Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Gone Girl

Aktualizacja: 2016-06-10 16:20:32Film Zaginiona dziewczyna (2014) W piątą rocznicę ślubu żona Nicka znika bez śladu. Rozpoczyna się gorące śledztwo, które nabiera wypieków i rozgłosu. Policja zaczyna podejrzewać głównego bohatera.

Ocena: 8.2/10 (4302)
Premiera: PL (2014-09-26)
Długość: 02:29:00
Gatunek: Dramat, Thriller
Produkcja: USA
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Gillian Flynn
Muzyka: Trent Reznor, Atticus Ross
Zdjęcia: Jeff Cronenweth
Nagrody: 2015 Critics' Choice: najlepszy scenariusz adaptowany Gillian Flynn, 2015 - People's Choice- Kryształowa Statuetka: ulubiony thriller

Obsada: Ben Affleck - Nick Dunne, Rosamund Pike - Amy Elliott-Dunne, zaginiona żona Nicka, Neil Patrick Harris - Desi Collings, były chłopak Amy, Tyler Perry - Tanner Bolt, prawnik Nicka, Carrie Coon - Margo "Go" Dunne, siostra bliźniaczka Nicka, Kim Dickens - Detektyw Rhonda Boney, dowodząca śledztwem, Patrick Fugit - Oficer James Gilpin, partner Boney, Casey Wilson - Noelle Hawthorne, sąsiadka Dunnów, Missi Pyle - Ellen Abbott, prezenterka TV, Sela Ward - Sharon Schieber, prezenterka TV, Emily Ratajkowski - Andie Fitzgerald, kochanka Nicka, Lisa Banes - Marybeth Elliott, matka Amy, David Clennon - Rand Elliott, ojciec Amy

„Zaginiona dziewczyna” to film (amerykański dreszczowiec), którego reżyserem jest David Fincher. Scenariusz powstał w oparciu o bestsellerową powieść Gillian Flynn (która ten scenariusz również napisała). Światowa premiera filmu miała miejsce 26 września 2014 roku. Na polskich ekranach kin film pojawił się 10 października 2014 roku. Odtwórcami głównych ról są: Ben Affleck i Rosamund Pike. Ten przejmujący dreszczowiec z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników gatunku, gdyż jest tajemniczy i nieprzewidywalny. W piątą rocznicę ślubu żona Nicka znika bez śladu. Nikt nie wie, gdzie może przebywać kobieta, ani co się z nią stało. Rozpoczyna się gorące śledztwo, które nabiera wypieków i rozgłosu. Widz prowadzony stopniowo małżeńskimi ścieżkami Nicka i Amy zaczyna nabierać podejrzeń. W trakcie śledztwa na jaw wychodzą różne tajemnice z życia małżonków, a także sekrety, które sprawiają, że głównym podejrzanym i osobą, która odpowiedzialna jest za zniknięcie Amy staje się Nick. A co tak naprawdę stało się z piękną kobietą?

Zaginiona dziewczyna (zwiastun):
Recenzja Filmu Zaginiona dziewczyna:Opowieść pod wysokim napięciemDavid Fincher - to nazwisko elektryzuje w filmowym świecie. Długo by wymieniać doskonałe filmy, które wyszły spod ręki mistrza. Miłośnicy kina na pewno nie przeszli obojętnie koło takich dzieł Finchera jak: „Siedem”, „Gra”, „Podziemny krąg” czy „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Kiedy pojawiła się informacja o nowym filmie reżysera, wielu kinomanów przeszedł dreszcz oczekiwania. „Zaginiona dziewczyna” była filmem bardzo wyczekiwanym, a gdy już nastąpiła premiera sale kinowe wypełniły się żądnymi wielkich emocji. Bo to właśnie trzymanie w napięciu, elektryzowanie widza, podpinanie go do siatki wysokiego napięcia filmowego zatrzymuje i sprawia, że Fincher jest w swoim fachu mistrzem.
„Zaginiona dziewczyna” zabiera nas w przestrzeń małego spokojnego miasteczka. Urocze domki nie nabierają jednak widza. Coś w tym miejscu niepokoi, dodatkowe kilowaty napięcia dokłada niepokojąca muzyka. Klimat filmu jest wręcz duszny, mimo żywych kolorów i słonecznej scenerii. Tak poznajemy głównych bohaterów. Ona i ona- wydawałoby się para idealna: „Mamy siebie. Reszta to tylko szumy w tle…”. Jednak bardzo szybko widzowie przekonują się, że idealny to jest tylko świat w książkach Amy. Jest ona w nich najbardziej fascynująca, najlepsza w każdej dziedzinie, nie ma wad, po prostu „niezwykła Amy”. Wszystko to sprawia, że z niepokojem oczekujemy punktu rozdrapującego cała opowieść, czyli zniknięcia Amy. Niestety początek filmu zbytnio się dłuży, momentami jak kiepska powieść. Aż by się chciało przeskoczyć kilka rozdziałów, pominąć parę scen.
Wszystko wydaje się być z góry przesadzone. Zdolna Amy i niespełniony Nick, po krótkim czasie szczęścia następuje załamanie. Pamiętnik Amy mówi wiele, szepcze o wewnętrznej tragedii. Amy jest gwiazdą, lśni, jednak cztery ściany domu skrywają tajemnicę. Strach, przerażenie, zastraszenie, wykorzystywanie seksualne, zdrada- to wszystko tka się w pajęczą sieć, to wszystko zagęszcza się aż do dnia 5 lipca, kiedy znika Amy. Głównym podejrzanym o zabójstwo staje się oczywiście Nick. Jednak to dopiero początek góry lodowej. Fincher nie byłby sobą, gdyby postawił na tak prostą historię. „Zaginiona dziewczyna”, można powiedzieć, „zaczyna się” dopiero w połowie filmu. Wtedy to widzowie zostają wciągnięci w misternie tkaną sieć intryg. Wydarzenia zaskakują. Zwroty akcji nie pozwalają na spokojne patrzenie w ekran.
Dodatkowym plusem produkcji jest wyśmienita gra aktorska. Ben Affleck i Rosamund Pike zagrali parę głównych bohaterów. Między aktorami widać niesamowite interakcje, a gra aktorska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. „Zaginiona dziewczyna” jest thrillerem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Zatrzymuje widza i to jest na wielki plus. Na pewno zadaje mnóstwo pytań. Porusza ważne tematy. Poza tajemnicą zaginiecie Amy gdzieś z boku stoi problem manipulacji słowem, kwestii przekazu. Media mogą w znacznym stopniu wpływać na opinię publiczną, drobne gesty, określone zachowania mogą diametralnie zmieniać obraz całej sytuacji.
Fincher w „Zaginionej dziewczynie” pokazał znów swoją klasę. Film można byłoby delikatnie okroić z początkowych scen, skrócić czas jego trwania. Nie wywołałoby znacznych zmian, a „Zaginiona dziewczyna” zyskałaby jeszcze na tempie akcji. Poza tym produkcja stoi na bardzo wysokim poziomie i na pewno będzie chlubną kartą w filmografii Finchera.

Agnieszka walczak


Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 1 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 2 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 3 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 4 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 5 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 6 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 7 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 8 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 9 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 10 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 11 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 12 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 13 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 14 Zaginiona dziewczyna - Zdjęcie 15