Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Fasandræberne

Aktualizacja: 2016-06-10 16:22:13Film Zabójcy bażantów (2014) Departament Q zajmuje się sprawami, których terminy ważności już dawno minęły. Carl Morck i Assad chcą rozwikłać tajemnicę i rozwiązać zagadkę zbrodni sprzed lat.

Ocena: 9/10 (732)
Premiera: PL (2014-09-18)
Długość: 01:59:00
Gatunek: Kryminał, Thriller
Produkcja: Dania
Reżyseria: Mikkel Nørgaard
Scenariusz: Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg
Muzyka: Patrik Andrén, Uno Helmersson
Zdjęcia: Eric Kress
Nagrody: Robert (2015)- Wygrana: najlepszy aktor drugoplanowy Fares Fares

Obsada: Pilou Asbaek - Ditlev Pram, Nikolaj Lie Kaas - Carl Morck, Fares Fares - Assad, David Dencik - Ulrik Dybbol, Sarah-Sofie Boussnina - Unge Kimmie, Danica Curcic - Kimmie Lassen, Soren Pilmark - Marcus Jacobsen, Camilla Gottlieb - Kvindestemme til alarmcentral, Morten Kirkskov - Lars Bjorn

Mikkel Norgaard wyreżyserował kolejny thriller kryminalny. Tym razem film nosi tytuł „Zabójcy bażantów”. Światowa premiera miała miejsce w 2014 roku, w Polsce natomiast film pojawił się na ekranach kin 24 kwietnia 2015 roku. Ten duński kryminał z pewnością zainteresuje fanów gatunku, a także osoby, które pasjonują się kinem skandynawskim i surowymi produkcjami. Departament Q zajmuje się sprawami, których terminy ważności już dawno minęły. Tym razem detektywi próbują rozwiązać zagadkę sprzed wielu lat. W 1994 roku ktoś dopuścił się okrutnej zbrodni. Na światło dzienne zaczynają wychodzić mroczne fakty z życia uczniów prestiżowej szkoły z internatem, a pewien świadek wprowadza totalne zamieszanie. I tak otwiera się brama do przeszłości. Carl Morck i Assad chcą znaleźć klucz do tajemnicy i uchwycić prawdziwych morderców. Gdzieś tam pomiędzy wszystkim błąka się jeszcze tajemnicza postać Kimmie - aktualnie outsaiderka bez domu, niegdyś - uczennica ekskluzywnej szkoły z internatem. Jaką prawdę skrywa bohaterka i czy ma coś wspólnego z zabójstwem bliźniąt?

Zabójcy bażantów (zwiastun):
Recenzja Filmu Zabójcy bażantów:Co wiemy o szkołach z internatami? - kilka słów o „Fasandræberne” („Zabójcy bażantów”)Szwalnia słów


Na kinowe ekrany trafiła końcem kwietnia adaptacja drugiej powieści Jussiego Adler-Olsena. Dotyczy ona Departamentu Q - miejsca, w którym nie liczą się daty, a sprawy raczej nigdy się nie starzeją i nie przedzierają jak ubrania. To tutaj właśnie trafiają zagadki i tajemnice, z którymi nie potrafiła zmierzyć się kopenhaska policja. Sprawy „przeteminowane” nabierają nowego znaczenia, a detektywi z wielkim uporem próbują wnikać w poszczególne łamigłówki, żeby pozszywać w całość. „Zabójcy bażantów” stanowią niesamowite, trzymające w napięciu, a zarazem klimatyczne kino. Wpisują się w trendy skandynawskich produkcji, które poruszają zagadnienia psychologiczne (poza kryminalnymi), o rozterkach i skłonnościach ludzkiej natury. To prawie jak w „Wilku stepowym” - egzystencjalnej powieści Hermanna Hessego z 1927 roku. W człowieku panuje i dobro i zło, a rozdwojona osobność często staje się źródłem obsesji i zachowań, których nie sposób przewidzieć.

