Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Inside Out

Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:10Film W głowie się nie mieści (2015) Mała Ridley będzie zmuszona zamienić miejsce zamieszkania. Wraz z ojcem musi przeprowadzić się do San Francisco. Co będzie się działo w głowie małej bohaterki? Jak poradzi sobie ze zmianami?

Ocena: 9.5/10 (2524)
Premiera: PL (2015-05-18)
Długość: 01:34:00
Gatunek: Animacja, Fantasy, Komedia
Produkcja: USA
Reżyseria: Pete Docter
Scenariusz: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley
Muzyka: Michael Giacchino

Obsada: Amy Poehler - Radość (głos) , Bill Hader - Strach (głos) , Lewis Black - Gniew (głos) , Mindy Kaling - Odraza (głos) , Phyllis Smith - Smutek (głos), Diane Lane - Mama (głos), Kyle MacLachlan - Tata (głos) , Kaitlyn Dias - Reilly (głos)

„W głowie się nie mieści” (ang. „Inside Out”) to najnowsza animacja od Pixar. Premiera w Polsce datowana jest na 1 lipca 2015. Jest to opowieść o dorastaniu i uczuciach, jakie kierują małym człowiekiem, a także jakie towarzyszą nam później przez całe życie. Smutek, Radość, Strach, Gniew i Odraza - z pewnością każdy z nas miał do czynienia z takimi stanami/nastrojami. W bajce „Inside Out” pojęcia abstrakcyjne otrzymują swój kształt, a rzecz rozgrywa się między innymi w głowie małej Riley. Bohaterka będzie zmuszona do zmiany miejsca zamieszkania. Jak poradzi sobie w nowej rzeczywistości? Jakie uczucia będą przeważały? Co podpowie jej Radość i jakie znaczenie będzie miał Gniew?
„W głowie się nie mieści” to doskonała metaforyczna przygoda o życiu, o człowieku, o odczuwaniu, a także opowieść o tym, jak radzić sobie w trudnej sytuacji, kiedy życie stawia przed nami zmianę.

W głowie się nie mieści (zwiastun):
Recenzja Filmu W głowie się nie mieści:Inteligentne kino familijne - Inside OutW głowie się nie mieści, jak można zrealizować tak doskonałą bajkę, która z jednej strony poruszy i oczaruje czułe struny ludzkiej duszy, z drugiej zaskoczy i będzie niesamowitą lekcją dotyczą ludzkich emocji i zachowań, a z trzeciej rozrywkowym, bombowym klimatem, który powali na kolana. A jednak dla chcącego nie ma nic trudnego i przyznać trzeba, że ta animacja utrzymana w klimacie fantasy z pewnością na długo pozostanie w pamięci widzów (jeżeli nie na zawsze).
Pete Docter tworzy dzieło metaforyczno-psychologiczne. Bajkę - opowieść zdecydowanie inną aniżeli Dzwoneczki, Krainy cudów czy inne Pierwiosnki. Pomysł stworzenia takiego obrazu powstał jednak już dużo wcześniej. Ludziki, które sterowały ludzkim mózgiem możemy odnaleźć w kultowym serialu pod tytułem „Było sobie życie”. Jednak produkcja wypuszczona ze stajni Pixar nie powtarza schematów tylko je wykorzystuje, dopełniając i modyfikując ścieżkę podróży „po/w człowieku” w sposób inteligentny i ciekawy. Wyczucie, humor, emocje, wzruszenia - to cała rzeka elementów, które cechują „W głowie się nie mieści”.
Analiza bajki sięga głębiej, pod skórę, w duszę. „W głowie się nie mieści” to nie tylko kolorowe zjawisko dla najmłodszej grupy odbiorców. To coś, co z pewnością ma w sobie pewną prawdę i głębię. Dlatego twórcy opierali budowanie scenariusza i poszczególnych postaci na psychologii emocji. Paul Ekman - amerykański psycholog i pionier w dziedzinie badań emocji, trener umiejętności emocjonalnych, rozróżnił pięć podstawowych emocji, które namalowane być mogą na ludzkiej twarzy. Są to: radość, smutek, strach, gniew, odraza. W taki też właśnie sposób naszkicowane zostały główne postacie - emocje „W głowie się nie mieści”. W mózgu małej bohaterki, która nosi urocze imię Riley (za pierwowzór posłużyła faktyczna córka reżysera) mieszkają: Radość, Smutek, Strach, Odraza i Gniew. Radość jest optymistką i wszystko widzi w różowych kolorach, Smutek - jest niebieski i apatyczny, Strach wychudzony, Gniew zmiksowany, a Odraza zielona i awangardowa. W zależności od sytuacji, zdarzeń, całego oceanu spraw i komplikacji życiowych, dane emocje są bardziej lub mniej wyraziste. Riley jest zmuszona zmienić miejsce zamieszkania. To wszystko, co dzieje się w jej głowie staje się dostępne każdemu z nas. Widzowie mogą obserwować całą siatkę emocjonalnych przemian, wzruszać się, śmiać i płakać - tak na zmianę. W nowym miejscu rozpoczynają się bowiem schody. Jedenastolatka ma problem z adaptacją i coraz częściej do głosu dochodzi Smutek, a za nim kolejne emocje, które spychą Radość na boczny tor.
Inside Out to produkcja szalona i dynamiczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów emocji i wrażeń. Bajka, która pozwoli przedostać się w zakamarki ludzkiego mózgu. Podróż, w której ogromną rolę odgrywają wydarzenia i reakcje. Twórcy „W głowie się nie mieści” od podstaw wymyślają Krainę Wyobraźni. Ten Imagination Land jest niezwykły i kryje w sobie wiele tajemnic. Już od dawna naukowcy starali się odkryć taką „krainę” w ludzkim mózgu, jednakże lokalizacja obszaru odpowiedzialnego za fantazję i imaginację nie powiodła się. Badania wykazały, że w procesy fantazjowania zaangażowane są różne obszary. Wszak jedno jest pewne - to wyobraźnia pozwala nam na zmianę położenia: serca, oczu i ciała. Dzięki temu, że możemy sami budować wehikuły czasu, jesteśmy też w stanie odczuwać więcej.
„W głowie się nie mieści” to jedna z lepszych bajek, jakie mogłam obejrzeć w ostatnim czasie. Tak samo jak byłam zachwycona historią LEGO, jestem zafascynowana Emocjami z Głowy. Polecam tę produkcję każdemu, kto chciałby otworzyć z klucza własną wyobraźnię i dołożyć sobie parę skrzydeł do szarej rzeczywistości. Zdecydowanie!


W głowie się nie mieści - Zdjęcie 1 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 2 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 3 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 4 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 5 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 6 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 7 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 8 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 9 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 10 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 11 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 12 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 13 W głowie się nie mieści - Zdjęcie 14