Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

La Belle & la bête

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:29Film Piękna i bestia (2014) Ojciec kradnie różę z ogrodu Bestii. Potwór zamierza pozbawić go życia. Belle udaje się do zamku Bestii, aby dokonać wymiany żyć. Kiedy przybywa do posiadłości potwora, wszystko się zmienia.

Ocena: 6.6/10 (558)
Premiera: PL (2014-02-12)
Długość: 01:52:00
Gatunek: Fantasy, Romans
Produkcja: Francja, Niemcy
Reżyseria: Christophe Gans
Scenariusz: Christophe Gans, Sandra Vo-Anh
Muzyka: Pierre Adenot
Zdjęcia: Christophe Beaucarne

Obsada: Léa Seydoux - Piękna, Vincent Cassel - Bestia / Książę, Eduardo Noriega - Perducas, Audrey Lamy - Anne, Sara Giraudeau - Clotilde, Yvonne Catterfeld - Księżniczka, André Dussollier - Ojciec, kupiec

Reżyserem tego baśniowego romansu utrzymanego w klimacie fantasy jest Christophe Gans. Scenariusz opracowali: Christophe Gans i Sandra Vo-Anh. Światowa premiera filmu miała miejsce 12 lutego 2014, czyli tuż przed Walentynkami. Ta miłosna baśń opowiada historię niezwykłą. W roku 1720 dochodzi do zatonięcia statku z towarem. Ojciec, w rolę którego wcielił się Andre Dussollier, przeprowadza się wraz ze swoimi dziećmi na wieś. Najmłodsza z córek ma na imię Belle. Jest ona niesamowicie piękna i uwielbia przyrodę, a najbardziej kocha kwiaty. Kiedy ojciec powraca z miasta do domu z ogrodu Bestii kradnie różę i w tym momencie rozpoczyna się dramat. Ojciec musi podarować potworowi w zamian za skradziony kwiat swoje życie. Ma tylko chwilę, aby pożegnać się z dziećmi. Belle jednak udaje się do zamku Bestii, żeby dokonać wymiany żyć. Bestia ma wciąć jej życie w zamian za życie ojca.

Piękna i bestia (zwiastun):
Recenzja Filmu Piękna i bestia:Życie za różęUczta fantasy


W krainie baśni gościł zapewne każdy z nas. Baśniowe drzwi otwierają rodzice przed swoimi dziećmi. Baśnie przytulają do snu. Są jak niezwykłe, magiczne „czytanki” do poduszki. I tak właśnie rozpoczyna się „La Belle & la bête”, której reżyserem jest Christophe Gans. Piękna, tajemnicza księga, w której mieści się baśń, dzieci zainteresowane tym, co za chwilę wydarzy się w komnatach opowieści - taki otrzymujemy początek. „Piękna i Bestia” to francuska baśń ludowa, o której słyszały zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Baśń ta była wielokrotnie adaptowana na potrzeby filmu (wersja Jeana Cocteau - 1946, wersja fantasy z 1987, wersja animowana - 1991 i inne adaptacje). Tym razem na ekranie widz odnajdzie wszystko. Są tutaj bowiem magiczne krainy, do których pędzą niesamowite konie. Są statki, które toną, kwiaty, z którymi można rozmawiać, karty, wróżby, elementy zaklęć, obecne przeczuwanie. Jest także piękna Léa Seydoux (doskonale pasująca do roli Pięknej) i Bestia (świetny w tej roli Vincent Cassel) spragniona uczuć. Z czystym sumieniem należy przyznać, że reżyser filmu Christophe Gans zaprosił publiczność na fantasy ucztę, podczas której wybuchają kwiaty i budzą się ze snu kamienne potwory. Niesamowita sceneria potrafi mocno zadziwić, wprowadzić w osłupienie.

