Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The November Man

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:30Film November Man (2014) Były agent CIA wraca wykonać jedną misję. Po drugiej stronie barykady znajdzie się niespodziewanie jego były uczeń.

Ocena: 7.8/10 (540)
Premiera: PL (2014-08-27)
Długość: 01:48:00
Gatunek: Thriller
Produkcja: USA
Reżyseria: Roger Donaldson
Scenariusz: Michael Finch, Karl Gajdusek
Muzyka: Marco Beltrami
Zdjęcia: Romain Lacourbas

Obsada: Olga Kurylenko - Alice Fournier, Pierce Brosnan - Peter Devereaux, Caterina Scorsone - Celia, Bill Smitrovich -Hanley, Luke Bracey - David Mason, Lazar Ristovski - Fedorov, Will Patton - Perry Weinstein, Patrick Kennedy - Edgar Simpson, Akie Kotabe - Meyers, Mediha Musliovic - Natalia Ulanova

„The November Man” to amerykański film sensacyjny w reżyserii Rogera Donaldsona. Głównym bohaterem filmu jest były agent CIA Peter Devereaux (Pierce Brosnan). Pięć lat po tragicznych wydarzeniach, jakie rozgrały się w Czarnogórze i po przejściu Petera na emeryturę były agent dostaje zlecenie. Mimo początkowych oporów zgadza się wypełnić misję- wydostać agentkę CIA z Moskwy. Natalia stała się zaufaną osobą prezydenta- elekta Rosji Arkady'ego Fedorova (Lazar Ristovski) i weszła w posiadanie tajnych informacji. W Moskwie dochodzi jednak do dramatycznych wydarzeń i wrogiem Devereaux staje się jego były uczeń - David Mason (Luke Bracey). Tak zaczyna się twarda i bezwzględna gra, której stawką będzie życie agentów. Sieć intrygi z każdą minutą zagęszcza się, a wplatani są w nią także wysoko postawieni urzędnicy.

November Man (zwiastun):
Recenzja Filmu November Man:Twardy agent o miękkim podbrzuszu, czyli o „The November Man”„The November Man” to najnowsza produkcja Rogera Donaldsona. Film ten na pewno zadowoli wszystkich łaknących prawdziwego kina akcji, strzelanek i intryg sięgających wysokich szczebli władzy. Nowy film Donaldsona staje się kinowym wehikułem czasu. Oglądając „The November Man” widz bowiem ma wrażenie, że cofa się w czasie i ogląda najlepsze kino akcji mniej więcej sprzed 20 czy 30 lat.

Listopadowy człowiek


Fabuła „The November Man” skupia się na osobie emerytowanego agenta CIA Petera Devereauxa. W jego rolę z właściwym sobie kunsztem wcielił się Pierce Brosnan. Kamienna twarz i stoicki spokój tworzą z bohatera twardziela z krwi i kości. Widzowie pamiętają aktora na pewno z przygód agenta 007, jak się okazuje w „The November Man” Brosnan dosięgnął szczytów swoich możliwości. Aktor doskonale pasuje do roli listopadowego człowieka, po „którego przejściu zamierało życie”. Rolą agenta Petera Devereauxa jest w stanie zagrozić swojemu największemu konkurentowi, który opanował niemal wszystkie filmy akcji ostatnich lat- Liamowi Neesonowi.
Peter Devereaux od 5 lat przebywa na emeryturze, jednak decyduje się na udział w jeszcze jednej misji. Jego zadaniem jest wydostanie pewnej agentki z Moskwy. Natalia znalazła się w posiadaniu bardzo ważnych informacji o rosyjskim kandydacie na prezydenta - Arkadym Fedorovie. W czasie pobytu agenta w Rosji dochodzi jednak do dramatycznych wydarzeń, Natalia ginie, a żądny zemsty Devereaux staje oko w oko ze swoim dawnym uczniem Davidem Masonem.
Twórcy filmu w genialny sposób przedstawili walkę dwóch pokoleń, walkę doświadczenia z młodzieńczym zapałem. Agenci stają przeciwko sobie, obydwaj pałają niepohamowaną ochotą pokazania swojej wyższości, jednak w decydujących momentach często nie naciskają na spust. Ich wzajemne relacje niekiedy przypominają relację ojciec - syn. W rolę Davida Masona wcielił się Luke Bracey, który w świetny i momentami wręcz uroczy sposób pokazał rozterki i losy młodego agenta. Pozostaje gdzieś tam z boku pytanie, czy uczeń przerośnie mistrza?

