Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Northmen: A Viking Saga

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:36Film Saga Wikingów (2014) „Saga Wikingów” to jedna wielka przygoda, która z pewnością przyciągnie przed ekrany miłośników gatunku.

Ocena: 5.5/10 (495)
Premiera: PL (2014-10-23)
Długość: 01:37:00
Gatunek: Przygodowy
Produkcja: Niemcy, RPA, Szwajcaria
Reżyseria: Claudio Fäh
Scenariusz: Matthias Bauer, Bastian Zach
Muzyka: Marcus Trumpp
Zdjęcia: Lorenzo Senatore

Obsada: Ed Skrein - Hjorr, Ryan Kwanten - Conall, James Norton - Bjorn, Tom Hopper - Asbjorn, Charlie Murphy - Inghean, Leo Gregory - Jorund, Ken Duken - Thorald, Anatole Taubman - Bovarr, Nic Rasenti - Gostun

„Saga Wikingów” to obraz, którego reżyserem jest Claudio Fah. Za scenariusz filmowy odpowiadają: Matthias Bauer i Bastian Zach. Ta przygodowa opowieść o Wikingach z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gatunku i przygód. Na ekranach kin w Polsce „Saga Wikingów” pojawiła się 1 maja 2015 roku. Światowa premiera miała miejsce w październiku 2914. Główny bohater filmu to młody Asbjorn (Tom Hopper) wódz nieustraszony i wojownik. Prowadzi on Wikingów wygnanych z ojczyzny, aby za pomocą złota zrabowanego z klasztorów mogli wykupić swoją wolność i powrócić do kraju. Niestety podróż przerywa sztorm i statek Wikingów rozbija się na szkockim wybrzeżu. Wikingowie są zdani na siebie. Muszą ocalić swoje życie. Jedyną nadzieją jest wyprawa do osady Danelaw. Od samego początku muszą jednak zmierzyć się z wrogiem. Następnie w ich ręce wpada przepiękna kobieta - księżniczka Lady Inghean. Jak zakończy się ta przygoda?

Saga Wikingów (zwiastun):
Recenzja Filmu Saga Wikingów:„Saga Wikingów”, czyli różne poziomy smakuWikingowie - któż nie słyszał o skandynawskich wojownikach, którzy od VIII wieku podejmowali wyprawy o kupieckim lub rabunkowym charakterze? Dzisiejsze kino wypełnione jest po brzegi motywami wypraw łupieżczo-handlowych. Podobnie dzieje się w świecie komputerowych gier. Na rynku pojawiają się video games, w których głównymi postaciami są właśnie Wikingowie. Moja przygoda z Wikingami rozpoczęła się właśnie jakiś czas temu od pewnej komputerowej gry, może dlatego z taką niecierpliwością oczekiwałam na „Sagę Wikingów”, której reżyserem jest Claudio Fah, na przeniesienie się w klimat tamtego czasu, w świat pełen sztormów, mgieł i tajemniczej wieży. Niestety, „Saga…” nie spełniła w stu procentach moich oczekiwań. Spełniła w pięćdziesięciu.

Level ciężkostrawny


Twórcy filmu nie wysilili się. Obrali w ręce najłatwiejsze stery, najprostsze kierunki fabularne, schematyczne kompasy. Film jest pełen powtarzalności, motywów znanych z wielu innych produkcji przygodowego typu, a komicznie przerysowane postacie momentami wyciskają łzy. Ze śmiechu. Ponadto „Saga Wikingów” jest pełna wątków nielogicznych i niespójna. Brak tutaj łańcucha logicznego i prawdziwej miłości, na którą w pewien sposób czekamy. Główny bohater filmu to waleczny Asbjorn. W roli tej nie do końca korzystnie wypadł Tom Hopper. Aktor dosyć „przypakowany” momentami bawił na ekranie, co prowadziło do filmowej niestrawności. Postać Abjorna była miałka, prawdziwy wojownik powinien dawać z siebie wszystko. Blondyn w głównej roli bardziej nadawałby się na wybieg. Kolejną ciężkostrawną postacią „Sagi…” okazała się księżniczka Inghean. Charlie Murphy totalnie bez przekonania i z nerwami na twarzy biegała po ekranie. Zero wyraźnej chemii pomiędzy postaciami również na minus. Na pochwałę zasługuje natomiast Ken Duken i Johan Hegg.

Level przygodowy


Wikingowie przez praktycznie cały film uciekają, biegną i walczą. Sceny zaczynają się powtarzać, a widz odczuwa znudzenie. Początek natomiast bardzo ciekawy. Sztorm, burza, starek rozbija się i bohaterowie muszą ocalić swoje życie. Nie sposób przecież zostać na bezludnej plaży. Wspinają się w górę i szukają lądu. Z zaciekawieniem towarzyszymy w początkowej drodze Wikingów, kiedy to jeszcze czujemy dreszczyk emocji i szaleństwa związanego z klimatem tej przygodowej opowieści. Gdzieś tu jest ukryty dobry kawałek drogi, jednak „Saga…” tego nie wykorzystuje. Są momenty, przy których skupiamy uwagę mocno, sceny takie jak np.: podpalenie wieży, czy akcja ostateczna i wieki wybór. Są więc i minusy i plusy. Jest pół na pół.

Level dobrego smaku


„Saga Wikingów” to film, który miłośnikom przygody może przypaść do gustu. Nie wszystko jest tutaj zepsute. Są również dobre smaki. Jest wspinaczka, która prowadzi do większego bagna, jest zagrożenie i niebezpieczeństwo, są konie które można powalić jedną ręką i wieże pełne tajemnic. Sceneria delikatnie baśniowa przyciąga oczy, a magia jest tutaj obecna w wizjach, przepowiedniach i wróżbach, w dłoniach pełnych krwi, w szaleństwie zaklinania, a kiedy wznieci się sztorm należy podnieść żagle na szczyt.

Silver


Saga Wikingów - Zdjęcie 1 Saga Wikingów - Zdjęcie 2 Saga Wikingów - Zdjęcie 3 Saga Wikingów - Zdjęcie 4 Saga Wikingów - Zdjęcie 5 Saga Wikingów - Zdjęcie 6 Saga Wikingów - Zdjęcie 7 Saga Wikingów - Zdjęcie 8 Saga Wikingów - Zdjęcie 9 Saga Wikingów - Zdjęcie 10 Saga Wikingów - Zdjęcie 11 Saga Wikingów - Zdjęcie 12 Saga Wikingów - Zdjęcie 13 Saga Wikingów - Zdjęcie 14 Saga Wikingów - Zdjęcie 15