Wachlarz niesamowitości


Rzecz rozgrywa się w 1720 roku gdzieś na granicy jawy i snu. Fale połamały maszty, bogactwa poszły na dno, zostały pochłonięte, zjedzone przez morze. Kupiec (André Dussollier) po zniszczeniach musi opuścić miasto i przenieść się na wieś wraz ze swoimi dziećmi. Ma on trzech synów i trzy córki. Wśród nich jest jedna, która wyróżnia się - Belle. Pełna życia, radosna, troskliwa cieszy się każdą chwilą spędzoną wśród przyrody. Sercem jest przy ogrodzie, zajmuje się pielęgnacją roślin. Marzy o różach, niestety róż nie potrafi wyhodować. Kapryśne siostry Belle to wiecznie niezadowolone, marszczące nerwowo czoła, wybredne damulki. W ich głowach pierwsze miejsce zajmują klejnoty i kosztowności. „Mieszkają w tym piekle już miesiąc” i nie są zadowolone. Ojciec wyrusza do miasta. Dla każdej z córek ma przywieźć podarunek. Życzenie najpiękniejszej córki Belle jest wyjątkowe - dla niej najważniejsza jest róża. Ojciec kradnie różę z ogrodu Bestii i wówczas jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko wokół się zmienia.
Gans odkrywa przed widzem wachlarz niesamowitości, z którego można czerpać cuda i niewidy. Reżyser wprowadza w świat tajemniczy, w zakamarki sekretów i co jakiś czas otwiera kolejne magiczne drzwi. Pojawia się świat przeszły, czas będący kluczem do rozwiązania zagadki. W filmowych scenach zmienia się pogoda. Wtedy, kiedy potrzeba obowiązuje mrok, kiedy trzeba słońca - kwitnie słońce. Niestety minusem filmu są sceny zbyt przeciągane, które dłużą się jak sklepowe kolejki albo samochodowe korki.

Kareta spokoju


W „La Belle & la bête” znaleźć można czary i zaklęcia, przewidywanie, wróżby. Same otwierają się drzwi, wyrastają kwiaty, woda uzdrawia, a las rozstępuje się. Trochę tu klimatu z „Małej księżniczki”, a także z „Alicji w Krainie Czarów”. Jest tu także klątwa jak w „Śpiącej królewnie”. Momentami siedziba Bestii przypomina ogrody Gaudiego, a momentami tajemniczy ogród z filmu Agnieszki Holland. „Piękna i Bestia” to baśń o samotności i odmienności zarazem, a także o tym, jak wielka jest potęga miłości, jak ogromną siłę rażenia i działania posiada miłość i jak bardzo chciałoby się jej dotknąć. W filmie Gansa świat urzeka, ale historia nie porywa tak jak wicher namiętności. Reżyser nie nastawia w kolejnych scenach zegarowej bomby, która wbijałaby w fotel, nie przyciska tempa w sekretnej skrzyni, nie zmienia biegów. To nie jest niebezpieczna jazda bez trzymanki. To raczej spokojnie przytrzymywana kierownica. Bestia też szczególnie nie przeraża. Brak tu szarpania za skrzynię nerwów i szczególnego podrażniania, film płynie jak kareta spokoju, dlatego właśnie w wielu momentach wkrada się nuda. Za świat przedstawiony i kostiumy natomiast - szóstka z plusem.

Kaja Kowalewska


Piękna i bestia - Zdjęcie 1 Piękna i bestia - Zdjęcie 2 Piękna i bestia - Zdjęcie 3 Piękna i bestia - Zdjęcie 4 Piękna i bestia - Zdjęcie 5 Piękna i bestia - Zdjęcie 6 Piękna i bestia - Zdjęcie 7 Piękna i bestia - Zdjęcie 8 Piękna i bestia - Zdjęcie 9 Piękna i bestia - Zdjęcie 10 Piękna i bestia - Zdjęcie 11 Piękna i bestia - Zdjęcie 12 Piękna i bestia - Zdjęcie 13 Piękna i bestia - Zdjęcie 14 Piękna i bestia - Zdjęcie 15