Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

The Salvation

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:44Film Wybawiciel (2014) Akcja filmu rozgrywa się w 1870 roku. Podczas podróży dyliżansem bandyci zabijają rodzinę amerykańskiego osadnika.

Ocena: 7.6/10 (459)
Premiera: PL (2014-05-17)
Długość: 01:29:00
Gatunek: Western
Produkcja: Belgia, Dania, RPA, Szwecja, Wielka Brytania
Reżyseria: Kristian Levring
Scenariusz: Anders Thomas Jensen, Kristian Levring
Muzyka: Kasper Winding
Zdjęcia: Jens Schlosser

Obsada: Mads Mikkelsen - Jon, Eva Green - Madelaine, Jeffrey Dean Morgan - Delarue, Eric Cantona - Korsykański, Mikael Persbrandt - Piotr, Douglas Henshall - Mallick, Michael Raymond-James - Paweł, Jonathan Pryce - Keane, Alexander Arnold - Voichek, Nanna Øland Fabricius - Marie, Toke Lars Bjarke - Kresten, Sean Cameron Michael - Lester

„The Salvation” to western, który został wyprodukowany w 2014 roku. Światowa premiera filmu miała miejsce 17 maja 2014 roku. Reżyserem obrazu jest Kristian Levring. Scenariusz filmowy opracowali: Anders Thomas Jensen i Kristian Levring. W główną postać wcielił się znany z różnych innych produkcji Mads Mikkelsen. Akcja filmu rozgrywa się w 1870 roku. Główny bohater odbiera z dworca żonę i syna. Próbują dotrzeć do domu dyliżansem. Niestety, napotykają na problemy. Do dyliżansu wsiadają bandyci. Zaczepiają oni kobietę, grożą bronią. W ostatecznym starciu żona i syn giną. Amerykański osadnik zabija morderców swoich najbliższych. Jest to powodem ataku przywódcy lokalnego gangu. Żąda on od szeryfa w zamian dwóch żyć. Mieszkańcy miasteczka boją się nadal. Wkrótce główny bohater trafia do aresztu. Będzie musiał sam zmierzyć się ze złem.

Wybawiciel (zwiastun):
Recenzja Filmu Wybawiciel:Zło zawsze znajdzie tych dobrych, żeby wymierzyć w nich lufę - rzecz o „The Salvation”Ręce i nogi


Western to gatunek filmu fabularnego, nieco awanturniczy i poszarpany, którego tematyka związana jest z wydarzeniami historycznymi na Dzikim Zachodzie (druga połowa XIX wieku). W każdym z takich filmów powinien być dobitnie zarysowany konflikt dramatyczny, uwypuklona walka dobra ze złem (postacie pozytywne contra negatywne). Westerny nie ograniczają się tylko i wyłącznie do wątków związanych z przestępczością, zahaczają fragmentem sceny również o miłość i może dlatego oglądanie takich filmów niesie ze sobą pewien czar. Połączenie tych wszystkich elementów musi być jednak odpowiednie i nieprzerysowane. Ważne, aby każdy western miał przysłowiowe ręce i nogi - wówczas seans stanie się prawdziwą przyjemnością.

