Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Planes: Fire & Rescue

Aktualizacja: 2016-06-10 16:24:56Film Samoloty 2 (2014) Dusty odnosi wielkie sukcesy na wyścigach. Niestety jego kariera jest zagrożona z powodu awarii silnika.

Ocena: 6.8/10 (210)
Premiera: PL (2014-07-15)
Długość: 01:23:00
Gatunek: Animacja, Familijny, Komedia, Przygodowy
Produkcja: USA
Reżyseria: Roberts Gannaway
Scenariusz: Roberts Gannaway, Jeffrey M. Howard
Muzyka: Mark Mancina

Obsada: Teri Hatcher - Dottie, Ed Harris - Blade Ranger, Stacy Keach - Skipper, Dane Cook - Dusty Crophopper, Wes Studi - Windlifter, Regina King - Dynamite, Gabriel Iglesias - Ned / Zed, Jerry Stiller - Harvey, Kari Wahlgren - Patch, Cedric the Entertainer - Leadbottom, Fred Willard - The Secretary Of The Interior, Julie Bowen - Dipper, Brad Garrett - Chug, Hal Holbrook - Mayday, Curtis Armstrong - Maru, Barry Corbin - Ol' Jammer

„Samoloty 2” to animacja dla całej rodziny. Tym razem główny bohater filmu, uosobiony samolot Dusty znajdzie się w prawdziwym ogniu przygody. Dusty pokonał swój problem- lęk wysokości, bierze udział w wyścigach i jest niepokonany. Niestety przydarza mu się awaria silnika, okazuje się, że Dusty ma do wymiany przekładnię. Problem w tym, że od wielu lat tego typu części już nie produkują. Na domiar złego lotnisko z powodu niedostatecznej ochrony przeciwpożarowej w Wólce może zostać zamknięte. Dusty postanawia pomóc i udaje się na szkolenie do Brygadiera Śmigłego. Tam bierze udział w misjach ratunkowych, uczy się gasić pożary i przekonuje się, ile wymaga to odwagi i bohaterstwa.

Samoloty 2 (zwiastun):
Recenzja Filmu Samoloty 2:W ogniu przygodyMotyw ożywionych pojazdów, światów zmechanizowanych do ostatniego istnienia stał się kluczem do sukcesu kilku ostatnich przebojów kinowych studia Walt Disney Pictures. Wszystko zaczęło się od animacji „Auta” z 2006 roku, kiedy to sympatyczny Zygzak McQueen szturmem zdobył serca dzieci. Na bazie tego sukcesu powstały kolejne produkcje o przygodach uosobionych samochodów. Później w 2013 roku zmechanizowany świat poszerzył się o gadające maszyny podniebne- powstały „Samoloty”. W lipcu 2014 roku na ekranach polskich kin pojawiła się część druga - „Samoloty 2”. W przypadku tego filmu można powiedzieć, że sequel przewyższył część pierwszą i rozpalił serca milionów widzów.
Główny bohater Dusty, niegdyś samolot rolniczy, bierze udział w kolejnych wyścigach i sięga po najwyższe stopnie podium i największe nagrody. Niestety podczas jednego z lotów treningowych silnik Dusty’ego ulega awarii. Okazuje się, że samolot posiada popsutą przekładnię. Część należałoby wymienić, jednak jest pewnie problem - przekładnia tego typu jest niedostępna na rynku. Dla Dusty’ego oznacza to koniec wielkiej kariery sportowej. „Samoloty 2” dotykają tutaj bardzo ważnego problemu- kontuzjowanych sportowców, wypalenia zawodowego, odejścia na emeryturę- słowem niemożności wykonywania swojego zawodu. Jest to temat bliższy starszemu pokoleniu widzów, dlatego dorośli, którzy udadzą się na seans ze swoimi pociechami, na pewno nie będą się nudzić i podany im zostanie materiał do licznych refleksji. Jednak nie na tym koniec kłopotów w drugiej części „Samolotów”. Okazuje się, że lotnisko w Wólce zostało zamknięte z powodu niewystarczającej ochrony przeciwpożarowej i braku drugiego strażaka. Dusty zgłasza się na ochotnika i udaje się na szkolnie. Tym samym celebryta, gwiazda podniebnych wyścigów staje się częścią drużyny, której zadaniem jest ratowanie przyrody, zwierząt i mieszkańców okolic. Dusty przekonuje się, co to znaczy być prawdziwym bohaterem. Od samego początku animacji towarzyszy wzniosła idea- pochwała pracy strażaków, którzy niejednokrotnie narażają życie. Nie jest to jednak aspekt filmu, który powoduje przytłoczenie, nie sprawia, że „Samoloty 2” nabierają ciężkiego kalibru. Owszem pojawiają się tutaj refleksje o życiu i śmierci. Dzieci poznają znaczenie słowa bohater, uświadamiają sobie, ile zależy od ludzi, którzy pracują w straży pożarnej, a także czasem pierwszy raz dotykają problemu przemijania. Na ekranie pojawia się bowiem także smutna tablica, upamiętniająca wszystkich, którzy zginęli na służbie, którzy odeszli, bo ratowali innych.
Ten pełen refleksji temat jest podany młodym widzom w sposób bardzo delikatny i zręczny. W animacji znaleźć można bowiem dużą liczbę śmiesznych scenek, a także doskonały humor słowny. Ten rodzaj humoru jest znany już z „Aut” i wciąż pozostaje na wysokim poziomie. Żartobliwe zmiany utartych powiedzonek na pewno spodobają się widzom bez względu na wiek. „Żal klapę ściska”, „stawiam puszkę oleju”, „lejcie smar na me tłoki” czy „tak się jaram, że mi klima siada” to tylko niektóre z zasłyszanych podczas seansu tekstów. Sprawiają one, że produkcja jest odbierana raczej jako ciepły film o sympatycznych bohaterach.
W produkcji „Samoloty 2” znalazło się też kilka animowanych scen, które stanowią prawdziwy majstersztyk. Widok płonącego lasu , niekiedy wręcz kaskaderskie popisy strażaków zapierają dech w piersiach. Widz momentami zapomina, że ma do czynienia z animacją, poddaje się realności przedstawionych na ekranie zdarzeń i mocno zaciska kciuki. Doskonałym dopełnieniem tego jest świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa. Podczas groźnego pożaru w głośnikach rozbrzmiewa energetyczna i niepokojąca piosenka AC/DC.
„Samoloty 2” to tradycyjna animacja, w której nie znajdziemy zbyt wielu nawiązań kulturowych. Jest to ciepły i bardzo uniwersalny film familijny. Myślę, że nawet za 20 lat nie straci na swojej aktualności.

Agnieszka Walczak


Samoloty 2 - Zdjęcie 1 Samoloty 2 - Zdjęcie 2 Samoloty 2 - Zdjęcie 3 Samoloty 2 - Zdjęcie 4 Samoloty 2 - Zdjęcie 5 Samoloty 2 - Zdjęcie 6 Samoloty 2 - Zdjęcie 7 Samoloty 2 - Zdjęcie 8 Samoloty 2 - Zdjęcie 9 Samoloty 2 - Zdjęcie 10 Samoloty 2 - Zdjęcie 11 Samoloty 2 - Zdjęcie 12 Samoloty 2 - Zdjęcie 13 Samoloty 2 - Zdjęcie 14