Pod psychologicznym pła(sz)czem


W „Zabójcach bażantów” reżyser Mikkel Norgaard pod psychologiczny ołówek bierze przede wszystkim postać kluczową - Kimmie (doskonała w tej roli Danica Curcic). Mimo iż głównymi postaciami są duńscy detektywi, Carl Morck (Nikolaj Lie Kaas) i Assad (Fares Fares), to zauważyć należy iż punkt ciężkości tak naprawdę spoczywa na tajemniczej dziewczynie (aktualnie kobiecie) Kimmie Lassen. Jest ona najważniejsza w całym obrazie, gdyż niesie ze sobą odpowiedzi na praktycznie wszystkie pytania. Zarówno pod płaszczem, jak i w sobie. Sama również skrywa wielką tajemnicę, pełną bólu, która nigdy nie pozwoli już skosztować jej smaku szczęścia i miłości. Reżyser tak sprawnie przesuwa i przemieszcza akcję, że nie sposób wyłączyć się z filmu nawet na chwilę. Do tego cały ten psychologiczny płaszcz sprawia, że w widzach budzą się refleksje nie do zmierzenia żadną miarą.

Zło w białej kominiarce


„Zabójcy bażantów” to mroczny klimat, a czym głębiej w las, tym boleśniejsza staje się droga. Już na samym początku pojawia się człowiek w białej kominiarce/masce. Nasuwa to podobieństwo do „Nocy oczyszczenia”, jednak w duńskiej produkcji do oczyszczania służą niedziele. Dzień wolny od zajęć, co dla dzieciaków z internatu znaczyło wolność. Film Norgaarda doskonale wpisuje się w produkcje o surowych ścianach. Reżyser nie unika mocnych i brutalnych scen, takich jak bestialskie mordy czy obraz człowieka, który podciął sobie żyły w wannie. Dobrze również poprowadzona retrospekcja sprawia, że z początku trochę pokręcone plany czasowe, znajdują logiczne połączenia jak pociągi z Warszawy do Krakowa. Powrót do czasów szkolnych, cofanie się w czasie, ogniska, wpadanie sobie w oczy i bunt - to wszystko tylko potęguje nastroje w odbiorcach i uwydatnia główne pytanie: jak to się wszystko zaczęło, od czego? Pierwsze sceny dostarczają wielu emocji i dość szybko można się pogubić, dlatego „Zabójcy bażantów” to według mnie kino dla widza wymagającego, dla osób, które uwielbiają łączyć poszczególne elementy w całość. Wielowątkowość nie ujmuje wrażeń, a jedynie potęguje odczuwanie.

Sweter emocji


„Fasandræberne” to film z całą pewnością psychodeliczny. Można tu znaleźć szaleństwo, duszę opętaną miłością, obsesję, utratę równowagi. Są też dziwne i niewyjaśnione zachowania, brutalność, sceny zupełnie z innej bajki. Jest to klisza pełna nieprzewidywalności, poprzewracanych szklanek i tajemnicy. I mimo że praktycznie od początku szukamy Kimmie, to nie znamy drogi sprzed lat. Poznajemy ją dopiero etapami. Starannie odkrywane korytarze, są jak zdejmowanie swetra gorącym latem, jak wygodna para butów.
„Zabójcy bażantów” to film, który pokazuje, jak głupie może okazać się ludzkie serce, jak naiwna może być istota zaślepiona miłością. „Jego pocałunki rozrywają mój sen” - powie Kristen. Przede wszystkim jednak jest to obraz trudny, wymagający doskonałego skupienia i umiejętności przetrwania. Wrażliwe dusze w tym swetrze emocji mogą ucierpieć.

Silver


Zabójcy bażantów - Zdjęcie 1 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 2 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 3 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 4 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 5 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 6 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 7 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 8 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 9 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 10 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 11 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 12 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 13 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 14 Zabójcy bażantów - Zdjęcie 15