Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Age of Adaline

Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:02Film Wiek Adaline (2015) Na początku XX wieku poznajemy Adaline jako dwudziestolatkę. Dziewczyna ulega wypadkowi samochodowemu, przez co przestaje się starzeć.

Ocena: 6.7/10 (3113)
Premiera: PL (2015-04-08)
Długość: 01:50:00
Gatunek: Melodramat
Produkcja: Kanada, USA
Reżyseria: Lee Toland Krieger
Scenariusz: J. Mills Goodloe, Salvador Paskowitz
Muzyka: Rob Simonsen
Zdjęcia: David Lanzenberg

Obsada: Blake Lively - Adaline Bowman, Michiel Huisman - Ellis Jones, Harrison Ford - William Jones, Amanda Crew - Kiki, Ellen Burstyn - Flemming, Richard Harmon - Tony, Kathy Baker -Connie Jones, Mark Ghanime - Caleb, Anjali Jay - Cora

„Wiek Adaline” to amerykański melodramat w reżyserii Lee Tolanda Kriegera. Główną bohaterką filmu jest Adaline. Na początku XX wieku poznajemy Adaline jako dwudziestolatkę. Dziewczyna ulega wypadkowi samochodowemu, przez co przestaje się starzeć. Nieśmiertelna Adaline cały czas może cieszyć się pięknym i młodym ciałem. Niestety doskwiera jej samotność. Przez praktycznie cały wiek Adaline ukrywa się przed władzami, zmienia tożsamość i stara się utrzymać nieśmiertelność w sekrecie. Bohaterka przeżywa wiele przygód, a jej życie nie przypomina w niczym spełnionego snu, ponieważ na oczach bohaterki wszyscy jej najbliżsi starzeją się. W końcu Adaline spotyka swoją wielką miłość. Wtedy to kobieta zaczyna rozważać wyjawienie sekretu, który w sobie nosi…

Wiek Adaline (zwiastun):
Recenzja Filmu Wiek Adaline:Średnio ciekawy przypadek AdalineNa „Wiek Adaline” czekałam z wielkim przejęciem od momentu zobaczenia pierwszego trailera filmu. Tematyka nieśmiertelności, przemijania, upływ czasu który staje się powoli utrapieniem- to wszystko brzmiało jak zapowiedź wielkiego kinowego hitu. Kiedy tylko „Wiek Adaline” pojawił się w kinach z niecierpliwością udałam się na seans, oczekując czegoś na miarę „Dziwnego przypadku Benjamina Buttona”. Niestety produkcja Lee Tolanda Kriegera nie spełniła do końca pokładanych w niej nadziei.
Fabuła sama w sobie może przyprawiać o ciarki. Otóż tytułowa Adaline żyje początkowo jak normalna kobieta, zakochuje się , wychodzi za mąż, rodzi córkę. Jednak pewnej nocy wszystko się zmienia, kobieta w wieku 29 lat ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. Skutkiem tego przestaje się starzeć. Coś co wydawałoby się jest darem od niebios i powodem do radości powoli staje się dla Adaline przyczyną kłopotów. Bohaterka jest ścigana przez władze, które chcą przeprowadzić na niej serie badań, na dodatek życie Adaline to ciągłe pożegnania. Kobieta nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi, ciągle ucieka, zmienia miejsce zamieszkania, traci. Adaline ucieka także przed miłością, nie chce zakochiwać się, by potem nie cierpieć. Wszystko się jednak zmienia, kiedy kobieta poznaje przystojnego i uroczego Ellisa Jonesa.
Opowieść klimatycznie faktycznie przypomina wspomniany przeze mnie już film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, wstawki narratora, kadry, a nawet stylizacja odpowiada tej produkcji. Brakuje tutaj jednak czegoś bardzo ważnego - większej dawki dramatyzmu.
Tematyka „Wieku Adaline” jest porywająca, jednak twórcy filmu poszli zbyt w kierunku romansu i dylematów miłosnych bohaterki. Zabrakło tutaj skupienia się na kwestiach przemijania, ukazania uświadamiania sobie tego, jak bardzo nieśmiertelność staje się przeszkodą i przekleństwem. Dodatkowo Blake Lively w tytułowej roli po prostu nie porywa. Jest poprawna, piękna, ale nie ma w niej pasji, nie ma prawdziwego dramatu. Produkcja Kriegera jest ponadto zbyt skupiona na czasach współczesnych, a historia dawała przecież wiele możliwości. „Wiek Adaline” mógł być barwną i jednocześnie dramatyczną wędrówką przez XX wiek.
Są jednak plusy tej produkcji. „Wiek Adaline” to nie jest zwykła historia miłosna. Przyprawiona został ona odrobiną magii, która, jak się okazuje, jest na wyciągniecie ręki i spotkać może każdego z nas. Nawet wypadek tytułowej bohaterki posiada wymiar magiczny. Śnieg, woda, piorun, magiczne połączenie tych elementów zostaje odpowiednio dopieszczone garścią naukowych faktów, które mają na celu uwiarygodnienie baśniowej konwencji. W produkcji doskonałym połączeniem czasów jest postać grana przez Harrisona Forda, który w pełni rekompensuje pozostałe niedoskonałości w obsadzie. Bardzo dobra jest także Ellen Burstyn, w roli córki Adaline. Wątki z udziałem tej dwójki aktorów zdecydowanie należą do najlepszych w całej produkcji. Pokazują one cały dramatyzm historii. Tytułowa Adaline żyje tyle lat, jednak co to za życie? W ucieczce, w braku emocji, braku miłości. A to przecież właśnie stanowi kwintesencję życia, wypełnia je i dodaje smaku każdej minucie.

Marta


Wiek Adaline - Zdjęcie 1 Wiek Adaline - Zdjęcie 2 Wiek Adaline - Zdjęcie 3 Wiek Adaline - Zdjęcie 4 Wiek Adaline - Zdjęcie 5 Wiek Adaline - Zdjęcie 6 Wiek Adaline - Zdjęcie 7 Wiek Adaline - Zdjęcie 8 Wiek Adaline - Zdjęcie 9 Wiek Adaline - Zdjęcie 10 Wiek Adaline - Zdjęcie 11 Wiek Adaline - Zdjęcie 12 Wiek Adaline - Zdjęcie 13 Wiek Adaline - Zdjęcie 14