdeczni (radośni, uprawiają ziemię), prawi (ich główną cechą jest sprawiedliwość), nieustraszeni (szaleni, bronią społeczeństwa, żołnierze, policjanci) oraz altruiści (pomagają innym). Nastoletnia Beatrice zostaje poddana testowi. Wynik jego nie jest jednak jednoznaczny. Posiada ona więcej niż jedną cechę dominującą. Takich ludzi nazywa się niezgodnymi, są oni niewygodni dla partii rządzącej i usuwani. Nastoletniej dziewczynie grozi ogromne niebezpieczeństwo i musi szukać schronienia w jednej z frakcji, udając, że to właśnie ona zgadza się z jej głosem wewnętrznym. Którą z frakcji wybierze dziewczyna? Czy uda się jej tym samym uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa?

Niezgodna (zwiastun):
Recenzja Filmu Niezgodna:Niezgoda na schematyzm„Niezgodna” to ekranizacja powieści Veroniki Roth. Jest to pierwsza część trylogii pisarki, która cieszy się ogromnym powodzeniem przede wszystkim wśród młodych czytelników.

Niezbyt optymistyczna wizja przyszłości


Akcja „Niezgodnej” toczy się w przyszłości. Znany nam świat nie istnieje, jedyni ocalali mieszkańcy zbudowali swoją metropolię na gruzach Chicago. Społeczeństwo podzielone zostało na pięć frakcji, do których przynależność określa się w wieku 16 lat. Taki właśnie wybór czeka główną bohaterkę filmu, Beatrice Prior. Podczas specjalnych testów okazuje się jednak, że Tris nie posiada jednej dominującej cechy, posiada ich kilka, przez co jest niezgodna. Fakt ten jest źródłem wielkiego niebezpieczeństwa. Beatrice musi to ukrywać, jej życie zawisłoby w innym wypadku na włosku.

Dojrzewanie nie tylko dla nastolatków


„Niezgodna” jest opowieścią o dojrzewaniu. Dojrzewaniu, które jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Beatrice musi podjąć bardzo ważną decyzję, w wieku 16 lat zdecydować, kim chce być w przyszłości, jak widzi swoje życie. Jest to temat jakże bliski wszystkim młodym ludziom, którzy najpierw wybierają profil liceum, potem decydują się, jaki kierunek studiów wybrać. Uważam, że chodzi tutaj nie tylko o dojrzewanie związane z wyborem przyszłej drogi życiowej, dlatego temat filmu powinien poruszyć i starszych widzów. „Niezgodna” porusza również problem dojrzewania do podejmowania świadomych i samodzielnych decyzji, a także do tych decyzji, które mogą być zupełnie niezrozumiałe dla społeczeństwa czy środowiska, w jakim się żyje. Ważny jest również wybór tych rzeczy, które najbardziej się kocha i które przynoszą satysfakcję. Życie można zmienić w dowolnym momencie, zawsze możemy zaryzykować, jeśli mamy w sobie choćby kroplę odwagi, kroplę nieustraszoności.

Przeciwko sztywnym kołnierzykom


„Niezgodna” to także opowieść o społeczeństwie doskonałym. Przynajmniej tak by się mogło wydawać. By uniknąć konfliktów, stworzono system podziału społeczeństwa na frakcje. Jednak, jak się okazuje, żaden system nie jest wolny od wojen czy walki o władzę. W każdym znajdzie się miejsce dla wyrzutków społeczeństwa, na osoby, które są niewygodne, a także na pałających chęcią władzy karierowiczów. Taka już jest ludzka natura.
W przypadku filmu niewygodnymi osobami są niezgodni, czyli ludzie mający więcej niż jedną cechę dominującą. Tris jest niezgodna, można więc powiedzieć, że jest jednostką wybitną, która wymyka się poza ramy ustalone przez społeczeństwo. Jest inna niż cała reszta. Patrzy szerzej na świat, więcej widzi, więcej rozumie. Widać to już początkowej scenie filmu, kiedy idzie pod prąd. Jest jednostką, która chce walczyć ze swoim strachem, lękami. Wykonuje sobie tatuaż- ptaki, które są jej lękiem. Próbuje w ten sposób oswoić strach. Tym samym tatuaż staje się także symbolem wolności. Takie wybitne jednostki zagrażają władzy. Film to wołanie o indywidualizm, o to, by nie wtłaczać człowieka w ramy i sztywne schematy, bo z tego i tak nic dobrego nie wyniknie. Z ludzi nie można uczynić maszynek. A wojny powoduje nie indywidualizm, ale specyfika ludzkiego charakteru, chęć posiadania władzy.

Odrobina efekciarskich przypraw


„Niezgodna” wciąga w swoją warstwę fabularną już od pierwszych chwil. Widz uczestniczy w wyborach nastoletniej Tris, kibicuje jej. Mocną stroną filmu jest umiejętność prowadzenia dialogów, a także emocje, jakie przekazane są widzowi. Nie oznacza to jednak, że reżyser filmu, Neil Burger (znany między innymi z filmu „Jestem Bogiem”) po macoszemu potraktował całą techniczną realizację. Nic bardziej błędnego. „Niezgodna” jest zrealizowana z wielkim rozmachem, spece od efektów specjalnych wykonali kawał dobrej roboty. Lot nad miastem czy sceny walk zapierają dech w piersiach. „Niezgodna” to film niezwykle widowiskowy, o przepięknych zdjęciach i żywej kolorystyce, do czego reżyser przyzwyczaił już nas w „Jestem Bogiem”. Całe to efekciarstwo podane jest w wyważonych proporcjach i nie przesłania problematyki, jakiej dotyka film. Muzyka stanowi świetne tło i niezwykle piękne dopełnienie całości. Aktorska gra młodego pokolenia jest również bez zarzutu. Shailene Woodley doskonale ukazała przemiany zachodzące w bohaterce. Z szarego kaczątka z naturalnym wdziękiem przeistacza się w pewną siebie kobietę. Po drodze znajduje jeszcze miłość. Czegóż chcieć więcej? Kolejnej części chociażby w takim samym klimacie.

Niezgodna znaczy wyjątkowa


Film nie jest, jak widać, tylko tanią opowiastką dla młodzieży, zapychaczem dziury po „Zmierzchu” i „Harrym Potterze”. Wystarczy trochę otwartego umysłu i starsza widownia także doskonale odnajdzie się w klimacie „Niezgodnej”. Każdy z nas jest przecież indywidualnością, której nie da się zamknąć w sztywnych ramach biur, kołnierzyków, papierkowej roboty. W każdym z nas jest serce, którym powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji. W każdym jest kropla nieustraszoności.

Agnieszka Walczak


Niezgodna - Zdjęcie 1 Niezgodna - Zdjęcie 2 Niezgodna - Zdjęcie 3 Niezgodna - Zdjęcie 4 Niezgodna - Zdjęcie 5 Niezgodna - Zdjęcie 6 Niezgodna - Zdjęcie 7 Niezgodna - Zdjęcie 8