Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Song of the Sea

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:04Film Sekrety morza (2014) Sirsza obchodzi szóste urodziny. Wkrótce odkryje jak nieprzewidywalne i pełne magii jest życie.

Ocena: 9/10 (1690)
Premiera: PL (2014-09-06)
Długość: 01:33:00
Gatunek: Animacja, Familijny, Fantasy
Produkcja: Belgia, Dania, Francja, Irlandia, Luksemburg
Reżyseria: Tomm Moore
Scenariusz: Will Collins
Muzyka: Bruno Coulais
Nagrody: Satelity 2015 - Satelita - Najlepszy film animowany łączący w sobie różne media, IFTA 2015 - IFTA - Najlepszy film Tomm Moore

Obsada: Mateusz Ceran - Ben, Mały 1, Mały 2, Chłopczyk , Gabriel Zarzecki - Mały Ben, Małgorzata Kożuchowska - Mama, Arkadiusz Jakubik - Tata, Malwina Jachowicz - Sirsza, Mała 1, Mała 2 , Barbara Wrzesińska - Babcia, Maka, Lech Łotocki - Dan, Facet, Skrzat, Wojciech Paszkowski - Uchol, Grzegorz Wons - Meszek, Wojciech Wysocki - Pyrek, Miłogost Reczek - Kierowca, Stanisław Brudny - Gawędziarz, Skrzat, Grzegorz Pawlak -Mac Lir, Skrzat , Dariusz Toczek - Skrzat

Sekrety morza (angielski tytuł: Song of the Sea) to irlandzko-luksembursko-belgijsko-francusko-duńska koprodukcja animowana, adresowana przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Kin pojawił się w polskich kinach początkiem maja (8.05) 2015 roku. Reżyserem obrazu jest Tomm Moore, a scenariusz opracował Will Collins. Ta familijna animacja została utrzymana w klimacie fantasy.
Pewna dziewczynka o imieniu Sirsza obchodzi właśnie swoje szóste urodziny. Nie jest jednak zadowolona ze świata, który ją otacza. Brat ciągle jej dokucza, tata żyje w swoim świecie, babcia zrzędzi, a mamy przy dziewczynce brak. Pewnego razu babcia wpada na pomysł, aby zmienić miejsce zamieszkania. Uważa, że duże miasto będzie zdecydowanie lepszym miejscem dla Sirszy i jej brata. Następnie za sprawą pewnej tajemniczej muszli, którą dziewczynka podkrada bratu, zaczynają dziać się rzeczy niezwykłe. Fantazja zapleciona z tajemniczymi świetlikami, magia, miłość - to sekrety, które odkryje mały widz.

Sekrety morza (zwiastun):
Recenzja Filmu Sekrety morza:Wzruszyć morze aż do łez - o „Sekretach morza” Tomma Moore’aMagiczny przypływ


Aktualnie ekrany kin wypełniają seryjnie produkowane animacje, niezwykle efektowne, spektakularne, z wartką akcją, ciekawymi bohaterami (postaciami krojonymi na miarę dziecięcych marzeń i snów). Filmy te tworzy się najczęściej w technice 3D, a ich zadaniem jest zrobienie naprawdę wielkiego wrażenia na małych odbiorcach. „Sekrety morza” to opowieść zdecydowanie inna, różniąca się, animowana historia, która stoi w opozycji do tych wszystkich ostatnio zrealizowanych produkcji przez wielkie wytwórnie. Ta familijna animacja utrzymana została w klimacie fantasy. Film Moore’a rozpatrywać można w kategoriach przepięknej, wrażliwej baśni, w której z pudełek magii wysypują się iskry i marzenia. Zarówno strona dźwiękowa filmu (doskonała muzyka), jak i przesłanie, czy korespondencja sztuk sprawiają, że obok „Sekretów morza” nie można przejść obojętnie.

