Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Transcendence

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:35Film Transcendencja (2014) Umysł wybitnego naukowca zajmującego się tworzeniem sztucznej inteligencji zostaje przeniesiony przed jego śmiercią do komputera.

Ocena: 7/10 (3588)
Premiera: PL (2014-04-10)
Długość: 02:00:00
Gatunek: Dramat, Sci-Fi
Produkcja: Chiny, USA, Wielka Brytania
Reżyseria: Wally Pfister
Scenariusz: Jack Paglen
Muzyka: Mychael Danna
Zdjęcia: Jess Hall

Obsada: Johnny Depp - Will, Morgan Freeman - Joseph, Paul Bettany - Max, Cillian Murphy - Anderson, Cole Hauser - pułkownik Stevens, Rebecca Hall - Evelyn, Kate Mara - Bree, Josh Stewart - Paul, Bob - Falk Hentschel, Cory Hardrict - Joel Edmond, Luce Rains - Roger, Fernando Chien - Heng

„Transcendencja” to dramat science fiction w reżyserii Wally’ego Pfistera. Głównym bohaterem filmu jest profesor Will Caster (Johnny Depp), który pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji posiadającej samoświadomość, czyli transcendencji. W całym kraju nad projektem pracuje sztab naukowców. Badania te dzielą społeczeństwo na zafascynowanych nową technologią i tych, przeciwnych tworzeniu sztucznej inteligencji. Will zostaje postrzelony przez jednego z przeciwników badań. Zdesperowana żona naukowca, Evelyn (Rebecca Hall) z pomocą przyjaciela Maxa Watersa (Paul Bettany) przenosi mózg Willa do komputera. Kobieta jest zachwycona tym, że umysł Willa nadal żyje. Jakie skutki będzie miał ten eksperyment?

Transcendencja (zwiastun):
Recenzja Filmu Transcendencja:Między techniką a człowiekiemCzłowiek a nauka, przenikanie się tych dwóch światów, wpływ techniki na życie człowieka to tematy, obok których ciężko przejść obojętnie, dlatego science fiction stało się ostatnio ulubionym gatunkiem filmowych twórców. Gatunek ten pozwala na pokazanie intersującej rzesze odbiorców tematyki, a także na zaprezentowanie na ekranie świetnych efektów specjalnych, które zawsze kuszą oko. Wally Pfister w swoim filmie nie postawił jednak na wyśrubowane efekty, atutem „Transcendencji” jest problematyka i przesłanie.

Świat maszyn


Świat przyszłości w „Transcendencji” niewiele różni się od tego, który znamy. Rozwija się tylko bardziej technika, komputery działają na najwyższych obrotach. Grupa naukowców pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji, która będzie posiadała pełną ludzką świadomość. Nazywają to transcendencją. Jednym z zafascynowanych nowym projektem naukowców jest Will Caster. Podczas zborowych napadów na laboratoria w całym kraju dochodzi do krwawych wydarzeń i Will zostaje postrzelony. Niestety, jak się okazało, na skutek postrzału badacz zachorował na chorobę popromienną i jego dni są policzone. Żona naukowca w obliczu utraty męża decyduje się na szalony krok. Chce skopiować jego umysł do maszyny. Mimo komplikacji udaje się to, co stanowi dopiero początek zawirowań i wielkich moralnych dylematów.

Kino moralnych dylematów


Mimo że produkcja zaliczana jest do science fiction, to twórcy filmu nie postawili na efekty specjalne. Dodali ich tylko kilka dla urozmaicenia, dla lepszego smaku produkcji. Efekty cieszą oczy, ale nie wnoszą do filmu nic nowego, nie przyćmiewają problematyki.
W filmie Wally’ego Pfistera nie ma wyraźnego podziału na dobro i na zło. Nie można jednoznacznie stwierdzić, kto jest czarnym charakterem. Widz sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważniejsze. I jest to wybór niezwykle trudny. Po przeciwnych stronach barykady stoi świat bez chorób, z uzdatnioną wodą, dogodnościami, jednak za cenę utarty indywidualności, wewnętrznego „ja” i świat, w formie, jaką znamy, pełen zła, cierpienia, bólu, ale z zachowaniem indywidualności człowieka. Problematyka filmu jest trudna i zachęca widza do refleksji. Plejada gwiazd, która wcieliła się w główne rolę stanowi dodatkowy atut. Wielkie nazwiska będące reklama „Transcendencji” to Depp, Freeman, Hall czy Bettany. Oczywiście Depp znów pokazali się jak z najlepszej formy i tylko powiększył mój prywatny zachwyt, jakim darzę tego aktora za umiejętność stworzenia w każdym filmie całkiem innej kreacji, wcielanie się bardzo różne role.

Kropla wody


Wally Pfister nie moralizuje, przedstawia raczej wizję, z którą kto wie, czy świat nie będzie musiał się zmierzyć za jakiś czas. Refleksjom towarzyszą bardzo dobre zdjęcia, szczególnie urzeka powracający motyw kropli wody, kropli, która daje początek życiu. „Transcendencja” to film dla ludzi, którzy lubią w kinie myśleć, którzy oczekują od produkcji czegoś więcej niż tylko zgrabnego obrazka i kilku zachwytów podczas efektów specjalnych.

Agnieszka Walczak


Transcendencja - Zdjęcie 1 Transcendencja - Zdjęcie 2 Transcendencja - Zdjęcie 3 Transcendencja - Zdjęcie 4 Transcendencja - Zdjęcie 5 Transcendencja - Zdjęcie 6 Transcendencja - Zdjęcie 7 Transcendencja - Zdjęcie 8 Transcendencja - Zdjęcie 9 Transcendencja - Zdjęcie 10 Transcendencja - Zdjęcie 11 Transcendencja - Zdjęcie 12 Transcendencja - Zdjęcie 13 Transcendencja - Zdjęcie 14 Transcendencja - Zdjęcie 15