Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Plemya

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:05Film Plemię (2014) Głuchoniemy nastolatek o imieniu Sergij próbuje zaaklimatyzować się w brutalnej rzeczywistości szkolnej. W grupie zwanej „Plemieniem” panuje bowiem znieczulica.

Ocena: 7.9/10 (1622)
Premiera: PL (2014-05-21)
Długość: 02:12:00
Gatunek: Dramat, Kryminał
Produkcja: Holandia, Ukraina
Reżyseria: Mirosław Słaboszpycki
Scenariusz: Mirosław Słaboszpycki
Zdjęcia: Valentyn Vasyanovych
Nagrody: Cannes 2014 - Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki - Nagroda główna Miroslav Slaboshpitsky, Europejska Akademia Filmowa 2014 - Europejska Nagroda Filmowa (od 1997): Europejskie odkrycie roku Miroslav Slaboshpitsky, Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI Miroslav Slaboshpitsky, Manaki Brothers 2014 - Złota Kamera - Najlepszy operator Valentyn Vasyanovych, MFF w Salonikach 2014 - Nagroda indywidualna - Najlepszy reżyser Miroslav Sloboshpitsky, Tofifest 2014 - ON AIR. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych - Grand Prix Festiwalu - Złoty Anioł Miroslav Slaboshpitsky

Obsada: Grigoriy Fesenko - Sergey, Yana Novikova - Anya, Rosa Babiy - Sveta, Alexander Dsiadevich - Gera, Alexander Osadchiy - Król , Ivan Tishko - Makar, Alexander Sidelnikov - Sznur , Alexander Panivan - Nauczyciel

Miroslav Slaboshpitsky tworzy obraz inny jak wszystkie. Dramat kryminalny produkcji holendersko-ukraińskiej na ekranach kin studyjnych w Polsce pojawia się 29 maja 2015 roku. Premiera światowa filmu miała miejsce 21 maja 2015 roku. Główny bohater filmu to Sergij. Chłopak rozpoczyna edukację w szkole dla głuchoniemych z internatem. Nowe miejsce jest pełne wyzwań. W tej niepokojącej nowej rzeczywistości chłopak musi się odnaleźć. Rządzi bowiem tutaj „Plemię”. W grupie tej panują brutalne i okrutne zasady. Na porządku dziennym jest przemoc i gwałt. Członkowie „Plemienia” urządzają również napady. Aby wkupić się w łaski grupy, należy idealnie łamać zasady prawa. Trzeba wykazać się niebywałą nieczułą zdolność. Sergij chce zdobyć lepszą pozycję. Staje się alfonsem dwóch młodych dziewczyn. Szybko jednak miłość zaczyna pukać do serca młodego bohatera. Chłopak zakochuje się w jednej z prostytutek. I tu już wszystko komplikuje.

Plemię (zwiastun):
Recenzja Filmu Plemię:Klatka bez słów/snów - czyli jak wygląda „Plemię” Slaboshpitsky’egoNa ekranach polskich kin studyjnych pojawił się obraz zatytułowany „Plemię”. Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Miroslav Slaboshpitsky. Ten holendersko-ukraiński dramat kryminalny z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy są spragnieni innego kina. Film bowiem został nakręcony w języku migowym i jest reprezentantem kina minimalistycznego. Reżyser stopniowo podkręca atmosferę, jaka panuje w szkole z internatem i z brutalnością przekracza granice. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wielu twórców, aby zbudować sobie pomnik sławy, korzysta z krzyku, ciętych tekstów i efektów specjalnych. „Plemię” zostaje pozbawione jednego z podstawowych elementów. Mowy. Widz nie znajdzie tutaj ani lektora, ani napisów. Obraz ten bowiem został zrealizowany w języku migowym i tylko oczy pozwolą na czytanie znaków z rąk, gestów i kroków bohaterów. Warto przystanąć i poddać się refleksji.