Nóż w gardle


Jak było w przypadku „The Salvation” (2014)? Kristian Levring, reżyser takich filmów jak „Nie bój się mnie” (Den du frygter, 2008) czy „Król żyje” (The King Is Alive, 2000), „Zbawieniem” osiąga naprawdę dużo. Ta podróż filmowa sprawia publiczności niesamowitą przyjemność. Film jest idealny pod względem czasowym (1:29), nie nuży, nie przyprawia o mdłości czy bolączki wynikające z przeciąganych scen. „The Salvation” ogląda się naprawdę dobrze, a podróż, jaką reżyser serwuje swoim widzom, jest ciekawa i zmusza jednocześnie do refleksji. Levring umieszcza akcję w 1864 roku (Dziki Zachód), Indianie zostali wybici co do jednego, a punkt zapalny rodzi się pomiędzy białymi. Głównym bohaterem tej produkcji jest Jon (w rolę, którego bardzo dobrze wcielił się Mads Mikkelsen). Mężczyzna jest z pochodzenia Duńczykiem, imigrantem, który osiedlił się w Ameryce, wybudował tutaj dom i w końcu udało mu się sprowadzić w „dzikie strony” swoich najbliższych: żonę i syna.
Podjeżdża pociąg jak w „Doktor Quinn”. Na peronie pojawia się piękna kobieta Marie (Nanna Øland Fabricius) wraz ze swoim dzieckiem. Bohaterowie długo milczą, mało mówią, ale mimo to czuć w powietrzu duchotę i zapowiedź, że za chwilę wydarzy się jakaś tragedia. W końcu jak w westernie przystało należy podpalić stos, żeby wywołać konflikt. Levring używa zatem bardzo dobrej zapalniczki. Niepokój budzi się coraz bardziej. Dyliżans też nie wydaje się bezpieczny. I słusznie, gdyż właśnie tutaj rozgrywa się dramat. Ta napięta scena, w której zbrodniarze wymachują groźbami i nożem z pewnością przytwierdzi oczy do ekranu. Jon zostaje wyrzucony z dyliżansu. Rozpoczyna się rozpaczliwy bieg, żeby uratować bliskie serca. Pięć sekund na podjęcie decyzji to jednak zbyt mało. Mężczyzna nie miał szans, nie wygrał ze złoczyńcami. Żona i syn zostają zamordowani.

Oko za oko


Przychodzi czas na zemstę. W „The Salvation” obowiązuje Kodeks Hammurabiego, który wyraźnie mówi: oko za oko, ząb za ząb. Jon zabija członków gangu, a tym samym naraża się na gniew przywódcy. Rozpoczyna się pościg. Niestety w miasteczku odwracają się od Jona. Mężczyzna sam musi wymierzyć lufę przeciw całemu światu, a zło węszy i nie ustaje. W „Zbawieniu/Ocaleniu” panuje prawo silniejszego i upośledzony system ucieczki. Zło zawsze znajdzie tych dobrych i będzie chciało ich pokonać.
Na szczególną uwagę zasługuje w tym westernie postać grana przez doskonałą Evę Green. Ta przepiękna aktorka doskonale potrafi zmierzyć się z trudnym zadaniem, przyodziać w aktorski płaszcz. Tym razem (podobnie jak w 300: Rise of an Empire) kobieta jest wyrazista i radzi sobie doskonale. Oddaje emocje za pomocą gestów i ruchów, rąk i twarzy. Kostiumy i akcesoria również potęgują klimat „The Salvation”. Dodatkowo w ucho wpada wspaniała muzyka Kaspera Windinga, która dodaje smaku. Przepiękne są również zdjęcia Jensa Schlossera. Zarówno ścieżka dźwiękowa jak i obrazy tuszują dziury logiczne i niedociągnięcia całej produkcji. Minusem jest natomiast fakt, że zbyt mocno możemy przewidzieć poszczególne działania bohaterów i niektóre ważne momenty. Brak tu tajemnicy i sekretu. „The Salvation” to jednak film, który z pewnością pozostanie w pamięci widza. Warto więc zająć sobie miejscówkę w kinowym dyliżansie.

Kaja Kowalewska


Wybawiciel - Zdjęcie 1 Wybawiciel - Zdjęcie 2 Wybawiciel - Zdjęcie 3 Wybawiciel - Zdjęcie 4 Wybawiciel - Zdjęcie 5 Wybawiciel - Zdjęcie 6 Wybawiciel - Zdjęcie 7 Wybawiciel - Zdjęcie 8 Wybawiciel - Zdjęcie 9 Wybawiciel - Zdjęcie 10 Wybawiciel - Zdjęcie 11 Wybawiciel - Zdjęcie 12 Wybawiciel - Zdjęcie 13 Wybawiciel - Zdjęcie 14 Wybawiciel - Zdjęcie 15 Wybawiciel - Zdjęcie 16