Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

American Sniper

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:33Film Snajper (2014) Opowieść o życiu najsłynniejszego amerykańskiego snajpera Chrisa Kyle’a. Obrazy z wojny w Iraku przeplatają się scenami życia rodzinnego bohatera.

Ocena: 7.5/10 (4199)
Premiera: PL (2014-11-11)
Długość: 02:14:00
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Wojenny
Produkcja: USA
Reżyseria: Clint Eastwood
Scenariusz: Jason Hall
Muzyka: Clint Eastwood, Ennio Morricone
Zdjęcia: Tom Stern
Nagrody: Oscar 2015: najlepszy montaż dźwięku Alan Robert Murray, Bub Asman, 2015 Critics' Choice: najlepszy aktor w filmie akcji Bradley Cooper, 2014 National Board of Review: najlepszy reżyser Clint Eastwood

Obsada: Bradley Cooper - Chris Kyle, Kyle Gallner - Goat-Winston, Cole Konis - młody Chris Kyle, Ben Reed - Wayne Kyle, Elise Robertson - Debbie Kyle, Luke Sunshine - młody Jeff Kyle, Troy Vincent - Pastor, Brandon Salgado Telis - Bully, Keir O'Donnell - Jeff Kyle, Marnette Patterson - Sarah

„Snajper” to amerykański biograficzny dramat wojenny w reżyserii Clinta Eastwooda. Produkcja opowiada o życiu najsłynniejszego amerykańskiego snajpera Chrisa Kyle’a (Bradley Cooper). „Snajper” prowadzi widza przez dzieciństwo Chrisa, lata młodości, marzenia o byciu kowbojem aż do decyzji o wstąpieniu do jednostek specjalnych. Chris przeszedł mordercze treningi i został komandosem elitarnej jednostki Navy SEALs. Po zamachu na WTC bohater zostaje wysłany do Iraku. Tam przyświeca mu jeden cel- bronić swoich towarzyszów broni. Cechuje do szybkość podejmowania decyzji, spokój i bardzo celne oko. Bardzo szybko staje się żywą legendą wśród Amerykanów, ale i wśród irakijskich powstańców, którzy za jego głowę wyznaczają nagrodę. „Snajper” to także opowieść o relacjach rodzinnych Chrisa, jego małżeństwie z Tayą (Sienna Miller). Cztery zmiany w Iraku nie pozostały bez echa, wojna nadal toczyła się w głowie i duszy Chrisa.

Snajper (zwiastun):
Recenzja Filmu Snajper:Owczarek kontra wilki, czyli „Snajper”Wokół „Snajpera” Clinta Eastwooda było już głośno, zanim jeszcze film pojawił się na ekranach. Produkcja ta jest dosyć kontrowersyjna i podzieliła Amerykanów na dwie grupy- zwolenników i zagorzałych przeciwników sposobu patrzenia na rzeczywistość przestawioną w filmie. „Snajper” jest filmem opartym na życiu Chrisa Kyle, najsławniejszego amerykańskiego snajpera, który brał udział w czterech misjach w Iraku.
Film niewątpliwie swoją tematyką wkłada kij w mrowisko. Temat jest bolesny i mocny, jak wyważanie zamkniętych drzwi kopnięciem, a to właśnie jedna z pierwszych scen filmu. „Snajper” to biografia członka elitarnej jednostki Navy SEALs. Chris od najmłodszych lat cechował się dobrym okiem. Już wtedy chodził z ojcem na polowania i świetnie strzelał, w wojsku szybko ten talent został doceniony. Produkcja opowiada o życiu Chrisa, przeplata sceny z wojny w Iraku ze scenami życia rodzinnego. „Snajper” pokazuje dwie twarze bohatera, który w relacjach rodzinnych jest bardzo czuły i kochający, a na wojnie twardy i opanowany. Brutalny świat wojny nie pozostaje jednak bez wpływu na psychikę bohatera. Film ukazuje proces przemiany Chrisa, który z czasem staje się bardziej oschły, oszczędny w słowach, a momentami nieprzewidywalny. Wojna i jej piekło odcisnęły się piętnem na duszy snajpera.
Clint Eastwood jest bardzo oszczędny w środkach. Film nie jest naszpikowany efektami specjalnymi. Reżyser wojnę ukazał w sposób prosty, a jednocześnie bardzo brutalny i przemawiający do widza. Niektóre sceny wstrząsają i na długo pozostaną w pamięci, jedną z nich jest zabicie dziecka wiertarką elektryczną. Takie obrazy prowokują pytanie- czy wojna ma sens? Zdają się wstrząsać widzem, zmuszają do reakcji. „Snajper” pokazuje jednak tylko jeden słuszny sposób patrzenia na rzeczywistość- punkt widzenia Chrisa. Bohater jest ślepo posłuszny, ani przez chwile nie wątpi w słuszność swoich kroków, słuszność wojny. Jest jak owczarek z przypowieści ojca Chrisa. Przypowieść ta niejako definiuje od początku cały film. Nikt nie ma tutaj wątpliwości, kto jest owcą, kto wilkami, a kto owczarkiem, który strzeże owiec z narażeniem życia. Zresztą niejednokrotnie z ust bohatera w stosunku do irakijskich partyzantów pada słowo „dzikusy”. Jednoznaczny przekaz ideologiczny powoduje burze i ogromne dyskusje na temat filmu.
Jeśli chodzi o warstwę realizacyjną filmu, Eastwood pokazał, że nawet prostymi sposobami można przekazać wiele treści i poruszyć widza. Największym atutem jest tutaj obsadzenie w głównej roli Bradleya Coopera. Aktor z zagraniem postaci Chrisa poradził sobie doskonale. To na jego barkach spoczywała odpowiedzialność za film, gdyż „Snajper” jest filmowym hołdem złożonym granej przez Coopera postaci. W genialny sposób Eastwood ukazał złożoność psychiki snajpera. Chris wierzy w słuszność wojny, jego nadrzędnym celem jest chronienie towarzyszy broni. Nie oznacza to jednak, że pozbył się całkiem ludzkich odruchów. Wielokrotnie, kiedy na jego celu znajdowała się kobieta lub dziecko, widać było walkę moralną w środku bohatera.
„Snajper” jest produkcją, która zaskakuje dobrą realizacją i grą aktorską. Nawet kobiety nie powinny się nudzić na tym filmie. Można byłoby jedynie okroić trochę produkcję, skrócić, wtedy oglądałoby się przyjemniej, a film robiłby jeszcze bardziej piorunujące wrażanie.


Snajper - Zdjęcie 1 Snajper - Zdjęcie 2 Snajper - Zdjęcie 3 Snajper - Zdjęcie 4 Snajper - Zdjęcie 5 Snajper - Zdjęcie 6 Snajper - Zdjęcie 7 Snajper - Zdjęcie 8 Snajper - Zdjęcie 9 Snajper - Zdjęcie 10 Snajper - Zdjęcie 11