Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

White Bird in a Blizzard

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:32Film Śnieżny ptak (2014) Matka młodej bohaterki pewnego dnia znika bez śladu. W życiu młodej dziewczyny zaczyna panować chaos.

Ocena: 6.8/10 (1197)
Premiera: PL (2014-01-20)
Długość: 01:31:00
Gatunek: Dramat, Thriller
Produkcja: Francja, USA
Reżyseria: Gregg Araki
Scenariusz: Gregg Araki
Muzyka: Robin Guthrie, Harold Budd
Zdjęcia: Sandra Valde-Hansen

Obsada: Eva Green - Eve Connor, Shiloh Fernandez - Phil, Shailene Woodley - Kat Connor, Thomas Jane - Detektyw Scieziesciez, Christopher Meloni - Brock, Gabourey Sidibe- Beth, Angela Bassett - Dr Thaler, Michael Patrick McGill - Aaron

„Biały ptak w zamieci” (White Bird w Blizzard) to francusko-amerykański thriller dramatyczny, który został wyprodukowany w 2014 roku. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Greg Araki. Za podstawę do opracowania scenariusza posłużyła powieść pod takim samym tytułem, której autorką jest Laura Kasischke. Główna bohaterka filmu to Katrina „Kat”, której matka pewnego dnia znika bez słowa. Kobieta nie zostawia żadnego listu, a policja jest bezradna wobec całej sprawy. Opowieść robi się coraz bardziej tajemnicza. Rzeczywistość przeplatana zostaje białymi snami, w których nastolatka widzi matkę. Nikt nie domyśla się, gdzie znajduje się kobieta. Katrina wyprowadza się z rodzinnego miasteczka, zamierza studiować. Pewnego razu odwiedza na nowo rodzinne okolice. Spotyka się ze swoim ojcem, poznaje jego nową kobietę. Czas upływa na rozmowach z dawnymi przyjaciółmi, jednak nie wszystko zdaje się być poukładane i spokojne. W dziewczynie drzemie chęć odkrycia tajemnicy i zagadki z przeszłości. Czy będzie jej dane poznać prawdę o matce?

Śnieżny ptak (zwiastun):
Recenzja Filmu Śnieżny ptak:Biały senŚnieg


„Biały ptak w zamieci” (White Bird in a Blizzard) - w tym przypadku zaintrygował mnie tytuł. Poczułam, że zapowiada się na pewną intrygującą refleksję, a jednocześnie jakąś wysmakowaną zbrodnię - czy się pomyliłam? Araki jakoś specjalnie nie szaleje, nie podkręca tempa, ale w ostatecznej odsłonie zaskakuje i to właśnie mi się podoba. Ten amerykański reżyser („Zły dotyk”), scenarzysta, producent, a jednocześnie montażysta filmów niezależnych, przedstawiciel nurtu New Queer Cinema (prezentowanie wątków i odwoływanie się do motywów, które dotyczą odmienności seksualnej, LGBT itp.) znów opowiada o dojrzewaniu. Tym razem podaje na tacy opowieść okraszoną białym snem, której akcja rozgrywa się na przełomie lat 80. i 90. To jednak ze snu należy wybierać poszczególne części układanki. To sen stanie się odpowiedzią na dręczące pytania i kluczem do rozwiązania zagadki.
„Biały ptak zamieci” to nie tylko świat rzeczywisty, namacalny, taki, którego możemy dotknąć, na którym możemy złożyć usta w kształcie pocałunku. To także świat oniryczny, w który wnikamy tunelem snu głównej bohaterki - Kat Connor (niezła w swojej roli Shailene Woodley). Fabuła filmu, podobnie jak w „Złym dotyku” skupia się wokół tajemnicy. O ile w „Złym dotyku” chodziło o przeszłość i o sekret z dawnych lat, tak w „Białym ptaku…” tajemnica dotyczy zniknięcia matki. Reżyser tak snuje opowieść, by widz zadawał sobie pytania podczas seansu: dlaczego, po co, w jaki sposób? Film rozpoczyna się dziwnie i tajemniczo. Następnie kobieta znika, nie pozostawia po sobie śladu, żadnej wiadomości. Nastoletnia Kat widzi matkę w snach. Snuje się ona białym krajobrazem, jest zimno, pada śnieg. Te oniryczne obrazy nadają produkcji smak baśni. Zimno łączy się z nagą skórą na śniegu.

