Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Pyramid

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:55Film Piramida (2014) Grupa naukowców zapuszcza się w głąb odkrytej piramidy. Nie widzą, że w środku czyha na nich śmiertelne niebezpieczeństwo.

Ocena: 3/10 (412)
Premiera: PL (2014-12-04)
Długość: 01:29:00
Gatunek: Horror
Produkcja: USA
Reżyseria: Grégory Levasseur
Scenariusz: Daniel Meersand, Nick Simon
Muzyka: Nima Fakhrara
Zdjęcia: Laurent Tangy

Obsada: Ashley Hinshaw - Nora, Denis O'Hare - Holden, James Buckley - Fitzie, Christa Nicola - Sunni, Faycal Attougui - Corporal Shadid, Omar Benbrahim - Egyptian Intern, Joseph Beddelem - Taxi Driver, Chakir El Faaiz - Skinny Digger

„Piramida” (ang. „The Pyramid”) to amerykański horror w reżyserii Grégory’ego Levasseura. Twórca takich produkcji jak „Lustra” czy „Wzgórza mają oczy” sięga po tajemniczy i budzący dreszcz emocji motyw- piramidy. Grupa naukowców pracuje na pustyni i odkrywa tam zakopaną piramidę. Udaje się im dotrzeć do wejścia do starożytnego grobowca faraonów. Wysyłają w głąb piramidy sprytnego robota, który niestety ulega awarii. Aby odzyskać cennego robota piątka archeologów i naukowców wchodzi w głąb piramidy. Bohaterowie nie wiedzą, że w środku czeka na nich śmiertelne zagrożenie. W gąszczu korytarzy i przejść egiptolodzy gubią się, a na ich życie zaczynają polować niebezpieczne i tajemnicze istoty. Z każdą chwilą zagrożenie rośnie, a bohaterowie oddalają się od wyjścia.

Piramida (zwiastun):
Recenzja Filmu Piramida:Ciemności egipskie, czyli rzecz o „Piramidzie”Piramidy od wieków fascynują ludzi, są obiektem badań naukowców. Nieustannie powodują dreszcz niepokoju, grozy, a wszystko przez tajemnice, które w sobie kryją. Jak to bowiem możliwe, by starożytne cywilizacje potrafiły zbudować tak skomplikowane i monumentalne budowle? Właśnie w egipski świat przenosi nas nowy film grozy, którego reżyserem jest Grégory Levasseur, autor scenariuszy do „Bladego strachu" i remake'u „Maniaka". Niestety Levasseur nie poradził sobie do końca z trudną sztuką reżyserską. Stworzył film do bólu przewidywalny i mało przerażający.

Nie ma wody na pustyni


Akcja „Piramidy” rozgrywa się na egipskiej pustyni. Grupa naukowców prowadzi badania i wykopaliska. Natrafiają oni na zakopaną ogromną piramidę trójboczną. Jest to ewenement na skalę światową, odkrycie to może być kluczowe dla całej egiptologii. Niestety wkrótce po tym przełomowym odkryciu naukowcy zmuszeni są opuścić Egipt. Zamieszki na ulicach Kairu robią się coraz bardziej niebezpieczne. Tutaj pozostaje ogromny niedosyt, gdyż przedstawienie sytuacji politycznej Egiptu mogłoby być ciekawym urozmaiceniem produkcji i popchnięciem jej na nowe tory. Niestety temat został zaledwie liźnięty i porzucony gdzieś ciemny kąt piramidy. Przed musowym opuszczeniem kraju grupa pięciu egiptologów zapuszcza się w głąb piramidy, by odzyskać utracony sprzęt. Niestety tym samym wydają na siebie wyrok, piramida okazuje się być bowiem śmiertelną pułapką. Nietrudno jest się domyślić, że nie ominą nas śmiertelne ofiary. Niestety fabuła jest tak przewidywalna, że w momencie przekroczenia progów piramidy, znałam kolejność unicestwiania bohaterów. Powoduje to momentami ziewanie z nudów, a brak pomysłu na film uwidacznia się na każdym kroku. Warstwa fabularna jest po prostu nieprawdopodobna, niedorzeczność goni niedorzeczność. Nic się tutaj nie zgadza.
Bohaterowie produkcji są niestety papierowi, brakuje w nich prawdziwych emocji, zostali z nich skutecznie wyprani. Miejsce prawdziwych uczuć zajmują natomiast niezbyt ciekawe opowieści historyczne. Zamiast logicznie myśleć i uciekać bohaterowie oglądają hieroglify na ścianach. Aktorsko film utrzymuje się w średnich granicach. Na pochwałę zasługuje jedynie Denis O'Hare, znany widzom z serialu "American Horror Story". Pozostali członkowie obsady nie mieli specjalnej okazji, by pokazać swoje zdolności.

Found footage - ostatnia plaga egipska


Największą bolączką „Piramidy” jest zastosowanie nieodpowiedniej konwencji. Technika found footage w przypadku tego filmu totalnie się nie sprawdza. Reżyser wyraźnie poszedł na łatwiznę. Oddał kamerę w ręce bohaterów, którzy najpierw nakręcili kilka żenujących scen, a potem z kamerą weszli do piramidy i wszystko filmowali. Nawet podczas największego niebezpieczeństwa i karkołomnych wyczynów, ucieczek, pękających bloków skalnych, upadków z wielkiej wysokości czy lawiny piasku kamera pozostała nienaruszona. Takiego sprzętu tylko pozazdrościć. Przez zastosowaną technikę fund footage pierwsza część filmu jest po prostu nieznośna i nudna. Irytują pseudonaukowe wywiady z członkami ekipy, irytuje podglądanie przez oko robota jednej z członkiń zespołu naukowców. „Oskara mamy w kieszeni” powie jeden z bohaterów do kamery. W przypadku „Piramidy” to raczej marzenie ściętej głowy. Found footage nie urealnia w żaden sposób przedstawionych na ekranie wydarzeń. W drugiej części filmu jest już lepiej, kamera w piramidzie nadaje klimatu. Jednak tutaj problemy techniczne nie pozwoliły na konsekwencję. Niektóre ujęcia kręcone są w sposób tradycyjny. Myślę, że dla dobra produkcji lepsze byłoby całkowite zrezygnowanie z paradokumentalnej formy, która nie pasuje do dziwnych stworów biegających po piramidzie i potężnego, aczkolwiek karykaturalnego Anubisa.

Światełko w tunelu


Do plusów filmu zliczyć można jednak dość dobry klimat produkcji i muzykę, która doskonale komponuje się ze scenami przedstawionymi na ekranie Ponadto twórcy zaliczyli kilka udanych jump scen. W pamięci widza na pewno zostanie też scena z kolcami w podłodze.
Nie wymagajmy od rozrywkowej produkcji Levesseura poziomu kina artystycznego. Tego rodzaju kino ma po prostu dostarczać rozrywki, a ten cel został zrealizowany. Wszelkie niedociągnięcia i absurdy fabularne połóżmy na karb gatunku, który ma po prostu wywoływać dreszczyk grozy, a nie udawać program edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Marta


Piramida - Zdjęcie 1 Piramida - Zdjęcie 2 Piramida - Zdjęcie 3 Piramida - Zdjęcie 4 Piramida - Zdjęcie 5 Piramida - Zdjęcie 6 Piramida - Zdjęcie 7 Piramida - Zdjęcie 8 Piramida - Zdjęcie 9 Piramida - Zdjęcie 10 Piramida - Zdjęcie 11 Piramida - Zdjęcie 12