(Hydro)terapia


„Sekrety morza” nazwać można bajką terapeutyczną, czyli taką, która posiada morał, a świat prezentowany jest z dziecięcej perspektywy. Główną funkcją takich bajek jest przede wszystkim eliminowanie lęku, bólu, traumy. Bohater znajduje się w bardzo trudnym położeniu i towarzyszą mu najczęściej stany lękowe. Mały widz może obserwować drogę, która poprowadzi do wyjścia z sytuacji strachu. Następnie pewne zachowania bohaterów może wcielać we własne życie, kiedy znajdzie się w trudnej sytuacji. Tak właśnie jest w przypadku „Song of the Sea”. Film stanowi kolejną animowaną odsłonę po „Sekrecie księgi z Kells”. W produkcji Tomma Moore’a znajdzie się zarówno przesłanie jak i terapia, a tym samym film spełnia swoje najważniejsze założenia.

Fale emocji


„Sekrety (…)” pozbawione są efekciarstwa, nie zostały stworzone na miarę bajek dwudziestego pierwszego wieku, wręcz przeciwnie, są jak maszyna czasu, która przenosi widza w krainę starszych, klasycznych animacji. Opowieść można porównać do magicznego, irlandzkiego mitu albo do paraboli - i to właśnie sprawia, że animacja Moore’a zyskała przychylność krytyków. W moim przekonaniu bajkę obejrzeć trzeba. Podróż, w jakiej uczestniczą bohaterowie jest bowiem wielowymiarowa. Nie odbywa się tylko i wyłącznie w tradycyjnym świecie, ale jej korytarze prowadzą w głąb i w serce małych bohaterów. Można powiedzieć, że „Sekrety (…)” stanowią antytezę hitu „LEGO: Przygoda”, której twórcami są Chris Miller i Phil Lord (2014). Chociaż zarówno jedna i druga historia dla młodego widza moim zdaniem zasługuje na uwagę. Po prostu każdy z tych filmów jest inny i w inny sposób przekazuje prawdy o świecie i o człowieku. W „LEGO: Przygoda” problem kręcił się dookoła osi wyjątkowości. Twórcy chcieli pokazać, jak ważna jest wiara w siebie samego i że każdy człowiek, mały i duży, nosi w sobie wyjątkowość. Każdy z nas zasługuje na szczęście. W „Song of the Sea” natomiast nacisk został położony na takie motywy jak rozstanie, tęsknota, nieobecność, czy próba bycia najlepszym. Film Moore’a ukazuje różne rodzaje tęsknot: chłopiec Ben tęskni (prawdziwie i metaforycznie) za siostrą i mamą, sowa (symbol mądrości) wiecznie czeka, a gigant jest skamieniały z tęsknoty i rozpaczy. „Sekrety morza” można tym samym interpretować również na płaszczyźnie psychologiczno-filozoficznej wnikając dogłębnie w takie zagadnienia jak tęsknota za bliskimi, dystans, rozłąka, rozpacz.

Dobry ląd


„Sekrety morza” to także piękna i magiczna baśń o poszukiwaniu, pokonywaniu własnych słabości i lęków. Główna bohaterka, sześcioletnia Sirsza w dzień urodzin zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej życie nie wygląda tak jak powinno. Matka opuściła ojca, który wiecznie topi się w myślach, z bratem dziewczynka ciągle się kłóci. Niespodziewanie wszystko się zmienia. Bohaterowie rozpoczynają podróż swojego życia. Magiczną, baśniową, pełną wzruszeń i emocji. I chyba w tym właśnie tkwi piękno tej opowieści. A żeby pokonać własne lęki, tęsknoty i słabości, to trzeba uwierzyć.
Jak podaje The Wall Street Journal: „Film ten uwrażliwia dzieci na sztukę na całe życie”.

Silver


Sekrety morza - Zdjęcie 1 Sekrety morza - Zdjęcie 2 Sekrety morza - Zdjęcie 3 Sekrety morza - Zdjęcie 4 Sekrety morza - Zdjęcie 5 Sekrety morza - Zdjęcie 6 Sekrety morza - Zdjęcie 7 Sekrety morza - Zdjęcie 8 Sekrety morza - Zdjęcie 9 Sekrety morza - Zdjęcie 10 Sekrety morza - Zdjęcie 11 Sekrety morza - Zdjęcie 12 Sekrety morza - Zdjęcie 13 Sekrety morza - Zdjęcie 14 Sekrety morza - Zdjęcie 15