Zamieć


Biel aż kłuje w oczy i jest boleśnie niepokojąca. Te wszystkie sny przeplatane są czasem rzeczywistym, a także wspomnieniami głównej bohaterki. To ona jest jakby narratorką przeszłości. Wyciąga z szuflady wspomnień białe prześcieradła, w których panuje zamieć, ciastka, na które mogła tylko popatrzeć, dziwnie patrzące oczy matki, tajemniczą kłódkę ojca, relacje swoich rodziców. To wszystko pozwala widzowi na złożenie obrazu psychologicznego, w którym ogromne znaczenie ma przeszłość. Matka przypomina gwiazdę filmową, żyjącą w złotej klatce, w której brakuje powietrza. Ojciec to przypomnienie bolesnej powtarzalności i monotonii życia matki. Rodzice Kat żyli więc oddzielnie. Relacje kobiety z córką też pozostawiały wiele do życzenia. Momentami panowało wrażenie, że matka zazdrości Kat młodości, urody, tego, że córka ma swoje życie intymne, chłopaka Phila. Może dlatego próbowała uwodzić, zachowywała się dziwnie i nie mogła znaleźć sobie miejsca? Pytanie tylko, czy dlatego zniknęła?
Wizyta u psychiatry raczej nie przynosi efektów. Kat dalej nie potrafi poradzić sobie z duchami przeszłości. Kolejne sny przynoszą śnieżną zamieć. Smaku całości dodaje niepokojąca muzyka, idealnie dobrana do każdej sceny.

Tęsknota


Czas mija i Araki wrzuca młodą Katrinę w wir wydarzeń i uczelniany świat. Mimo zmiany miejsca w dziewczynie przez cały czas kiełkuje chęć poznania prawdy. Na kilka dni powraca ona do rodzinnego miasteczka. Powrót do korzeni, do stojącego w miejscu „zadupia” (jak to trafnie określają bohaterowie filmu) znów budzi sny. I rozpoczyna się kolejna wędrówka przez białą zamieć, a przede wszystkim przez tęsknotę za prawdą. Matka w wizjach powie: „włożyłam moje ręce do wody, a one zniknęły”. Ten niepokój białych scen towarzyszy widzom przez cały czas, a biel może mieć tutaj znaczenie symboliczne. Kopaliński w „Słowniku Symboli” podaje, że biel jest symbolem życia wiecznego, wieczności, uniesienia, oświecenia, rozumu, ponadczasowości, intuicji, odpoczynku. W zasadzie każde z tych znaczeń można dopasować do White Bird in a Blizzard, choć w filmie Arakiego biel w moim przekonaniu może również symbolizować niepokój. I taka właśnie jest ta produkcja. Porozdzierana snami, niepokojąca, tajemnicza, sekretna, momentami na siłę przedłużana, dlatego niektóre sceny wydają się po prostu nudne. Jednak jedno jest pewne. Film „Biały ptak w zamieci” traktuje o samotności i braku zrozumienia. Tak naprawdę każdy z bohaterów posiada swoją białą zamieć i swoją białą tęsknotę, niezależnie od czasu, miejsca i akcji.

Kaja Kowalewska


Śnieżny ptak - Zdjęcie 1 Śnieżny ptak - Zdjęcie 2 Śnieżny ptak - Zdjęcie 3 Śnieżny ptak - Zdjęcie 4 Śnieżny ptak - Zdjęcie 5 Śnieżny ptak - Zdjęcie 6 Śnieżny ptak - Zdjęcie 7 Śnieżny ptak - Zdjęcie 8 Śnieżny ptak - Zdjęcie 9 Śnieżny ptak - Zdjęcie 10 Śnieżny ptak - Zdjęcie 11 Śnieżny ptak - Zdjęcie 12 Śnieżny ptak - Zdjęcie 13 Śnieżny ptak - Zdjęcie 14 Śnieżny ptak - Zdjęcie 15