Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Into the Woods

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:40Film Tajemnice lasu (2014) Musical „Tajemnice lasu” łączy klasyczne motywy z różnych baśni braci Grimm, żeby ułożyć bohaterów w ciągu jednej historii. Nie zabraknie tutaj Kopciuszka, elementów z Czerwonego Kapturka, Wilka czy Roszpunki.

Ocena: 5/10 (2802)
Premiera: PL (2014-12-08)
Długość: 02:04:00
Gatunek: Fantasy, Komedia, Musical
Produkcja: Kanada, USA, Wielka Brytania
Reżyseria: Rob Marshall
Scenariusz: James Lapine
Muzyka: Stephen Sondheim
Zdjęcia: Dion Beebe
Nagrody: Satelity: Najlepszy zespół aktorski w filmie, Amerykańska Gildia Kostiumologów: Najlepsze kostiumy w filmie fantasy Colleen Atwood

Obsada: Anna Kendrick - Kopciuszek, Meryl Streep - Czarownica, Johnny Depp - Wilk, James Corden - Piekarz, Emily Blunt - Żona Piekarza, Chris Pine - Książę Kopciuszka, Tracey Ullman - Matka Jacka, Christine Baranski - Macocha Kopciuszka, Lucy Punch - Lucinda, Frances De La Tour - Olbrzymka, Tammy Blanchard - Florinda, Annette Crosbie - Babcia, Simon Russell Beale - Ojciec Piekarza

„Tajemnice lasu” (Into the Woods) to amerykański musical utrzymany w klimacie fantasy z udziałem największych gwiazd. Światowa premiera miała miejsce 8 grudnia 2014 roku, a premiera w Polsce przypadła na dzień 13 lutego 2015. Do filmu zaangażowane zostały takie gwiazdy jak: Meryl Streep i Johnny Depp. Ten humorystyczny, a zarazem zmuszający do refleksji musical w sposób brawurowy łączy klasyczne motywy z różnych baśni braci Grimm, żeby ułożyć bohaterów w ciągu jednej historii. Nie zabraknie tutaj Kopciuszka, elementów z Czerwonego Kapturka, Wilka czy Roszpunki. W „Tajemnicach lasu” marzeniem Piekarza i jego żony jest posiadanie dziecka. Niestety, żeby to życzenie mogło się spełnić, bohaterowie muszą odmienić swój los i odwrócić zły czar. Możliwe to będzie dopiero wtedy, kiedy spełnią oni życzenia wiedźmy. Wybierają się więc w podróż do tajemniczego lasu. Czy im się to uda?

Tajemnice lasu (zwiastun):
Recenzja Filmu Tajemnice lasu:I wish … czyli „Tajemnice lasu” o życzeniach, które mają swoją cenęUważaj na czar, który rzucasz


