Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Pompeii

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:22Film Pompeje (2014) Historia miłość rzymskiego gladiatora Milo i pochodzącej z wpływowej rodziny Cassii rozgrywająca się w cieniu wybuchu wulkanu.

Ocena: 5.5/10 (1318)
Premiera: PL (2014-02-18)
Długość: 01:42:00
Gatunek: Katastroficzny, Dramat historyczny
Produkcja: Kanada, Niemcy, USA
Reżyseria: Paul W.S. Anderson
Scenariusz: Janet Scott Batchler, Lee Batchler, Julian Fellowes, Michael Robert Johnson
Muzyka: Clinton Shorter
Zdjęcia: Glen MacPherson

Obsada: Kit Harington - Milo, Emily Browning - Cassia, Kiefer Sutherland - Corvus, Adewale Akinnuoye-Agbaje - Atticus, Jared Harris - Lucretius, Paz Vega - Strigana, Jessica Lucas - Ariadne, Currie Graham - Bellator, Sasha Roiz - Proculus, Joe Pingue - Graecus

„Pompeje” to dramat w reżyserii Paula W.S. Andersona. W 62 roku na terenie Północnej Brytanii dochodzi do rzezi tamtejszych mieszkańców. Sprawcą tego jest Corvus (Kiefer Sutherland). Jedynym ocalałym jest mały chłopiec, Milo, który zostaje schwytany i sprzedany jako niewolnik. Następnie akcja filmu przenosi się do roku 79. Milo (Kit Harington) jest znanym ze swojej siły i odwagi gladiatorem. Mężczyzna nazywany jest Celtem i sieje postrach pośród innych gladiatorów. Wobec tego jego pan postanawia wystawić go do walk na zbliżających się igrzyskach w Pompejach. Tym sposobem Milo przybywa do miasta. Po drodze niewolnicy napotykają powóz córki zamożnego kupca, Cassii (Emily Browning). Młodzi ludzie zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Na drodze ich miłości staną jednak nie tylko podziały klasowe, ale także potężna siła natury.

Pompeje (zwiastun):
Recenzja Filmu Pompeje:Tylko konia żal, czyli erupcja wulkanu w wersji absurdPompeje to rzymskie miasto doszczętnie zniszczone w 79 roku na skutek erupcji wulkanu Wezuwiusz. Produkcja filmowa, której fabuła oscyluje wokół tych wydarzeń i której reżyserem został Paul W.S. Anderson, miała szansę stać się przebojem kinowym, filmem, który na długo zapada w pamięć. Jednak, by poruszyć miliony i stworzyć kultowy film, trzeba czegoś więcej niż chwytliwy temat.

Gladiator w wersji kicz


Erupcja wulkanu jako temat filmu zapowiadała świetne kino katastroficzne, z kolei losy bohaterów rozgrywające się w popadającym w ruinę mieście zwiastowały sporą dawkę dramatyzmu i dzieło na miarę „Gladiatora”. Niestety twórcom filmu mimo wręcz przepisu na sukces udało się zepsuć film. Głównym bohaterem produkcji jest Milo, który będąc dzieckiem, stracił wszystkich bliskich i został sprzedany jako niewolnik. Jako dorosły mężczyzna Milo walczy na arenie i sieje postrach wśród innych gladiatorów, uczestników zawodów czy igrzysk. Celt, tak bowiem jest nazywany, nie ma litości a jego umiejętności walki są na wysokim poziomie. Los sprawia, że gladiator zakochuje się z wzajemnością w córce bogatego kupca, Cassii (Emily Browning). Film o takiej tematyce- to mogłoby być coś wielkiego, niestety „Pompeje” nawet nie zbliżają się do ideału, jakim jest „Gladiator” z 2000 roku w reżyserii Ridley’a Scotta. Sceny walk w „Pompejach” są strasznie nienaturalne, wojownicy swoimi zmaganiami na arenie nie wywodują napięcia u widza, podczas oglądania ich walk na twarzach raczej pojawia się pobłażliwy uśmiech. Brakuje w tym wszystkim pompy, rozmachu, charyzmy, brakuje autentyczności. Momentami ma się wrażenie, że ogląda się jakaś marną podróbkę filmu, który miał być epicki. Nawet główny bohater wydaje się być mały i nie wywołuje zachwytu. Kit Harington w roli Milo nie powala, jest po prostu nijaki.

