Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:01Film Timbuktu (2014) Spokojne życie pewnej rodziny zostaje zakłócone przez reżim islamistyczny. Akcja filmu rozgrywa się w Timbuktu (miasto w Mali).

Ocena: 7.5/10 (813)
Premiera: PL (2014-05-15)
Długość: 01:40:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: Francja, Mauretania
Reżyseria: Abderrahmane Sissako
Scenariusz: Abderrahmane Sissako, Kessen Tall
Muzyka: Amine Bouhafa
Zdjęcia: Sofian El Fani
Nagrody: Cannes 2014 - Nagroda Jury Ekumenicznego - Nagroda główna Abderrahmane Sissako, Cezary 2015 - Cezar - Najlepszy film Abderrahmane Sissako, Sylvie Pialat, Étienne Comar, Najlepszy reżyser Abderrahmane Sissako, Najlepsza muzyka filmowa Amine Bouhafa, Najlepsze zdjęcia Sofian El Fani, Najlepszy dźwięk Philippe Welsh, Roman Dymny, Thierry Delor, Najlepszy montaż Nadia Ben Rachid, Najlepszy scenariusz oryginalny Abderrahmane Sissako, Kessen Tall

Obsada: Ibrahim Ahmed - Kidane, Abel Jafri - Abdelkrim, Toulou Kiki - Satima, Layla Walet Mohamed - Toya, Mehdi A.G. Mohamed - Issan, Hichem Yacoubi - Dżihadysta, Kettly Noel - Zabou, Fatoumata Diawara - Piosenkarka Fatou

Reżyserem „Timbuktu” jest Abderrahmane Sissako. Ten dramat francusko-mauretański przyciągnie przed ekrany kinowe z pewnością wszystkich miłośników gatunku, a także osoby zafascynowane zupełnie inną kulturą i obyczajami. Akcja filmu rozgrywa się w mieście tytułowym, które mieści się nad rzeką Niger. Władzą tam przejęli dżihadyści. Mieszkańcy są objęci islamistycznym reżimem. W mieście panuje zakaz uciech i używek, nie wolno palić papierosów. Zabronione jest również słuchanie muzyki i granie w piłkę. Reżim najboleśniej jednak dotyka kobiety. One w zasadzie nie posiadają żadnych praw. Władze całkowicie wyłączają kobiety z życia społecznego. Film Sissako opowiada historię pewnej rodziny, która zamierza przetrwać tę ciężką sytuację. Pewnego razu dochodzi jednak do nieumyślnego zabójstwa. Co wydarzy się dalej? Jakie będą konsekwencje nieumyślnego czynu?

Timbuktu (zwiastun):
Recenzja Filmu Timbuktu:Zadry, czyli o losach TimbuktuMoże zacznijmy od tego, czym jest Timbuktu. Warto delikatnie wniknąć w historię, w znaczenia, aby filmowy obraz stał się dla widza bardziej przystępny. Tak więc Timbuktu to miasto położone w Mali, nad rzeką Niger. Powstało, jak podają źródła, prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku. Aktualnie znajduje się na liście obiektów, które zostały objęte wyjątkową opieką międzynarodowej organizacji UNESCO i ONZ. W kulturze Zachodu miasto uważane jest za symbol odległego i tajemniczego miejsca, które rolę szczególną odgrywa właśnie w literaturze bądź właśnie w filmie. Timbuktu charakteryzuje się unikalnymi walorami przyrodniczymi (piękno natury, doskonała przyroda), a także warto poobserwować tutaj obyczaje i kulturę. Niestety, w roku 2012 Mali objęte było wojną domową, dlatego Timbuktu ucierpiało, niszczone były zabytki, umierali ludzie.

Galeria postaci


Obraz Abderrahmane Sissako pt. „Timbuktu” (film zdobył niesamowitą ilość nagród, był również nominowany do Oskara, jednakże przegrał z naszą „Idą”) to opowieść o małej, afrykańskiej mieścinie, która jest terroryzowana przez fanatyków religijnych. W miasteczku panują okrutne prawa, którym w żaden sposób nie wolno się sprzeciwić. Zabronione jest słuchanie muzyki, a także zabawy, do których zaliczana jest np. piłka nożna. Wszelkie oznaki wyłamywania się ze schematu posłuszeństwa tępione są przez patrole. Reżyser filmu Sissako nie zgrywa się na wielkiego mentora, wręcz przeciwnie, opowieść płynie łagodnie, snuje się jak rzeka, a uwaga skupiona została na uwypukleniu absurdów. Podkreślone w „Timbuktu” zostały również elementy humorystyczne, gdyż zdecydowanie zasługują one na uwagę. Bohaterami filmu są różni ludzie, dzięki czemu tworzy się doskonała galeria postaci. Widz ma szansę spoglądać na ludzi z różnych perspektyw i pod różnym kątem.

Portret miasta


Terror dżihadystów budzi jednak grozę. Ludzie, którzy nie odczuli terroru na własnej skórze, nie mają pojęcia jak wyglądają rządy fundamentalistów tak naprawdę. Film „Timbuktu” ma być portretem miasta, a jednocześnie uchwyceniem schematu, w jaki wbić się muszą posłusznie mieszkańcy opanowanego terrorem miejsca. Fanatycy posiadają długą listę rzeczy, których wykonywać/robić nie wolno. Lista ta zwie się haram (dosłownie: to, co zakazane). Zarówno śpiew jak i palenie papierosów drażnią Allaha. Kobiety muszą zachowywać się przyzwoicie. Nie mogą być kusicielkami, muszą szczelnie owijać się ubraniem (rękawiczki, skarpety). Jeżeli któraś z kobiet się sprzeciwi i np. popełni grzech cudzołóstwa, to zostanie ukamienowana.
Film „Timbuktu” został zrealizowany w bardzo delikatnej i dyskretnej atmosferze. Prezentuje sytuację dramatyczną mieszkańców, a także pokazuje, jak beznadziejna może być egzystencja, istnienie opanowane terrorem i beznadziejnymi nakazami. Kamera płynie spokojnie i dokonuje rejestru połączeń: obrazów, przyrody, harmonii i piękna natury z duszą, która cierpi, bo jest obezwładniona i chora. Ten kontrast zdaje się być naprawdę bolesny, podobnie jak świadomość ubezwłasnowolnienia i zadry.

Silver


Timbuktu - Zdjęcie 1 Timbuktu - Zdjęcie 2 Timbuktu - Zdjęcie 3 Timbuktu - Zdjęcie 4 Timbuktu - Zdjęcie 5 Timbuktu - Zdjęcie 6 Timbuktu - Zdjęcie 7 Timbuktu - Zdjęcie 8 Timbuktu - Zdjęcie 9 Timbuktu - Zdjęcie 10 Timbuktu - Zdjęcie 11 Timbuktu - Zdjęcie 12 Timbuktu - Zdjęcie 13 Timbuktu - Zdjęcie 14 Timbuktu - Zdjęcie 15