Filmy - FilmLine.pl

Filmy:
Aktualizacja: 2016-06-10 16:24:33Film Time Lapse (2014) Przyjaciele znajdują gigantyczny aparat, który robi nietypowe zdjęcia. Okazuje się, że fotografie są obrazami z przyszłości, zapisem tego, co musi się wydarzyć następnego dnia.

Ocena: 6.6/10 (275)
Premiera: PL (2014-04-19)
Długość: 01:44:00
Gatunek: Thriller, Sci-Fi
Produkcja: USA
Reżyseria: Bradley King
Scenariusz: Bradley King, B.P. Cooper
Muzyka: Andrew Kaiser
Zdjęcia: Jonathan Wenstrup

Obsada: Danielle Panabaker - Callie, Matt O'Leary - Finn, George Finn - Jasper, John Rhys-Davies - Pan Bezzeredes, Amin Joseph - Big Joe, Jason Spisak - Ivan, David Figlioli - Marcus, Sharon Maughan - Doktor Heidecker

„Time Lapse” to thriller science fiction, który został wyprodukowany w 2014 roku. Za reżyserię odpowiada Bradley King. Filmowy scenariusz opracowali: Bradley King i B.P. Cooper. „Time Lapse” to produkcja amerykańska, która miała swoją światową premierę 19 kwietnia 2014 roku. Główni bohaterowie tego filmu to: Callie, Finn i Jasper. Pewnego dnia zupełnie przez przypadek znajdują oni gigantyczny aparat, który robi nietypowe zdjęcia. Okazuje się, że na fotografiach przedstawiona jest przyszłość. Szybko orientują się, że nie mogą wpływać na modyfikację zdarzeń, bowiem ingerencja w czas może spowodować śmierć. Wynalazca aparatu zostaje odnaleziony martwy. Później zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy i zachodzi do maksymalnych przemian. Bohaterowie dziwnie się zachowują, jakby mieli coś na sumieniu. Jaką zagadkę kryje w sobie tajemnicza maszyna i czy tylko maszyna jest odpowiedzialna za to, co się dzieje?

Time Lapse (zwiastun):
Recenzja Filmu Time Lapse:Fotograficzny wehikuł czasu, czyli Bradley King i jego „Time Lapse”Film poklatkowy


Time-lapse - termin ten oznacza tyle co film poklatkowy, fotografia poklatkowa. Technika ta wykorzystywana jest w fotografii i nagrywaniu w celu wychwycenia i zobaczenia procesów, które są zbyt powolne dla ludzkiej percepcji. Polega na robieniu zdjęć w pewnych odstępach czasu (np. co 12 godzin), żeby później móc je połączyć w całość i oglądać w przyspieszonym tempie. Tytuł dopasowany do filmu został w zasadzie idealnie. „Time Lapse” opowiada historię właśnie o niespotykanym aparacie fotograficznym, który wypluwa z środka zdjęcia o dwudziestej. Ze zdjęć natomiast zostaje stworzona pewna opowieść i zamieszczona na ścianie. Tylko kilka pustych miejsc (zaginione klatki) niepokoi.

Pędzel fotograficzny


W filmie, którego reżyserem jest Bradley King świat przedstawiony miesza się ze światem artysty. Jest tutaj wynalazca i jest również malarz. Pędzel, który rozciera farbę po płótnie również ma swoje znaczenie. Jest symbolem stwarzania - przyszłości?
Jednego z głównych bohaterów „Time Lapse” poznajemy w mieszkaniu w momencie pracy nad obrazem. Nad jednym dziełem można pracować długi czas. Bohater jest zdania, że obraz sam się nie namaluje. Trzeba poświęcić mu wiele uwagi, trzeba poruszyć wyobraźnię, by wyrazić pędzlem wszechświat. Finn (w tę rolę wcielił się Matt O’Leary i trzeba przyznać, że jest to najsłabsza kreacja aktorska w tym filmie, gdyż aktor praktycznie wcale nie przejął się swoją rolą i nie zaangażował w pędzel) wraz z dziewczyną Callie (nie do końca przekonującą Danielle Panabaker) i przyjacielem Jasperem (świetny w swojej roli George Finn) odnajduje fotograficzny wehikuł czasu. Bohaterowie natykają się na olbrzymi, nierealny aparat w domu u sąsiada - Pana Bezzeredesa (John Rhys-Davies). Okazuje się, że ta tajemnicza maszyna fotografuje wydarzenia z przyszłości. Aparat strzelił bowiem fotkę w przyszłość. Bohaterowie zobaczyli na zdjęciu siebie, ale w takiej konfiguracji/sytuacji, jaka jeszcze nie miała miejsca. Przyjaciele postanawiają nikomu o tym nie wspominać.

Farba czasu


Czasu nie można ani cofnąć, ani przyspieszyć. Nie można wpływać na czas i ingerować w jego przebieg/przepływ. Może to spowodować nieodwracalne zmiany, a nawet śmierć. Zabawa czasem jest niedopuszczalna i stanowi wielkie zagrożenie. Czasu należy przestrzegać i żyć z nim w zgodzie. Bohaterowie widzą napis „jeśli to czytasz, jest już jutro”. Próbują ustawiać zdarzenia tak, by nie naderwać czasu. Chcą dopasować sytuacje do fotografii, gdyż znają tylko efekt, ale nie znają przyczyny ani ciągu zdarzeń, które doprowadziły do danej sytuacji z przyszłości. Zabawa okazuje się intrygująca, ale jakże niebezpieczna.

Sztuka wyobraźni


„Time Lapse” to takie trochę niemrawe „Oszukać przeznaczenie”. Podobieństwa odnoszą się przede wszystkim do części trzeciej kultowego „Final Destination”, kiedy to grupa bohaterów ucieka od śmierci, a następnie ze zdjęć może odczytać swoją przyszłość. Fotografie stają się tutaj metaforą śmierci. Film Kinga nie dorównuje jednak produkcji Jamesa Wonga. Początkowo owszem wciąga, aby później zupełnie zapętlić wątki i znudzić. Wniosek jednak z „Time Lapse” płynie jeden: ciekawość to pierwszy stopień do piekła i lepiej nie znać tego, co ma się wydarzyć później. Sztuka bywa dziwna, malowanie nie jest przypadkowe, każdy artysta ma swój świat, a z czasem nie ma żartów, a wszystko prędzej czy później i tak odnajdzie swój powód.

Klara


Time Lapse - Zdjęcie 1 Time Lapse - Zdjęcie 2 Time Lapse - Zdjęcie 3 Time Lapse - Zdjęcie 4 Time Lapse - Zdjęcie 5 Time Lapse - Zdjęcie 6 Time Lapse - Zdjęcie 7 Time Lapse - Zdjęcie 8 Time Lapse - Zdjęcie 9 Time Lapse - Zdjęcie 10 Time Lapse - Zdjęcie 11 Time Lapse - Zdjęcie 12 Time Lapse - Zdjęcie 13 Time Lapse - Zdjęcie 14