Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Big Hero 6

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:03Film Wielka Szóstka (2014) Hiro wraz z przyjaciółmi i całkiem nietypowym robotem ruszają na ratunek miastu San Fransokyo, którego istnienie jest zagrożone.

Ocena: 9/10 (1700)
Premiera: PL (2014-10-23)
Długość: 01:42:00
Gatunek: Animacja, Komedia, Akcja, Sci-Fi
Produkcja: USA
Reżyseria: Don Hall, Chris Williams
Scenariusz: Jordan Roberts, Robert L. Baird, Daniel Gerson
Muzyka: Henry Jackman
Nagrody: Oscar 2015 -najlepszy długometrażowy film animowany Chris Williams, Don Hall, Roy Conli, Annie 2015 - najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins (III), Henrik Fält i John Kosnik, Złote Szpule - najlepszy montaż dźwięku w filmie animowanym

Obsada: Genesis Rodriguez- Honey Lemon , Jamie Chung - Go Go Tomago, T.J. Miller - Fred, Alan Tudyk - Alistair Krei, James Cromwell - Professor Robert Callaghan, Maya Rudolph - Aunt Cass, Damon Wayans Jr. - Wasabi, Daniel Henney - Tadashi Hamada, Scott Adsit - Baymax, Charles Adler - Yokai

„Wielka Szóstka" to animacja Walta Disney’a, która zdobyła statuetkę Oskara w kategorii najlepszy film animowany. Film powstała na bazie komiksu Marvela o takim samym tytule. Hiro Hamada jest niezwykle uzdolnionym nastolatkiem. Po okresie buntu za namową swojego brata decyduje się na wstąpienie do szkoły dla wybitnie uzdolnionych naukowców. Niestety podczas konkursu na najlepszy wynalazek dochodzi do tragedii i brat Hiro, Tadashi, ginie. Jedyną pamiątką po nim jest Baymax, opiekun medyczny, robot skonstruowany przez Tadashi’ego. Kiedy San Fransokyo staje w obliczu zagłady Hiro, Baymax i ich nieustraszeni przyjaciele postanawiają pokonać zło i uratować miasto.

Wielka Szóstka (zwiastun):
Recenzja Filmu Wielka Szóstka:
I Ty możesz być bohateremDisney zaskakuje z roku na rok swoimi produkcjami. Mimo tylu już lat działalności wytwórni niezaprzeczalnie jej filmy wciąż podbijają serca widzów i wciąż wnoszą coś nowego i odkrywczego. Po niezapomnianej „Krainie lodu” przyszedł czas na „Wielką szóstkę”. Produkcja ta została doceniona przez członków Akademii i zdobyła najważniejsze odznaczenie filmowe- Oskara. Czy zasłużenie zdetronizowała faworyta, jakim była animacja „Jak wytresować smoka 2?”. Moim zdaniem tak. „Wielka szóstka” jest produkcją jedyną w swoim rodzaju. Łączy ona bowiem rozbudowany świat przedstawiony, ciekawych i wzbudzających sympatię bohaterów oraz momentami mroczną i straszną historię.

Akcja „Wielkiej szóstki” rozgrywa się w świecie przyszłości, gdzie nowoczesność wypełnia miasto i jest codziennością mieszkańców San Fransokyo. W takiej to hybrydzie żyją bohaterowie animacji. Miasto stanowi połączenie San Francisco oraz Tokyo. Na ulicach pełnych wieżowców i nowoczesnych pojazdów znajdziemy także charakterystyczne dla Japonii drzewa kwitnącej wiśni. Wygląd i imiona bohaterów wydają się także jakby wyjęte z japońskiego anime. Zabieg ten jest wynikiem szerszego zamysłu twórców. Film bowiem z założenia miał łączyć w sobie dwie kultury, dwa rodzaje animacji. Z jednej strony widzimy wyraźny ukłon w stronę Marvela i jego superbohaterów. Z drugiej strony widać wyraźne zafascynowanie anime Hayao Miyazakiego i Anno Hideakiego. Wszystko to sprawia, że widzowie mają do czynienia z dziełem wyjątkowym i niespotykanym.

Głównym bohaterem jest Hiro Hamada, niepokorny chłopak, który bierze udział w nielegalnych walkach botów. Niestety wpada przez to w tarapaty, z których ratuje go ukochany brat Tadashi. Chłopcy są wychowywani przez ciotkę, głęboko w sobie noszą piętno tragedii, jaka ich spotkała- ich rodzice zginęli, kiedy Hiro miał 3 lata. Szybko okazuje się, że bohater tylko nosi maskę twardziela. W środku to dobry i wrażliwy chłopak, na dodatek bardzo inteligentny. Niestety los znów doświadcza Hiro i jego brat ginie w pożarze. Przed kompletnym załamaniem ratuje chłopca Baymax- robot, opiekun medyczny stworzony przez Tadashiego. Nie sposób nie polubić „pana balona”, który rusza się powolny słoń w składzie porcelany, za to ma wielkie i dobrze zaprogramowane serce. Baymax wiele razy wywołuje salwy śmiechu. Historia tu jednak się nie kończy. Przez splot okoliczności Hiro z Baymaxem i nowymi przyjaciółmi będą musieli stawić czoła złu i uratować miasto.

Bohaterowie są bardzo realnie przedstawieni, widz ma szansę wniknąć w ich świat, współodczuwa troski i radości. Wszystko to sprawia, że „Wielka szóstka” jest pięknym, poruszającym filmem, na którym niejednemu dorosłemu zakręci się w oku łza. Tak jak piękne i żywe są kolory tej animacji, tak samo piękne i żywe są tu emocje. A to właśnie emocje świadczą o sile filmu. Animacja ta porusza bowiem bardzo ważne problemy, opowiada o przyjaźni, a także pokazuje, jak trudne może być pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby i ile trzeba wysiłku, by przezwyciężyć taką traumę.
Najmniej udanym elementem filmu według mnie są sceny walki. Nie porywają mimo uatrakcyjnienia ich różnymi rodzajami broni i różnymi dodatkowymi elementami, kostiumami i zabawnymi efektami. Pod względem animacji jednak i te sceny wypadają bardzo dobrze. Trzeba tutaj pochwalić pracę grafików komputerowych. „Wielka szóstka” mimo drobnych niedociągnięć zawiera w sobie piękne przesłanie. Nikt nie urodził się bohaterem. Bohaterem można się dopiero stać, przez pracę nad sobą i nad swoimi słabościami. Twórcy „Wielkiej szóstki” zdają się krzyczeć: zawsze możesz być lepszy, wystarczy chcieć się udoskonalić. Wystarczy odrobina motywacji i dobrej woli. A dzięki temu świat stanie się piękniejszy i lepszy.

Marta


Wielka Szóstka - Zdjęcie 1 Wielka Szóstka - Zdjęcie 2 Wielka Szóstka - Zdjęcie 3 Wielka Szóstka - Zdjęcie 4 Wielka Szóstka - Zdjęcie 5 Wielka Szóstka - Zdjęcie 6 Wielka Szóstka - Zdjęcie 7 Wielka Szóstka - Zdjęcie 8 Wielka Szóstka - Zdjęcie 9 Wielka Szóstka - Zdjęcie 10 Wielka Szóstka - Zdjęcie 11