Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

La famille Bélier

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:35Film Rozumiemy się bez słów (2014) Paula staje przed trudnym wyborem. Może zostać z niesłyszącymi rodzicami lub jechać do Paryża, do szkoły muzycznej, by spełniać swoje marzenia.

Ocena: 6.9/10 (1173)
Premiera: PL (2014-11-07)
Długość: 01:40:00
Gatunek: Komedia
Produkcja: Francja
Reżyseria: Eric Lartigau
Scenariusz: Victoria Bedos, Stanislas Carré de Malberg, Thomas Bidegain, Eric Lartigau
Muzyka: Evgueni Galperine, Sacha Galperine
Zdjęcia: Romain Winding
Nagrody: Cezary 2015 - najbardziej obiecująca aktorka Louane Emera

Obsada: Karin Viard - Gigi Bélier, Francois Damiens - Rodolphe Bélier, Eric Elmosnino - Fabien Thomasson, Louane Emera -Paula Bélier, Roxane Duran - Mathilde, Ilian Bergala - Gabriel Chevignon, Luca Gelberg - Quentin Bélier, Mar Sodupe - Mademoiselle Dos Santos, Jérôme Kircher - Le docteur Pugeot

„Rozumiemy się bez słów” to francuska komedia w reżyserii Erica Lartigau.Produkcja ta porównywana jest do takiego kinowego hitu jak „Nietykalni”. „Rozumiemy się bez słów” opowiada historię pewnej rodziny, która jest bardzo żywiołowa i impulsywna. Jest jednak inna niż tysiące innych. Rodzice są niesłyszący. Ich córka, Paula (genialna Louane Emera)jest jednak słysząca. Z wiekiem stała się łącznikiem rodziców z światem, ich tłumaczem, wsparciem. Przychodzi jednak w życiu Pauli czas dojrzewania, czas pragnień, czas podążania za marzeniami, a marzeniem dziewczyny jest śpiew. Nauczyciel muzyki dostrzega w niej wielki potencjał i ogromny talent i proponuje jej dalszą naukę w Paryżu, w szkole muzycznej. Dziewczyna stanie przed trudnym wyborem…

Rozumiemy się bez słów (zwiastun):
Recenzja Filmu Rozumiemy się bez słów:Co słychać u Belierów?Francuskie kino jest z reguły lekkie i zwiewne jak skrzydła motyla, ale ma w sobie wielką moc, potrafi wywołać huragan emocji w widzach. Podobnie jest z obrazem „Rozumiemy się bez słów”. Reżyser filmu, Eric Lartigau wyczarował na ekranach niesamowitą historię niezwykłej rodziny, która jednocześnie jest uniwersalna. Okres dojrzewania, poszukiwania sensu i celu życia, konflikty pokoleń to przecież problemy znane praktycznie każdemu.

Posłuchajcie historii…


Belierowie to nietypowa rodzina, choć wszyscy jej członkowie próbują normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Ojciec, matka i syn są niesłyszący, jedynie córka Paula słyszy i jest łącznikiem rodziny ze światem słyszących. Nietrudno się domyślić, że dla przeżywającej okres dojrzewania nastolatki nie jest to normalna sytuacja. Dorastająca dziewczyna posiada swoje małe i większe problemy, przeżywa wzloty i upadki miłosne, a dodatkowo musi w jakiś sposób być odpowiedzialna za całą resztę rodziny. Paula pomaga rodzicom we wszystkim, także w komunikacji z otaczającym światem. Nie jest to momentami komfortowe, na przykład podczas wizyty ginekologicznej. W dziewczynie powoli narasta chęć zmian. Paula mimo wielkiej miłości do rodziny zaczyna dojrzewać do myśli odcięcia się od rodzinnego gniazda.

Głos przyszłości


Film „Rozumiemy się bez słów” jest także uniwersalną opowieścią o poszukiwaniu własnej życiowej drogi. Paula jest w wieku, kiedy przed każdym nastolatkiem pojawia się labirynt ścieżek i cała sztuka w wyborze tej właściwej, jednej jedynej drogi. Dziewczyna czuje się rozdarta między chęcią pomocy rodzicom, a swoim talentem. Bowiem jak na ironię losu nauczyciel Pauli odkrywa w niej wielki talent wokalny. Potęguje to rodzinny dramat. Belierowie są bardzo sympatycznymi ludźmi, jednak nie wymykają się tutaj stereotypom. Jak przystało na troskliwych rodziców mają problem z odcięciem pępowiny, na dodatek pasja córki jest dla nich całkiem obca. Niesłyszącym rodzicom trudno pojąć zamiłowanie Pauli do śpiewu. Nic więc dziwnego, że Belierowie wpadają w panikę i nie pałają wielkim entuzjazmem do pomysłu córki. Na płaszczyźnie różnic między dwoma światami rozgrywa się cała historia. Między światem słyszących i niesłyszących oraz między światem dorosłych, rodziców a światem młodego pokolenia, czyli Pauli.

Kilka ciepłych słów


Kino francuskie nie grzeszy i nigdy nie grzeszyło błyskotliwością humoru. Żartów w filmie jest niewiele, ale za to film nadrabia niepowtarzalnym klimatem. Wielka w tym zasługa reżysera, który zdołał wykrzesać z postaci, jak i grających w filmie aktorów jak najwięcej pozytywów. Karin Viard oraz Francois Damiens w roli rodziców wypadają niesamowicie, budzą ciepłe uczucia widza, sympatię. Z kolei młodziutka Louane Emera pokazała swój wielki talent aktorski, a także wokalny. Piosenki w jej wykonaniu są w stanie poruszyć nawet najbardziej zatwardziałe serca. „Rozumiemy się bez słów” może nie jest komedią powalającą śmiechem, ale na pewno dobrym i ciepłym filmem obyczajowym.


Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 1 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 2 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 3 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 4 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 5 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 6 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 7 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 8 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 9 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 10 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 11 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 12 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 13 Rozumiemy się bez słów - Zdjęcie 14