Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Run All Night

Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:55Film Nocny pościg (2015) Liam Neeson wciela się w rolę płatnego mordercy, który z całych sił pragnie ochronić porzuconego syna przed okrutnym szefem mafii. Czy bohater uchroni syna przed złym losem?

Ocena: 8/10 (980)
Premiera: PL (2015-03-09)
Długość: 01:54:00
Gatunek: Dramat, Kryminał, Akcja
Produkcja: USA
Reżyseria: Jaume Collet-Serra
Scenariusz: Brad Ingelsby
Muzyka: Junkie XL
Zdjęcia: Martin Ruhe

Obsada: Liam Neeson - Jimmy Conlon, Ed Harris - Shawn Maguire, Joel Kinnaman - Mike Conlon, Vincent D’Onofrio -Detective Harding, Boyd Holbrook - Danny Maguire, Patricia Kalember - Rose Maguire, Genesis Rodriguez - Gabriela Conlon, Bruce McGill - Pat Mullen, Beau Knapp - Kenan Boyle, Radivoje Bukvic - Victor Grezda

„Nocny pościg” (Run All Night) to dramat kryminalno-sensacyjny, który został wyprodukowany w 2015 roku. W Polsce premiera filmu miała miejsce 17 kwietnia 2015. Główną rolę w filmie zagrał Liam Neeson (aktor znany z takich produkcji jak „Uprowadzona”, „Tożsamość”, „Krocząc wśród cieni”). Aktor wcielił się w rolę płatnego mordercy, który z całych sił pragnie ochronić porzuconego syna przed okrutnym szefem mafii. Jimmy Conlon znany był kiedyś jako Grabarz. Prześladowany przez grzechy przeszłości i złe uczynki próbuje w miarę łagodnie przejść przez dalsze życie. Na jego drodze pojawia się jednak detektyw, który od długiego czasu depcze mu po piętach. Swoje rozterki główny bohater zaczyna topić w alkoholu. Szczególną sympatią darzy whisky. Uważa, że to jest w stanie ukoić jego myśli. W pewnym momencie Jimmy zda sobie sprawę, że musi dokonać wyboru. Czy uchroni syna przed złym losem?

Nocny pościg (zwiastun):
Recenzja Filmu Nocny pościg:


Skazani na Liama


Na srebrnym ekranie króluje właśnie sensacja z Liamem Neesonem w roli głównej. Widzowie przyzwyczaili się, że wszelakie kino akcji okupuje ostatnio właśnie ta hollywoodzka gwiazda. Liam jest już synonimem twardziela, który sprawnie rozprawia się ze wszystkimi wrogami na swojej drodze. Niektórzy kinomaniacy, widząc nazwisko Neeson na plakacie filmowych, mogą w ciemno wyruszyć na film. Neesonmania trwa i nic nie wskazuje na jej koniec. „Non stop”, „Uprowadzona” czy „Krocząc wśród cieni” to tylko wierzchołek aktorskiej góry lodowej filmów z udziałem Liama.
Tym razem bożyszcze wielbicieli strzelanek i kina akcji zobaczą swojego idola w roli nie całkiem dobrego charakteru. Neeson w „Nocnym pościgu” gra bowiem zawodowego zabójcę, który za nic nie może się dogadać ze swoim synem. W wyniku nieszczęśliwego splotu okoliczności, ratując właśnie syna, zabija syna bossa mafijnego, swojego szefa i jednocześnie najlepszego przyjaciela. Od tej chwili dotąd skłóceni Jimmy i Mike (Joel Kinnaman) będą musieli walczyć wspólnie o życie, bo zemsta szefa mafii wydaje się być nieunikniona. Węzeł dramatyczny w „Nocnym pościgu” Jaume Collet-Serra zawiązuje w sposób doskonały. Korzysta tutaj ze swojego doświadczenia i pracy nad takimi kinowymi hitami jak „Tożsamość”, „Sierota” czy „Non stop”. „Nocny pościg” nie zawęża się bowiem w swych ambicjach tylko do kina pełnego wybuchów i strzelania. Produkcja te chce opowiedzieć widzowi pewną historię, wciągnąć w swój świat. Opowieść o przyjaźni między mafijnym szefem i płatnym zabójcą na pewno jest do tego świetnym pretekstem. Jest to także zdecydowanie najciekawszy wątek filmu. Stara gwardia aktorska: wspomniany już Liam Neeson oraz Ed Harris tworzą duet, który na pewno na długo wyryje się w pamięci widzów „Nocnego pościgu”. Twórcy filmu zbudowali postacie, które zostały wypełnione ludzkimi emocjami, widzimy złożoność ludzkiej natury, charakterów. Tym samym w „Nocnym pościgu” mamy do czynienia z bohaterami z krwi i kości, a nie marionetkami latającymi bez celu z pistoletami w dłoni.
Jaume Collet-Serra korzysta oczywiście garściami ze sprawdzonych już motywów. Początek produkcji zdaje się być wręcz bliźniaczo podobny do filmu „John Wick”, natomiast klimatycznie film delikatnie pachnie „Krocząc wśród cieni”. Reżyser z tymi wszystkimi kalkami radzi sobie doskonale i tworzy film o atmosferze i klimacie tak gęstym, że można go kroić żyletką lub scyzorykiem. Oczywiście na ekranie zobaczymy sporą liczbę pościgów, ucieczek, czy strzelanin. Podaje zostało to jednak w świetnie doprawionym sosie. Twórcy nie skupili się n efektach specjalnych, na możliwościach komputerowych, postawili na coś znacznie bardziej nieuchwytnego i trudnego do uzyskania- klimat opowieści. I udało się im ta trudna sztuka. Przyczepić się jedynie można logiczności prowadzenia fabuły, niedorzeczności w zwrotach akcji. Czymże jednak byłaby prawdziwa sensacja bez standardowego „zabili go i uciekł”? I na takie kwiatki musiało się w „Nocnym pościgu” znaleźć miejsce.

Marta


Nocny pościg - Zdjęcie 1 Nocny pościg - Zdjęcie 2 Nocny pościg - Zdjęcie 3 Nocny pościg - Zdjęcie 4 Nocny pościg - Zdjęcie 5 Nocny pościg - Zdjęcie 6 Nocny pościg - Zdjęcie 7 Nocny pościg - Zdjęcie 8 Nocny pościg - Zdjęcie 9 Nocny pościg - Zdjęcie 10 Nocny pościg - Zdjęcie 11 Nocny pościg - Zdjęcie 12