Rosyjska ruletka


Donaldson w swoim filmie sięga po niemal wszystkie klasyczne i sprawdzone motywy kina sensacyjnego. W produkcji znajdziemy zatem konflikt Ameryki i Rosji, intrygę, w którą wplątani są najwyżsi funkcjonariusze, konflikt między agentami, zamieszanie w sprawę rodzin agentów, itd. Podobne motywy wymieniać można jeszcze bardzo długo. Donaldson czyni jednak z nimi coś niebywałego. Widz nie ogląda filmu z wyrazem znużenia na twarzy. Okazuje się, że znane i wytarte ścieżki też mogą zaciekawić. Początkowo niestety trudno wychwycić wszystkie połączenia między bohaterami, pojawia się wiele nazwisk, a w głowie widza tysiące pytań. Potem jednak stopniowo wszystko nabiera jasności, a rosyjska ruletka staje się coraz bardziej niebezpieczna. Twórcy filmu niejednokrotnie kręcą obrotowym magazynkiem rewolweru November Mana. Zwroty akcji zdarzają się bardzo często, na ekranie dużo się dzieje. Zmusza to widza do nieustannego i bacznego śledzenia losów bohaterów. Podczas filmu na pewno nie grozi nuda! Produkcja powoduje raczej przyspieszone bicie serca i rosnące podekscytowanie. Atmosferę podkręca niebezpiecznie piękna i seksowna Olga Kurylenko, która wcieliła się w rolę Alice Fournier.

Miękkie podbrzusze


„The November Man” jest filmem bardzo dobrze zrealizowanym. Oko widza cieszą eksplozje, pościgi samochodowe i wszelakiego typu efekty specjalne. Można by rzec- prawdziwe kino dla prawdziwych, twardych mężczyzn. Jednak w akcję zostaje wprowadzony jeszcze jeden element. Film w delikatny sposób przemyca refleksje na temat rodziny i miłości. Nawet w świecie, gdzie króluje rewolwer, ogień i broń, zdarza się miłość. Wbrew słowom agenta Devereauxa:„Możesz być człowiekiem albo zabójcą ludzi. Nigdy oboma. W końcu któryś gatunek unicestwi drugi.” nawet najtwardsi agenci mają swoje „miękkie podbrzusze”, a jest nim osoba, którą darzą szczególnymi względami, miłością. Każdy przecież ma kogoś, kogo wpuszcza do swojego wnętrza i to jest ten słaby punkt. Da się wyszkolić precyzję strzałów, ale nie da się wyszkolić serca. A ludzie nie będą nigdy maszynkami do zabijania.
Mimo początkowego zapętlenia akcji, mimo paru kiepskich, absurdalnych i wręcz śmiesznych scen „The November Man” jest filmem, który z czystym sumieniem można polecić. Produkcja nie emanuje zbytnim patosem, opowiada po prostu ciekawą i trzymającą w napięciu historię. Jeśli więc ktoś poszukuje prawdziwego i dobrego kina akcji, „The November Man” będzie strzałem w dziesiątkę.

Agnieszka Walczak


November Man - Zdjęcie 1 November Man - Zdjęcie 2 November Man - Zdjęcie 3 November Man - Zdjęcie 4 November Man - Zdjęcie 5 November Man - Zdjęcie 6 November Man - Zdjęcie 7 November Man - Zdjęcie 8 November Man - Zdjęcie 9 November Man - Zdjęcie 10 November Man - Zdjęcie 11 November Man - Zdjęcie 12 November Man - Zdjęcie 13 November Man - Zdjęcie 14 November Man - Zdjęcie 15