A może by tak zacząć od Freuda? Gdyż to we freudowskim duchu plecie się opowieść o tajemnicach lasu. Wszystkie traumy razem wzięte. Wszyscy bohaterowie wyposażeni po brzegi koszykami smutków w pelerynach czy bez szukają ulgi. I jakże ważna jest tutaj godzina północy. Północ, która bije w księżyc, błękit i mrok zarazem. Aura tajemniczości wypełnia każdą szufladą musicalu, który miał być niesamowitą podróżą, a okazał się, w moim przekonaniu, ślepą ścieżką od połowy. O północy może stać się wszystko. Hasło przewodnie „I wish…”, hasło do marzeń, do spełnienia. Rob Marshall starał się jak mógł, żeby stworzyć wspaniałe widowisko. W pierwszej części „Tajemnic…” świetnie mu się to udało, w drugiej natomiast panuje nieład, chaos, brak potrzebnej konkretyzacji, przesyt nieścisłości. Musical okazał się mroczną reinterpretacją znanych i popularnych baśni, a las, do którego trafiają bohaterowie nie przypomina niczego, w co chciałoby się wnikać. Po godzinie przynudza. Zastanawiam się, czy na moją opinię nie ma tu dużego wpływu niedawno obejrzana „Czarownica” (w reżyserii Roberta Stromberga) z doskonałą Angeliną Jolie w roli głównej. Być może. „Maleficent” zatrzymuje. W ten obraz widz z przyjemnością potrafi się zanurzyć, a ponure kolce okraszone są magią, dzwoneczkami i pyłem ze srebra. W tajemniczym lesie natomiast buszują niezadowoleni bohaterowie, którzy krzywią się, a tak naprawdę nie do końca wiedzą, czego chcą od życia. Zdecydowanie „Czarownica” bije na głowę mikser lepkich postaci zaczerpniętych z baśni braci Grimm.
„Tajemnice lasu” to pomieszanie bajek. Jest tutaj Kopciuszek, Czerwony Kapturek w czerwonej pelerynie, Jaś i magiczna fasola, Mlecznobiała krowa, Piekarz i jego żona, którzy pragną dziecka, wiedźma, która potrafi rzucać czar. A wszystko rozpoczyna się od pragnienia, aby zdjąć klątwę rzuconą na dom Piekarza. Każdy bohater jednak czegoś sobie życzy. Kopciuszek pragnie iść na bal, poznać Księcia, Roszpunka chciałaby poznać świat, Jaś musi sprzedać krowę. Wszyscy więc udają się do lasu. W tajemnicę, żeby zobaczyć, sprzedać, dostać, zrobić eliksir. Wszystkie bajki mają ze sobą połączenie, tę samą stację, dworzec o zapachu marzeń. A w lesie można znaleźć wszystko: pantofelek Kopciuszka, czerwoną pelerynę Kapturka, magiczną fasolę, krowę, kurę znoszącą złote jajka.

Uważaj na drogę, która wybierasz


Magii i blasku dodają niesamowite kreacje aktorskie. I tutaj pochwalić należy doskonałą Meryl Streep. Jej postać jest rozdarta i dramatyczna, przez co idealnie wpasowała się w konwencję musicalu. Dobrze radzą sobie w „Tajemnicach lasu” również pozostali aktorzy, a w szczególności James Corden, Anna Kendrick i Emily Blunt.
Z początku jest dynamika. Każdy z bohaterów czegoś pragnie. Próbuje wyśpiewać swoje życzenie (I wish…). Widz zastanawia się, w jaki sposób zostaną połączone ze sobą wszystkie bajki. Pantofelek pasuje, Kopciuszek nie płacze, a Roszpunka zostaje wygnana na bagna. Są tutaj również schody w smole, które mają zatrzymać czas i drzewo cudów. Akcja się kotłuje, zwalnia na chwilę, po to, by w konsekwencji… rozczarować. Zdecydowanie uważam, że „Tajemnice lasu” powinny były zakończyć się w połowie. Druga część jest po prostu zbędna. Widzowie zaczynają ziewać. Wkrada się nuda. W całej tej muzycznej opowieści najpiękniejsze chyba próbuje być jednak przesłanie. Przesłanie to jednak, jak już wcześniej wspomniałam, nie do końca jest zsynchronizowane ze scenerią.
„Chwytaj chwilę. Niebo może w każdej chwili spaść”, bo gdzie nie ma wyboru, to nie ma nic do stracenia.
To człowiek decyduje o tym, co jest według niego słuszne. Każdy popełnia błędy. Czarownice mogą mieć rację, a olbrzymy mogą być dobre. Każdy sam jednak decyduje o swoim losie. Staje przed wyborem i wybiera, dlatego należy ostrożnie wybierać życzenia, bo życzenia się spełniają, ale mają swoją cenę.


Tajemnice lasu - Zdjęcie 1 Tajemnice lasu - Zdjęcie 2 Tajemnice lasu - Zdjęcie 3 Tajemnice lasu - Zdjęcie 4 Tajemnice lasu - Zdjęcie 5 Tajemnice lasu - Zdjęcie 6 Tajemnice lasu - Zdjęcie 7 Tajemnice lasu - Zdjęcie 8 Tajemnice lasu - Zdjęcie 9 Tajemnice lasu - Zdjęcie 10 Tajemnice lasu - Zdjęcie 11 Tajemnice lasu - Zdjęcie 12 Tajemnice lasu - Zdjęcie 13