Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Child 44

Aktualizacja: 2016-06-14 11:32:19Film System (Child 44) (2015) Młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w Rosji, Demidow, rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie serii morderstw dzieci.

Ocena: 6.8/10 (2394)
Premiera: PL (2015-04-15)
Długość: 02:17:00
Gatunek: Dramat, Thriller
Produkcja: Czechy, Rosja, USA, Wielka Brytania, Rumunia
Reżyseria: Daniel Espinosa
Scenariusz: Richard Price
Muzyka: Jon Ekstrand
Zdjęcia: Oliver Wood

Obsada: Tom Hardy - Leo Demidov, Joel Kinnaman - Vasili, Noomi Rapace - Raisa Demidov, Gary Oldman - Generał Mikhail Nesterov, Charles Dance - Major Grachev, Jason Clarke - Anatoly Brodsky, Vincent Cassel - Major Kuzmin, Tara Fitzgerald - Inessa Nesterov, Paddy Considine - Vladimir Malevich

„System (Child 44)” w reżyserii Daniela Espinosy oparty jest na powieści Toma Roba Smitha „Child 44” inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, historia seryjnego mordercy Andrieja Czikatiło. Akcja filmu przenosi widzów w realia stalinowskiej Rosji. Głównym bohaterem produkcji jest młody i ambitny funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy). Ślepa wiara w system zostaje w nim zachwiana, kiedy przełożeni wydają mu rozkaz zatuszowania morderstwa czteroletniego chłopca. Według oficjalnej propagandy Rosja to kraj, w którym nikt nie popełnia morderstw. Bardzo szybko okazuje się, że śmierć chłopca to nie jedyny przypadek. To początek całej serii brutalnych morderstw. Demidow zaczyna swoje prywatne śledztwo i tym samym naraża się na gniew wysoko postawionych funkcjonariuszy.

System (Child 44) (zwiastun):
Recenzja Filmu System (Child 44):„W raju nie ma morderstw”, czyli o filmie Daniela Espinosy pt.: „System (Child 44)”Trudno o lepszą reklamę filmu niż to, co się dzieje wokół nowej produkcji Daniela Espinosy pt.: „System”. Film ten bowiem został zakazany na terenie Rosji, samo Ministerstwo Kultury zabrało głos w tej sprawie i zabroniło dystrybucji produkcji na terenie kraju. Dla wielu kino maniaków jest to z pewnością element zachęcający i intrygujący. Pojawia się w głowie pytanie, dlaczego film trafił na listę filmów zakazanych?
„System” opowiada historię inspirowaną sprawą seryjnego mordercy Andrieja Czikatiło. Akcja toczy się w stalinowskiej Rosji w latach 50. XX wieku. Produkcja stanowi więc niesamowite połączenie dramatu politycznego z thrillerem. Ma zatem wszystkie cechy potrzebne ku temu, by stać się wielkim przebojem kinowym. Niestety w wielu punktach „System” zawodzi.

Piekło życia


Nowa produkcja Espinosy pojawiła się w polskich kinach w porównywalnym czasie co film Mikkela Nørgaarda pt.: „Zabójcy bażantów”. Obie produkcje poruszają problem tajemniczych morderstw, przemocy. Zdecydowanie jednak różnią się klimatem i sposobem potraktowania tematu. O ile „Zabójcy bażantów” hipnotyzowały i wciągały w mroczny, pełen brutalności świat, to „System” jest opowieścią, gdzie sprawa morderstw stanowi tylko pretekst do rozwijania innych, mniej czy bardziej ciekawych wątków.
Na pierwszy plan wysuwa się tutaj postać Leo Demidowa, wysokiego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. Widzowie mogą śledzić losy bohatera od najmłodszych lat. „System” prowadzi po nitce przez kolejne etapy życia bohatera. Jest to doskonały zabieg z punktu widzenia zbudowania rysu psychologicznego bohatera. Espinosa z pietyzmem buduje charaktery wszystkich bohaterów pojawiających się na ekranie, podobnie jest w przypadku mordercy, którego doskonały portret psychologiczny możemy zaobserwować podczas seansu. Tym samym widz rozumie decyzje Leo, potrafi przewidzieć jego reakcje na dane sytuacje. Bohater grany przez Toma Hardy’ego staje się tym samym bliższy widzowi, co zdecydowanie jest plusem produkcji. A losy małego chłopca, który ucieka z sierocińca na Ukrainie potrafią poruszyć serca. Chłopczyk przyjmuje wtedy nowe imię- Leo, co znaczy lew. Imię to ma symbolizować nowy start i dodawać mu siły. Tak też się stało. Mimo piekła życia Leo w głębi duszy był ciągłym wrażliwym, ale i odważnym człowiekiem.

Czyściec wojska


Produkcja Espinosy prowadzi nas razem z Leo przez czyściec wojska, zdobywanie Berlina, karierę w służbach bezpieczeństwa. Równolegle rozwija się tutaj wątek miłości do Raisy (bardzo dobra Noomi Rapace) . Niestety motyw miłości jest tutaj nieskładny i nielogiczny. Wyraźnie czuć, że jest on tu jakby zamieszczony na siłę, by wzmóc dramatyzm sytuacji. Tak się jednak nie dzieje. Losy małżonków raczej zamulają, powodują kolejne znaki zapytania i nic ważnego nie wnoszą. Nawet podczas śledztwa w sprawie zamordowanych dzieci miłosne perypetie odciągają akcję od najważniejszych wydarzeń, zabierają cenne kinowe minuty i rozpraszają niepotrzebnie uwagę. Miłość Leo i Raisy oraz jego kariera w wojsku bardziej przypominają czyściec niż prawdziwe życie z całych sił. Podobnie jest z grą aktorską naszego polskiego akcentu w filmie - Agnieszki Grochowskiej. Aktorka jest po prostu nijaka, pojawia się i znika, nie jest zapamiętana, a to chyba największy grzech aktorstwa- bycie nijakim.

„Raj” systemu


Espinosie nie można jednak odmówić oddania realizmu. Twórcy filmu przygotowali prawdziwą ucztę klimatu stalinowskiej Rosji. W atmosferze pełnej machlojek, brudu, korupcji, walki o stołki, a także przestępstw akcja filmu posuwa się do przodu. Po raz kolejny zatem przychodzi ubolewać, że główny wątek został potraktowany tak po macoszemu i że nawet rozwiązanie zagadki nie jest tak dramatyczne i tak wyeksponowane jakby się tego chciało. Film Espinosy skupia się raczej na zasadach działania systemu, na pewnych schematach. Porusza w tym może zbyt wiele wątków, ale klimat ówczesnej Rosji został oddany rewelacyjnie i z pełnym przekonaniem. Widz na chwilę może przenieść się w czasy, gdzie grzechem jest poszukiwanie winnych morderstwa, bo przecież w „raju nie ma morderstw”.

Marta


System (Child 44) - Zdjęcie 1 System (Child 44) - Zdjęcie 2 System (Child 44) - Zdjęcie 3 System (Child 44) - Zdjęcie 4 System (Child 44) - Zdjęcie 5 System (Child 44) - Zdjęcie 6 System (Child 44) - Zdjęcie 7 System (Child 44) - Zdjęcie 8 System (Child 44) - Zdjęcie 9 System (Child 44) - Zdjęcie 10 System (Child 44) - Zdjęcie 11 System (Child 44) - Zdjęcie 12 System (Child 44) - Zdjęcie 13