Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Woman in Gold

Aktualizacja: 2016-06-10 16:13:47Film Złota dama (2015) Maria Altmann po wielu latach rozpoczyna batalię o rodzinną kolekcję dzieł sztuki. Jej przeciwnikiem jest rząd Austrii, a głównym przedmiotem sporu słynny obraz Klimta „Złota dama”.

Ocena: 8.5/10 (1169)
Premiera: PL (2015-02-09)
Długość: 01:49:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Reżyseria: Simon Curtis
Scenariusz: Alexi Kaye Campbell
Muzyka: Martin Phipps, Hans Zimmer
Zdjęcia: Ross Emery

Obsada: Helen Mirren - Maria Altmann, Ryan Reynolds - Randol Schoenberg, Daniel Brühl - Hubertus Czernin, Katie Holmes - Pam, Tatiana Maslany - Młoda Maria Altmann, Charles Dance - Sherman, Max Irons - Fritz, Antje Traue - Adele Bloch Bauer, Elizabeth McGovern - Judge Florence-Marie Cooper, Moritz Bleibtreu - Gustav Klimt

„Złota dama” to dramat amerykańsko - brytyjski w reżyserii Simona Curtisa. Film opowiada prawdziwą historię Marii Altmann (Helen Mirren). Kobieta po śmierci siostry rusza na wielką batalię. Jej przeciwnikiem jest rząd Austrii, a przedmiotem sporu zaś słynny obraz Klimta „Złota dama”, zwany „austriacką Mona Lisą”, który stanowi wręcz dobro narodowe i jest wystawiony w wiedeńskim Belwederze. Okazuje się, że kobieta przedstawiona na obrazie to ciotka Marii, Adela. Obraz podczas drugiej wojny światowej został zagrabiony i umieszczony w Belwederze. Maria została zmuszona do ucieczki z Austrii, jej losy obfitowały w wiele traumatycznych wydarzeń. Po wielu latach ośmiela się jednak walczyć o rodzinna kolekcję dzieł sztuki. Pomaga jej w tym młody i niedoświadczony adwokat (Ryan Reynolds).

Złota dama (zwiastun):
Recenzja Filmu Złota dama:„Złota Adela” pędzla KlimtaZłoty w(y)stęp


„Złota dama” to naprawdę interesujące kino z doskonałymi rolami, film, w którym komizm słowny wywraca do góry nogami ekran. Kapitalne dialogi, świetne riposty, cięty dowcip - to wszystko można odnaleźć w tej produkcji, dlatego nie sposób obok „Złotej damy” przejść obojętnie. Poza tym ten amerykańsko-brytyjski dramat w reżyserii Simona Curtisa („Tydzień z Marylin”) opowiada historię Marii Altmann (była siostrzenicą Adeli - kobiety sportretowanej przez austriackiego mistrza symbolizmu Klimta), w oparciu o wydarzenia prawdziwe. Już na samym początku przenosimy się w przeszłe czasy pięknego złota, salony wypchane po brzegi koliami, w korale cudu i przepych. Sztukę można podziwiać, zdejmować ze ścian, można się w nią wpatrywać, nasłuchiwać jej przybywania z głębi salonów. Dom, w którym wychowuje się mała Maria jest bowiem przesiąknięty muzyką i malarstwem.

Złota Mirren


W rolę Marii Altmann wcieliła się niesamowita Helen Mirren. Ta wybitna aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa ma na swoim koncie wiele nagród (m.in. Oskar, 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy itd.). Mirren znana jest z takich produkcji jak: „Elżbieta I”, „Królowa”, „Atramentowe serce”, „Podróż na sto stóp” (2014). W „Złotej damie” aktorka naprawdę pokazała co potrafi. Postać Marii, w którą się wcieliła, przyciąga. Widz nie potrafi oderwać wzroku od przebojowej, inteligentnej, z doskonałym poczuciem humoru, starszej pani. Historia, którą opowiada nam „Woman in Gold” to dramat kobiety, która z całych sił pragnie odzyskać zrabowane przez nazistów obrazy. Te wspaniałe dzieła sztuki (obrazy pędzla Klimta) mają dla Marii wartość sentymentalną. Bohaterka wybiera się do Austrii w podróż pełną strachu, ale i również nostalgii czy wiary w cuda. W końcu udaje się jej dokonać niemożliwego - sprawa o zrabowane obrazy trafia do sądu. Maria pozywa bowiem Republikę Austrii.

Złoty spektakl


„Złota dama” to film, w którym niesamowicie istotne są takie elementy jak czas i pamięć. Fotografie, budynki są w stanie zatrzymać i zarejestrować wydarzenia z przeszłości. To właśnie zdjęcia i przedmioty przypominają. Są pomostem, który łączy teraźniejszość (czas właściwy, w którym przyszło żyć Marii) z przeszłością (obrazy dzieciństwa, ciotki Adele Bloch Bauer, ślubu, wojny, ucieczki, rodziców). Wspomnienia są misją. Kiedy żyją, potrafią ocalić od zapomnienia. Maria chciałaby, aby wspomnienia dalej żyły, ponieważ „ludzie mają słabą pamięć, zwłaszcza ci młodzi”. Bohaterka marzy o tym, aby zachować w pamięci jak największą ilość zdarzeń i sentymentów, dlatego pragnie odzyskać obrazy (w szczególności „Złotą damę”, która przedstawia jej ciotkę). Kobieta szuka sprawiedliwości, a pomaga jej w tym młody, jeszcze niedoświadczony prawnik - Randol Schoenberg (Ryan Reynolds). Mężczyzna jest krewnym kompozytora Arnolda Schoenberga. Początkowo niechętnie przystępuje do działania, przekonuje go wartość obrazów, następnie zaczyna mocniej odczuwać i angażować się w sprawę, pojawiają się również sentymenty i marzenia.

Czarny humor


W „Złotej damie” na uwagę zasługuje również komizm słowny. Dialogi prowadzone są w sposób ciekawy. Wciągają. Widz może zetknąć się ze zdaniami niesamowitymi, które wybiegają z ust starszej pani np. „(…) zamknę sklep dopiero wtedy, kiedy wykituję”. W filmie obecne są elementy czarnego humoru (rozmowa o śmierci siostry podczas pakowania i segregowania rzeczy).

Zardzewiała furtka (?)


W tej niezwykłej historii jednego z najsłynniejszych obrazów „Portretu Adeli Bloch - Bauer” Gustava Klimta, który znany jest jako „Kobieta w złocie” (Złota Dama), poza elementami złota, czyli tym wszystkim co piękne, doskonałe, ciekawe, znaleźć można również zardzewiałą furtkę. Furtką tą jest pewien schematyzm i przewidywalność wydarzeń. Nie zagraża to jednak całej produkcji. „Złota dama” to obraz poruszający, a kiedy wczujemy się w historię i przeszłość, przeżyjemy tę filmową podróż na fali wzruszeń ze złota.

Silver


Złota dama - Zdjęcie 1 Złota dama - Zdjęcie 2 Złota dama - Zdjęcie 3 Złota dama - Zdjęcie 4 Złota dama - Zdjęcie 5 Złota dama - Zdjęcie 6 Złota dama - Zdjęcie 7 Złota dama - Zdjęcie 8 Złota dama - Zdjęcie 9 Złota dama - Zdjęcie 10 Złota dama - Zdjęcie 11 Złota dama - Zdjęcie 12 Złota dama - Zdjęcie 13 Złota dama - Zdjęcie 14 Złota dama - Zdjęcie 15