Nie ma co do tego wątpliwości, że „Plemię” to film oryginalny. Miroslav Slaboshpitsky tworzy obraz nasączony ciszą. Ciszą, która boli. Już na samym początku widzowie zostają poinformowani o tym, że przystąpią do niemej podróży trwającej ponad sto trzydzieści minut. Brak tłumaczenia języka migowego jest kolejnym punktem utrudniającym odbiór. Ale można właśnie o to chodziło Slaboshpitskyemu? Myślę, że reżyser chciał zaprezentować inny świat, głuchy wymiar, w którym cisza przerywana jest odgłosami z zewnątrz (choć i takich elementów jest tutaj mało). W „Plemieniu” priorytetem staje się obraz, a nie dźwięk, słowo czy melodia. Film został pozbawiony nawet dźwiękowej ścieżki, za to widzowie od początku próbują wnikać w głuchonieme korytarze. Jest to sztuka trudna. Oczy koncentrują się na aktorach/postaciach przedstawionych, na wyrazie twarzy, na gestach. Niezwykle interesujące i przyciągające uwagę stają się tutaj detale. Przedmioty również mogą być wyrazem ekspresji (np.: walizka, wziernik, ubranie). Sceny są tu jednak zbyt mocno przeciągane (autobusy, samochody wypełniają ekran przez pierwszych kilka minut, zmieniają się tylko kolory pojazdów, korytarze prowadzą do bólu i dłużą się w nieskończoność). Droga do akademika zdaje się być tajemnicą, odkrywaną z każdym stopniem, trwa ona jednak zbyt długo. Gdyby tak zamknąć całe to „Plemię” w połowie zaplanowanego czasu, to byłoby zdecydowanie lepiej. Zbyt długie, milczące, monotonne sceny mogą bowiem zniechęcić widza.

Tytuł filmu został za to dobrany idealnie. „Plemię” wpisuje się w kształt obrazu, w prezentowaną, surową rzeczywistość, w krąg przedstawionych bohaterów: ludzi głuchoniemych, ludzi pozbawionych skrupułów, uczniów - szkoły. W miejscu, do którego przybywa główny bohater Sergey (Grigoriy Fesenko) panują odrębne prawa: uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, wręczanie kwiatów, taniec na placu z rękami uniesionymi do góry, który przypomina rytuał afrykański.

Momentami z braku, potrzeby dźwięku chce się krzyczeć. Odbiorca pogrążony w ciszy zaczyna zdawać sobie sprawę jak bolesny może być milczący świat. „Plemię” to film, który potrafi przerażać i który każe się nam domyślać. Zmusza szare komórki do wysiłku. Zamyka widza w klatce bez słów, w świecie osób, które nie posiadają prawa dźwięku, w którym tylko światło sygnalizuje przerwy. Dodatkowo w filmie otoczenie przygnębia. Takie właśnie miało być - zimne, bez uczuć. Gdzieś tam plecie się mała historia ciepła, która jednak nie może mieć pięknego zakończenia. Szkoła z internatem przypomina wojsko połączone z ubogim szpitalem. Wszystko to napawa lękiem, a młode dziewczyny skazywane są na ból.
„Plemię” to kino naprawdę warte uwagi, gdyż stanowi porażającą diagnozę współczesnej Ukrainy, jest obrazem, który szokuje, opowieścią o brutalności i łamaniu kodeksów, a także przerażającym, prywatnym krzykiem rozpaczy.

Silver


Plemię - Zdjęcie 1 Plemię - Zdjęcie 2 Plemię - Zdjęcie 3 Plemię - Zdjęcie 4 Plemię - Zdjęcie 5 Plemię - Zdjęcie 6 Plemię - Zdjęcie 7 Plemię - Zdjęcie 8 Plemię - Zdjęcie 9 Plemię - Zdjęcie 10 Plemię - Zdjęcie 11 Plemię - Zdjęcie 12 Plemię - Zdjęcie 13 Plemię - Zdjęcie 14 Plemię - Zdjęcie 15