Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Risen

Aktualizacja: 2016-06-10 16:10:07Film Zmartwychwstały (2016) „Zmartwychwstały” opowiada historię zmartwychwstania Jezusa z Nazaretu z perspektywy Poncjusza Piłata i rzymskiego setnika Claviusa.

Ocena: 7/10 (714)
Premiera: PL (2016-02-18)
Długość: 01:47:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA
Reżyseria: Kevin Reynolds
Scenariusz: Kevin Reynolds, Paul Aiello
Muzyka: Roque Baños
Zdjęcia: Lorenzo Senatore

Obsada: Cliff Curtis - Jezus, Peter Firth - Piłat, Maria Botto - Maria Magdalena, Joseph Fiennes - Clavius, Tom Felton - Lucjusz, Luis Callejo - Joses, Antonio Gil - Józef z Arymatei , Richard Atwill - Polibiusz

„Zmartwychwstały” to amerykański dramat w reżyserii Kevina Reynoldsa, znanego z takiego kinowego hitu jak „Robin Hood - książę złodziei”. Film opowiada historię zmartwychwstania Jezusa Chrystusa z perspektywy niewierzącej osoby. Jezus został skazany na śmierć i ukrzyżowany, jednak po tych wydarzeniach jego ciało znika z grobu/ Poncjusz Piłat zaczyna się interesować zdarzeniem i pragnienie wyjaśnienia sytuacji. Wobec tego zleca rzymskiemu setnikowi, Claviusowi oraz jego adiutantowi Lucjuszowi wyjaśnienie tej zagadki. Clavius zaczyna swoje śledztwo, które na celu ma odsłonięcie przyczyn zniknięcia ciała i obalenie pogłosek o zmartwychwstaniu Jezusa z Nazaretu.

Zmartwychwstały (zwiastun):
Recenzja Filmu Zmartwychwstały:Zmartwychwstanie w wersji detektywistycznej


Tematyka religijna nie należy do moich ulubionych. Nic więc dziwnego, że nie podchodziłam do nowej produkcji Reynoldsa z entuzjazmem. Reżyser dał się jednak do tej pory poznać z tej lepszej strony. Wystarczy wspomnieć takie jego produkcje jak : „Tristan i Izolda”, „Wodny świat” czy „Robin Hood: Książę złodziei”. Tym razem Reynolds postanowił zająć się tematyką biblijną. To bardzo karkołomne zadanie, bo cóż nowego można powiedzieć na temat znany każdemu, jak inaczej przedstawić historię znaną w najdrobniejszych szczegółach. Życie i zmartwychwstanie Jezusa jest motywem bardzo często wykorzystywanym w kinie. Wystarczy wspomnieć choćby produkcję Mela Gibsona „Pasja”.

Tropem zmartwychwstania


Sposób podejścia Reynoldsa do tematu jest jednak zaskakujący. Otóż reżyser pokazuje historię od całkiem innej perspektywy, wciela się w osobę niewierzącą, nastawioną sceptycznie i próbującą wyjaśnić wszystko w sposób racjonalny i logiczny. Rzymski trybun Clavius przybywa do Jerozolimy w dniu ukrzyżowania Chrystusa i to właśnie on przebija mu bok włócznią. Później Piłat zleca mu pilnowanie grobu Jezusa. Ku zaskoczeniu straży ciało znika. Clavius postanawia przeprowadzić śledztwo. Nastawiony bardzo sceptycznie szuka złodziei, nie podejrzewa nawet zmartwychwstania. Zabieg ten powoduje nowatorskie spojrzenie. „Zmartwychwstały” ma wiele cech filmu detektywistycznego. Clavius chwyta się tropów, poszlak, szuka potencjalnych sprawców kradzieży ciała Jezusa. Bohater poznaj pierwszych Chrześcijan, jednak jest bardzo sceptyczny wobec ich poglądów. Uważa ich za grupę ludzi, którzy wierzą w niesamowite historie, zafascynowani są czymś w rodzaju bajki. Ich poglądy, wiara przedstawiona jest w produkcja niemal w sposób magiczny. Clavius nie rozumie ich zafascynowania, nie poddaje się początkowo magii roztaczanej przez grupę pierwszych chrześcijan.

Objawienie


W roli Claviusa w „Zmartwychwstałym” zobaczymy Josepha Fiennesa. Aktor doskonale oddał swoistą dwoistość postaci, która fascynuje widza. Jest w niej bowiem coś przyjemnego i bardzo ciepłego, jednocześnie Clavius wieje chłodem, ma w sobie żelazną dyscyplinę. To wokół tej postaci koncentruje się całe napięcie, na jego barkach spoczywa cała produkcja. Z kolei niektóre z postaci Apostołów uzyskują całkiem nową kreację. Ukazane są jako wręcz dzieci- kwiaty, którzy próbują zarażać swoją radością. Dodaje to elementu humorystycznego produkcji Raynoldsa, delikatnie płynie obok poważnej tematyki zmartwychwstania.
Reynolds mimo wyraźnie religijnej tematyki nie bawi się w katechizację, daleki jest tutaj od nauczania, umoralniania. Oczywiście z produkcji płynie refleksja, pojawiają się naturalne pytania o wiarę, o podstawowe jej fundamenty. Wszystko jednak wychodzi bardzo naturalnie, w sposób bardzo delikatny. Dzięki temu można stwierdzić, że „Zmartwychwstały” jest jedną z lepszych produkcji traktujących o wątku religijnym w ostatnim czasie.


Zmartwychwstały - Zdjęcie 1 Zmartwychwstały - Zdjęcie 2 Zmartwychwstały - Zdjęcie 3 Zmartwychwstały - Zdjęcie 4 Zmartwychwstały - Zdjęcie 5 Zmartwychwstały - Zdjęcie 6 Zmartwychwstały - Zdjęcie 7 Zmartwychwstały - Zdjęcie 8 Zmartwychwstały - Zdjęcie 9