Titanic w wersji hot


Bezpośrednio po marnej podróbce „Gladiatora” Paul W.S. Anderson przechodzi do katastroficznej części filmu „Pompeje”. Przyroda bowiem daje o sobie znać i pokazuje swoją siłę- wybucha wulkan. Milo i wybranka jego serca starają się przetrwać w mieście, które w tempie światła obraca się w ruinę. Kłęby dymu, deszcz popiołu, pożoga- zaczyna to niszczyć Pompeje, majestatyczne miasto po prostu przestaje istnieć. Wszystko to niestety staje się tylko tłem historii miłosnej bohaterów. On i ona niczym para z „Titanica” przedzierają się przez miasto, które z jednej strony niszczone jest przez ogromne rozgrzane i płonące kamienie, a z drugiej jest zalewane falami z morza. Szkoda, że mimo ogromnego budżetu wybuch wulkanu nie został jeszcze bardziej wyeksponowany, gdyż efekty specjalne w „Pompejach” cieszą oko i są naprawdę na przyzwoitym poziomie. Widz co prawda nie trzyma się kurczowo fotela, ale kilka razy specom od „wielkiego wow” udaje się zaskoczyć i ukazać ogrom zniszczenia. Efekty specjalne to zdecydowanie coś, co wyszło w tym filmie najlepiej.

Love story w wersji harlequin


Niestety poza efektami specjalnymi „Pompeje” zaskakują tylko wielką ilością absurdalnych scen. Miasto stoi na krawędzi zniszczenia, wszystko płonie, a bohaterowie i tak z lekkością motyli i wdziękiem modeli i modelek przemieszczają się po całym jego obszarze i załatwiają swoje prywatne sprawy. Wśród ogólnej paniki mieszańców i miasta w ruinie nikt z głównych bohaterów nie ma problemu, by znaleźć akurat tę osobę, której szuka w danym momencie. Nawet rzymski generał Corvus, w rolę którego wcielił się raczej bezbarwny Kiefer Sutherland, bardziej myśli o przytarciu nosa rywalowi niż o ratowaniu własnej skóry. Z kolei para, Milo i Cassia, prowadzi rozmowy i czule patrzy sobie w oczy. Pachnie to tanim romansem z serii Harlequin. W „Pompejach” absurd goni absurd- bohaterowie mimo apokalipsy do końca są wręcz nienagannie ubrani i uczesani. Gęste kłęby dymu i ogromne ilości popiołu nie wywołują u nich absolutnie żadnych trudności z oddychaniem, co więcej brudzą jedynie w takim samym stopniu jak dym z ogniska gimnazjalistów. Absurdalna jest też sama w sobie historia miłosna, która zaczęła się w dość nietypowy sposób, bo od konia, a konkretniej od jego uśmiercenia przez gladiatora. Spotkanie numer dwa i również obowiązkowy koń. I tak ten koń towarzyszy bohaterom poprzez wszystkie spotkania, aż do samego finału. Po seansie pozostaje uczucie rozczarowania i tylko konia żal, że biedne zwierzę tonie w tych oparach absurdu, które zalewają film większą falą niż lawa wydobywająca się z potraktowanego po macoszemu Wezuwiusza.

Agnieszka Walczak


Pompeje - Zdjęcie 1 Pompeje - Zdjęcie 2 Pompeje - Zdjęcie 3 Pompeje - Zdjęcie 4 Pompeje - Zdjęcie 5 Pompeje - Zdjęcie 6 Pompeje - Zdjęcie 7 Pompeje - Zdjęcie 8 Pompeje - Zdjęcie 9 Pompeje - Zdjęcie 10 Pompeje - Zdjęcie 11