Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:37Film Pod Mocnym Aniołem (2014) Jerzy jest pisarzem i alkoholikiem. Zakochuje się w pięknej, młodej dziewczynie i dla niej zamierza zerwać z nałogiem.

Ocena: 8/10 (3282)
Premiera: PL (2014-01-17)
Długość: 01:49:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Wojciech Smarzowski
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Zdjęcia: Tomasz Madejski
Nagrody: Srebne Lwy- Zdobywca Jacek Rzehak, Wojciech Smarzowski Złote Lwy - Najlepsza muzyka Mikołaj Trzaska Złote Lwy - Najlepszy montaż Paweł Laskowski

Obsada: Robert Więckiewicz − Jerzy, Julia Kijowska − Ona, Adam Woronowicz − Anioł, Jacek Braciak − Kolumb, Arkadiusz Jakubik − terrorysta, Iwona Wszołkówna − Joanna, Lech Dyblik − przodownik, Kinga Preis − Mania, Iwona Bielska − Królowa Kentu, Marian Dziędziel − Król Cukru, Krzysztof Kiersznowski − inżynier, Marcin Dorociński − Borys, Izabela Kuna − Katarzyna, Andrzej Grabowski − doktor Granada, Robert Wabich − Mietek, Eryk Lubos - Bukowski

Film „Pod Mocnym Aniołem” powstał na podstawie powieści Jerzego Pilcha. Reżyserem obrazu jest Wojciech Smarzowski, a odtwórcą głównej roli jest Robert Więckiewicz. Film miał swoją premierę 17 stycznia 2014 roku. „Pod Mocnym Aniołem” to doskonałe studium nałogu. Głównym bohaterem tej opowieści jest pisarz i alkoholik Jerzy. Mężczyznę poznajemy w chwili, kiedy postanowił zerwać z nałogiem. Uwierzył, że będzie to możliwe. Zakochał się w młodej, pięknej kobiecie, poczuł że teraz ona jest dla niego najważniejsza i że dla niej chciałby zmienić swoje życie, a przede wszystkim zerwać z alkoholem. Jerzy jest jednak słaby i nie udaje mu się wytrzymać długo bez wódki. W barze Pod Mocnym Aniołem przechyla kieliszek za kieliszkiem. Trafia na odwyk. Tam poznaje ludzi, którzy tworzą wielobarwną galerię postaci. Każdy z nich uczestniczy w specjalnej terapii mającej na celu zerwanie z nałogiem.

Pod Mocnym Aniołem (zwiastun):
Recenzja Filmu Pod Mocnym Aniołem:Studium nałogu, czyli o filmie Wojciecha Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem”Ciąg alkoholowy i skutki uboczne


Obejrzenie zwiastunów może nasunąć myśl, że film „Pod Mocnym Aniołem” jest komedią. Obejrzenie filmu tę myśl stanowczo zaciera, gdyż najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego to po prostu dramatyczne studium nałogu. Film pojawił się na ekranach kin 17 stycznia 2014 roku i nasuwać może skojarzenia z takimi polskimi produkcjami jak: „Żółty szalik” (2000) w reżyserii Janusza Morgensterna czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”(2006) w reżyserii Marka Koterskiego. Wszystkie te obrazy dotykają problemu, jakim jest alkoholizm. Każdy z filmów jednak opowiada bolesną historię w inny sposób. Smarzowski, reżyser takich produkcji jak „Róża”, „Dom zły” czy „Wesele” bierze na warsztat dosyć znaną powieść Jerzego Pilcha i czyni z niej główny temat swojego filmu. Ważne są tu zarówno powody picia, jak i efekty - czyli skutki uboczne alkoholizmu. A jest ich naprawdę dużo.
Film ten oglądać należy w skupieniu. Opowieść nie jest prosta, a wręcz przeciwnie. Na ekranie panuje pijacki bałagan i chaos. Wszystko to przypomina bełkot alkoholika, a sceny momentami stanowią „ciąg alkoholowy”, w którym bohaterowie obnażają się ze swoich słabości: piją, rzygają i nie wierzą w cuda. Rzeczywistość przedstawiona jest tutaj bolesna i uwierająca.

Delirium tremens bez Anioła Stróża


Alkoholizm jest dramatem, z którego sideł ciężko się wyzwolić. Alkohol wciąga swoich bohaterów w krąg białej gorączki. Główny bohater filmu to Jerzy, pisarz. W tę rolę wcielił się niesamowity Robert Więckiewicz. Potrafi on przekonać widza w praktycznie każdej scenie, czy to w ujęciu miłosnym, czy podczas wygłaszania wzniosłej mowy, czy choćby w dramatycznym ciągu, kiedy niedelikatnie zalewa go wódka. Smarzowski się nie pieści - pokazuje skutki alkoholizmu, a Więckiwiecz doskonale wczuwa się w swoją rolę. Tu nie ma zbędnego moralizowania, rozbijania dylematów na czynniki pierwsze, na drobiny, części mowy. Tu się po prostu widzi nędzę i rozpacz, dreszcze, wymioty i szaleństwo w drodze po wódkę. Jerzy zamierza zerwać z nałogiem, gdyż poznaje dziewczynę, w której się zakochuje. Na pierwszy rzut oka - banał. Bohater udaje się do kliniki na odwyk. Tam poznaje innych ludzi, których dotyka ten sam problem - alkoholizm. Po jakimś czasie wychodzi z kliniki i ląduje w miejscu „Pod Mocnym Aniołem”. A raczej brak mu Anioła - Stróża. I tak właśnie działa to „obłędne koło”. Mimo słów, że „tym razem będzie inaczej”, inaczej wcale nie jest, a może nawet jest gorzej, bo bardziej dramatycznie.

Ślady upokorzenia i sidła EtOH


Nowy film poruszający problem alkoholizmu z pewnością wstrząśnie odbiorcami. Nie sposób bowiem przejść obojętnie obok tak znacznego problemu. Ludzie piją, pić będą i nie przestaną. Smarzowski pokazuje, do czego może doprowadzić wódka i brak kontroli nad sobą samym, pokazuje, jak słaba jest jednostka w obecnym świecie, jak ciężko zerwać z nałogiem. Tak naprawdę człowiek do ostatniej chwili nie wie, czy z powrotem nie wpadnie w sidła EtOH. Film odsłania również mechanizmy rządzące piciem i ludzkimi potrzebami. Podczas terapii w ośrodku zamkniętym widz poznaje sterowniki alkoholików. Co stanowiło motywację do picia? Alkoholizm nie dotyka tylko tych biednych, z uszczerbkiem na zdrowiu. Pić mogą zarówno ludzie z wyżyn społecznych, jak i ci, którzy posiadają bujną wyobraźnię, czy ci, którzy nie posiadają nic, którym los odebrał wszystko. Ludzie piją, bo są nieśmiali, bo się boją, bo chcą ukoić swoje nerwy. Piją z powodu seksualnego uniesienia i z powodu seksualnego głodu, piją z tęsknoty i z nadmiaru spełnienia, piją, bo lubią. Ślady upokorzenia zawijają w brudne prześcieradła, zbierają spod łóżek. Nałogi upychają w pełne smrodu śmietniki. Myślą, że ten akt oczyszczenia podaruje im wolność, że nikt nie rozpozna, a tak naprawdę są bezsilni wobec wódki.

Kaja Kowalewska


Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 1 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 2 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 3 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 4 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 5 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 6 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 7 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 8 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 9 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 10 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 11 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 12 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 13 Pod Mocnym Aniołem - Zdjęcie 14